Προς το περιεχόμενο

Nεα Stratocaster u.s.a.-->>H Ρ Θ Ε Ε Ε !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους και ευχαριστω πολυ για τα σχολια σας.

ΜΗ ΟΝΤΑΣ "ειδικος" στο να αναλυσω εξειδικευμενα θεματα πανω στην ηλεκτρικη θα προσπαθησω να γραψω 2 λογια με τις εντυπωσεις του πρωτου παιξιματος.(και οχι μονο)  ;)

 

συσκευασια

η κιθαρα λοιπον ηρθε σε μορφη "τανκ" (και μαλιστα leopard) στην courier.το case μεσα στο κουτι του και γυρω γυρω μπιλιες απο φενιζολ μεσα σε δευτερο κουτι και ολο αυτο μεσα σε τριτο κουτι με ναϋλον φουσκαλες απο αερα.ξετυλιγα μια ωρα και στο τελος εριξα τα καθισματα στο αμαξι για να πεταξω τα σκουπιδια.

 

εμφανιση

η πρωτη ματια ηταν γνωριμη.η ιδια θηκη με αυτη που ειχα δει στον στολλα , κατα την δοκιμη της.αυτο το κρεμ-μπεζ παραπεμπει το μυαλο σε αλλες εποχες.(μηπως τελικα ειμαι vintagιαρης ??? ;D ;D ;D ;D)

 

ανοιγοντας την βαλιτσα , ειδα οτι ΑΥΤΟ το χρωμα ειναι για μενα!μπορει να ειναι μαυρο , αλλα ταιριαζει τοσο με το μπρατσο που δεν "χορταινεται".

τα "νερα" του neck με τα καλογυαλισμενα ταστα , τραβανε την προσοχη στην συγκεκριμενη κιθαρα.

ΔΕΝ το μετανιωσα καθολου μεχρι τωρα για το χρωμα της.

 

κατασκευαστικα

 

το μπρατσο με το σωμα ειναι πολυ σφιχτα δεμενα και αυτο ειναι κατι που φαινεται και στον ηχο.

το μπρατσο δεν ειναι καθολου λεπτο.το neck της strat plus Μου ,μου φανηκε μπουζουκι λιγουλακι. στις 4 ωρες που επαιξα δεν υπηρξε σημειο του μπρατσου που να με εκανε να νιωσω "ανασφαλεια".

επισης να τονισω οτι οντως ΔΕΝ μου φανηκε sticky.το χερι "φευγει" ευκολα , τα bends - legatos - και slides γινονται με χαρακτηριστικη ευκολια.

 

ηχητικα

 

εδω οτι τυχον μπορεσατε να ακουσετε απο το κλιπακι , εχει περιπου 65% σχεση με τον ηχοο που ακουσα την στιγμη που επαιζα.

εδω θελω το φωτα σας για το πως ακριβως να τοποθετησω το 57αρι , με τι κλιση, ποσο μακρια κλπ ωστε να ξαναγραψω αυτη τη φορα περισσοτερα και να ακουστουν τουλαχιστον καλυτερα ποιοτικα.

 

αυτο που πιθανως να ακουγεται στο κλιπακι και πρεπει να το πολλαπλασιασετε με οποιο νουμερο της αρεσκειας σας , ειναι το twang και η καθαροτητα ακομα και πολυ χαμηλα στην ταστιερα.λαμπεροτητα-καθαροτητα- και ογκος.

δεν παρατηρησα dead spots.η τουλαχιστος δεν μπορω εγω να τα ακουσω-αν υπαρχουν-

 

αγαπημενες θεσεις μαγνητων , η 2-4-5. "ακουγα" μια στρατο οπως ηθελα στο μυαλο μου κατα καιρους , και τωρα την εχω.αφησα τις θεσεις 3-1 διοτι η 3 δεν ειναι κατι που συμπαθω , και στην 1 δεν παιζω σχεδον ποτε. τι να κανω, βιτσια ειναι αυτα.

 

(πρεπει να λειψω για λιγο,συνεχιζω αργοτερα) καντε τις προτασεις σας - αποριες σας κλπ. ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Καλόπαιχτη και από μένα!

 

Ο λαός απαιτεί μεταφορά (copy - paste) μαζί με το κλιπάκι και φωτό στα "Testing, one, two.."

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπρατσο με το σωμα ειναι πολυ σφιχτα δεμενα και αυτο ειναι κατι που φαινεται και στον ηχο.

 

καλα για αυτο μην ορκιζεσαι κι ολας :) (με αλλα λογια δεν εχει καμμια σημασια στον ηχο,μαλιστα αν ηθελε ο Eric Johnson να ειναι...100% ακριβης ωστε η κιθαρα του να μοιαζει με την αυθεντικη 54αρα του θα επρεπε να τη φτιαξει με μεγαλο...neck gap ,ακριβως δηλ.οπως ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια των vintage Fender & ειδικα αυτων του 54-64...) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειες και απο μενα Σπυρο, καλοπαιχτη! Πραγματικα πιστευω πως εκανες την καλυτερη επιλογη! Και αν εν τελει προτιμησεις τον fm πολυ ευχαριστως να σε απαλλαξω απο τον mark, μην σου πιανει και χωρο βρε αδερφε  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου