Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα, Studiotone ή twintone Κoch και γιατι?


ikaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως θα συμβούλευα όποιον επιθυμεί να ακούσει Koch ενισχυτές κ ιδιαίτερα τον studiotone, να ακούσει πολύ καλά κ τον studiotone XL (40watt) μιας κ εγώ προσωπικά τον θεωρώ ανώτερο από τον 20άρη. Ακόμα πιο γεμάτος ήχος από τον 20άρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακόμα πιο γεμάτος ήχος από τον 20άρη.

 

Aυτό είναι κάπως πρακτικά ανέφικτο μιας και όταν έχουμε λιγότερες τελικές, αποκτούν έναν ευχάριστο (και διακριτικό αν δεν το παραξηλώσουμε) κορεσμό σε πολύ μικρότερες εντάσεις από κάποιο άλλο ανάλογο μοντέλο με περισσότερες. Τι εννοείς ακριβώς?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου κάνω μια σύγκριση, στις ίδιες εντάσεις στα δύο αυτά μοντέλα, ο ήχος του 40αρη μοιάζει λες κ παίζεις με διπλό μαγνήτη ενό στον 20άρη με μονό. Δεν ξέρω αν είναι ατυχές το παράδειγμά μου αλλά κάπως έτσι μου ακούγονται οι διαφορές. Η ακόμα καλύτερα στον 40αρη ο ήχος μοιάζει να βγαίνει από καμπίνα πλησιέστερη σε 2x12. Δεν ξέρω πως ορίζεται αυτή η διαφορά αλλά αν έχεις ακούσει κ τα 2 μηχανήματα καλά μπορείς αν θέλεις να πεις που διαφέρουν ηχητικά μιας κ πρόκειται για 2 λίγο διαφορετικούς ενισχυτές. Κ επειδή πρόκειται για γούστα, εγώ λόγω αυτής ή αυτών των διαφορών επέλεξα τον 40αρη κ απλά τον προτείνω σαν επιλογή όντας λίγο διαφορετικός σαν ηχόχρωμα (ή σαν όγκος) κ όχι απλά λίγο πιο δυνατός κ τίποτα άλλο.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε γελάσω (μάλλον εννοείς πως είναι σαν να έβαλες την ίδια κιθάρα από κάποιο βύσμα low sensitivity στο high sensitivity που ενεργοποιεί κάποιο μείον pad στα db) αλλά είναι ενδιαφέρουσα παρατήρηση και την λαμβάνω υπ' όψη!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Υστερα απο ενα φρεσκαρισμα στον telegun, ο ενισχυτης ειναι και παλι μαχιμος. Τι πιο καλυτερο απο ενα live για να καταλαβω τη διαφορα. Ειχε σχετικα κρυο bias οπου και διορθωθηκε κι επιτελους πηρα αυτο που ηθελα!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα πιο γεμάτος ήχος από τον 20άρη.

 

αυτο ειναι απολυτα φυσικα μια και εχει μεγαλυτερη καμπινα,ομως ο περισσοτερος ογκος & η μεγαλυτερη διασπορα μια μεγαλυτερης καμπινας δεν αρεσει σε ολους ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι απολυτα φυσικα μια και εχει μεγαλυτερη καμπινα,ομως ο περισσοτερος ογκος & η μεγαλυτερη διασπορα μια μεγαλυτερης καμπινας δεν αρεσει σε ολους Wink

 

Ειμαι σίγουρος ότι δεν θα ερέσει σε όλους. Είναι λίγο διαφορετικός ήχος γι'αυτό κ τον προτείνω ως μια ακόμα εναλλακτική για ψάξιμο... :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ενα εχω να πω εχοντας τον στουντιο.ειχα και hotrod deluxe εχω twin reverb αλλα τα καθαρα του koch δεν πιανονται...απιστευτο response.και τα βρωμικα οχι καφριλες αλλα οσο πρεπει.τον εχω και παιζει μεσα απο electrovoice evm αλλα και απο vintage 30 το βρωμικο ειναι πολυ καλο.περιμενω τωρα εναν vox handwired 30αρη να δω αν τον τρωει κι αυτον λαχανο...σε διαμερισμα παντως μονο με hotplate τον ανοιγω γιατι παρα τα 20 βαττ ειναι πολυ δυνατος και στο βρωμικο ξυριζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

  Ηρθε η στιγμη να κανω μια αλλγη στις λυχνιες. Ηδη παρατηρω διαφορα στην ισχυ, εχει πεσει το gain χωρια του οτι δε μου ακουγεται γεματο και καθαρο οπως πριν. Ακουω γνωμες. Ο ενισχυτης φοραει 4 χ 12AX7  και  2 χ EL34.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου