Προς το περιεχόμενο

Nεα Stratocaster u.s.a.-->>H Ρ Θ Ε Ε Ε !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

ειναι φτιαγμενο ακριβως οπως τα πρωτα strat blocks του 54,οι τρυπες δηλ. ειναι πιο "ρηχες" ;)

 

Το οποίο δεν ξέρω τι πλεονέκτημα έχει, αλλά έχει ένα μειονέκτημα: Είναι μεγαλύτερο το τμήμα της χορδής που είναι τεντωμένο χωρίς να παίζει. Δηλαδή... μαλακότερη μεν η χορδή στα bends, περισσότερο όμως το bend που πρέπει να εφαρμόσεις για δεδομένη αλλαγή τονικότητας. (π.χ. 1 τόνο πάνω). Μπορεί απλά έτσι να βολεύει τον EJ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή... μαλακότερη μεν η χορδή στα bends, περισσότερο όμως το bend που πρέπει να εφαρμόσεις για δεδομένη αλλαγή τονικότητας. (π.χ. 1 τόνο πάνω). Μπορεί απλά έτσι να βολεύει τον EJ.  :)

 

Ναι, ίσως έτσι του δίνει περισσότερο εύρος "μορίων" στο bend ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το οποίο δεν ξέρω τι πλεονέκτημα έχει, αλλά έχει ένα μειονέκτημα: Είναι μεγαλύτερο το τμήμα της χορδής που είναι τεντωμένο χωρίς να παίζει. Δηλαδή... μαλακότερη μεν η χορδή στα bends, περισσότερο όμως το bend που πρέπει να εφαρμόσεις για δεδομένη αλλαγή τονικότητας. (π.χ. 1 τόνο πάνω). Μπορεί απλά έτσι να βολεύει τον EJ. 

 

Αυτο ισως εξηγει κατι που παρατηρησα και εγω με τις EJ που επαιξα και ειναι κατι το οποιο βλεπω συχνα να γραφεται σε διαφορα forum....τα περι stiffness-σκληροτητας στο παιξιμο της EJ (συμφωνοι παιζει ρολο και το υπολοιπο σεταπ κ.λ.π αλλα ειναι πολλοι που διαμαρτυρονται γι α τη "σκληροτητα της" οποτε φανταζομαι οτι δεν ειναι κατι το οποιο μπορει να αποδοθει αποκλειστικα στο σεταπ)??????????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) δεν ειμαι παιχταρας...πολυ απλα πραγματα μπορεσα να ηχογραφησω....σορρυ παιδια :-\

2)το κλιπακι ειναι 3 σε 1.

 

ειναι με τη σειρα οι θεσεις του 5-θεσιου αρχιζοντας παντα απο την 1η και καταληγοντας στην 5η.

 

εχουμε και λεμε

 

στο πρωτο μερος του κλιπ ακουγεται η κιθαρα στον dynassor-waterfall-mark 3

 

στο δευτερο μερος ακουγονται απλες συγχορδιες σε μι ματζορε παλι σε σειρα οι θεσεις του επιλογεα dynassor-mark 3

 

στο τριτο μερος (dynassor) , ενα ριφακι παλι στις θεσεις - απαισιο παιξιμο- :-[ :-[

 

τεσπα, ακουστε το και θα ετοιμασω κατι σε βρωμικο...

 

http://www.box.net/shared/avjasgvswk

 

η ηχογραφηση: mark3->shure ksm27 condeser->m audio delta 44->sound forge

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραία ακούγεται.  :)

Συμπαγής στρατοκαστερίλα.  :)

 

 

( spimav_z please μην της ξαναάλεις chorus στη θέση 4  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ακούστηκε λίγο "σκληρή" να πω την αλήθεια...

 

Ίσως βέβαια να είναι συνδυασμός, χορδών, ρύθμισης EQ ενισχυτή και effects.

 

Γενικά όμως μου ακούστηκε πολύ ομοιογενής ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το eq ηταν τελειως flat.

 

για να πω κι εγω την αληθεια μου αρεσε περισσοτερο στον fender που την δοκιμασα στην πατρα , παρα στον boogie.μην μου την "πειτε" αλλα ισως ειναι η εντυπωση της στιγμης...δεν ξερω ???

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και εμενα οι fender μου ακουγονται καλυτερα ... σε fender..., γι αυτο πουλησα και τον boogie που ειχα (τον studio +22)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου