Προς το περιεχόμενο

roland td-12 + updates


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα.

 

Εχω έναν εγκέφαλο roland td-12 και ήθελα να μάθω αν δέχεται κάποιους καινούριους ήχους με κάποιο download ή κάποιο άλλο τρόπο.Διάβασα κάποια topics αλλά δε πολύ κατάλαβα τη διαδικασία με την οποία αναβαθμίζεται το module.

 

αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει με απλά βήματα το τι να κάνω θα του ήμουν υπόχρεος...

 

ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για να τα λέμε με το όνομά τους, νέους ήχους (δείγματα) όχι, νέα drum set ή drum kit ναί.

Το μηχάνημα έχει αρκετές παραμέτρους έτσι ώστε να πειράξεις ότι αγαπά η ψυχή σου, αλλά με βάση αυτά που διαθέτει το μηχάνημα από το εργοστάσιο.

Η διαδικασία φορτώματος - αποθήκευσης - μεταφοράς γίνεται με midi bulk dump. Το αναφέρει το manual.

Τέτοια σετάκια μπορείς να βρείς (να πάρεις) από κάποιον που έχει το ίδιο μοντέλο (εγκέφαλο TD-12). Μέσω midi όπως είπαμε.

Τώρα, εάν εννοείς νέους ήχους (κρουστά - τύμπανα κλπ) όχι δεν έχει αυτή τη δυνατότητα το TD-12. Δεν μπορείς να φορτώσεις νέους ήχους.

Εάν θέλεις εντελώς νέους ήχους, μπορείς να τριγκάρεις μέσω midi κάποιο(α) εξωτερικά sound modules που θα έχουν τους ήχους που θέλεις ή και κάποια sound modules που θα μπορούν να φορτώσουν εντελώς νέους ήχους. Βλέπε sample players.

Συγνώμη αλλά τα είπα λιγάκι μαζεμένα. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

 

Παρακάτω λες για αναβάθμιση. Η αναβάθμιση αφορά καθαρά το λειτουργικό σύστημα και τις λειτουργίες του μηχανήματος. Είναι κάτι άλλο. Για την ώρα δεν υπάρχει κάποια αναβάθμιση.

 

Υ.Γ.

Σχετικά με νέα drum set για τα TD αλλά και τα λοιπά κρουστά (HPD-SPD-S-κλπ), πιστέυω πως σύντομα θα υπάρξουν διαθέσιμα για το κοινό από την εδώ αντιπροσωπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν ευχαριστώ, για την απάντηση.

 

 

ήθελα να ρωτήσω αυτα τα ντραμ κιτ πως τα περνάω?λογικα συνδεω το Pc με το module με καλώδιο midi.

Ομως χρειάζεται και κάποιο προγραμμα?σωστά?αυτο που το βρίσκω?

Οπως και τα νέα drum kit που τα βρισκω τα κατεβάζω απο κάπου?

 

σορυ αν σε ζάλισα  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νέα drum kit μπορείς να βρείς (*) από άτομα που έχουν τον ίδιο εγκέφαλο (TD-12).

Εδώ στο Noiz θα υπάρχουν πολλοί. Κάποιος θα βρεθεί.

 

Πρόγραμμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο όπως Cakewalk, Sonar, Cubase κλπ.

Υπάρχουν και κάποια άλλα πολύ πιό μικρά προγραμματάκια (δωρεάν) που κάνουν αυτή την δουλειά. Δηλαδή μεταφορά δεδομένων μέσω midi.

 

Η σύνδεση είναι απλή.

Για μεταφορά από PC>TD-12, συνδέεις το MIDI OUT της κάρτας του PC στο MIDI IN του TD-12. Από κει και πέρα μέσω του προγράμματος φορτώνεις το αρχείο που θες να στείλεις και πατάς την αντίστοιχη επιλογή στο πρόγραμμα και τα δεδομένα πάνε στο TD-12. Το αρχείο που θα στείλεις θα αντικαταστήσει τα δεδομένα του TD-12. Γι'αυτό κάνεις ένα αντίγραφο ασφαλείας καλού κακού για να μην χάσεις την δουλειά που τυχόν έχεις κάνει στο TD-12. Δες παρακάτω.

 

Για μεταφορά από TD-12>PC, συνδέεις το MIDI OUT του TD-12 στο MIDI IN της κάρτας του PC. Από κει και πέρα ξεκινάς την εγγραφή στο πρόγραμμα (PC) και στο TD-12 επιλέγεις από τα menu (συγνώμη δεν το έχω μπροστά μου) Bulk Dump.

Περιμένεις μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταφορά δεδομένων από το TD-12 (θα σου βγάλει ένδειξη ολοκλήρωσης στην οθόνη) στο PC και μετά αποθηκεύεις τα δεδομένα σε αρχείο standard midi file (SMF) ή SysEx (SYX) αφού πρώτα δώσεις ονομασία στα αρχεία.

Δεν είναι δύσκολο. Άμα το κάνεις θα δεις ότι είναι πάρα πολύ απλό.

 

(*) Γιατί δεν φτειάχνεις μόνος σου τα δικά σου drum kit της αρεσκείας σου; Έτσι θα εξασκηθείς και να δεις ότι θα έχεις αρκετά καλά αποτελέσματα. Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενοούσα κατι τέτοιο όπως περιγράφεται στο παρακάτω link

 

http://www.vexpressionsltd.com/td12.html

 

δηλαδή μέσω ενός προγράμματος (στη συγκεκριμένη περίπτωση vdrumlib) οπου μέσω καλωδίου midi περνάμε κάποια drum σετ επώνυμα οπως για παράδειγμα tama rockstar,pearl master,yamaha recording κ.α.

 

γνωρίζει κάποιος να μου περιγράψει με απλά βήματα τη διαδικασία αυτή.

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η συνδεσμολογία (midi) είναι ακριβώς η ίδια όπως σου έγραψα πιό πάνω.

Απλά σε αυτή την περίπτωση αλλάζει το λογισμικό (πρόγραμμα) που χρησιμοποιείς στον υπολογιστή σου.

 

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι φτειαγμένο ειδικά για TD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατεβάζω νέoυς ήχους?πληρώνωντας βέβαια...απο οτι βλέπω όμως είναι κάπως οικονομικά τα πακέτα που προσφέρονται μέσω της σελίδας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ακριβώς.

Και για να είμαστε πιό συγκεκριμένοι, νέα drum kit τα οποία έχει κατασκευάσει - προγραματίσει κάποιος(οι).

Ότι ακριβώς θα μπορούσες και μπορείς να κάνεις κι εσύ με το δικό σου TD-12.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μία τελευτάια ερώτηση:μπορώ να περάσω απο άλλο εγκεφαλο στον δικο μου play  along tracks?

 

για παράδειγμα αν μπορώ απο το td-9 που έχει καποια καλύτερα play along απο το δικό μου εγκέφαλο,να τα περάσω στο td-12 μέσω midi ή κάποιο άλλο τρόπο.

 

ευχαριστώ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε μου δεν το έχω δοκιμάσει. Λογικά όμως γίνεται.

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις είναι να παίζει άλλα όργανα (ήχους).

Αυτό όμως το φέρνεις στα ίσα του εάν γράψεις πρώτα τα play along tracks σε Η/Υ, αλλάξεις τα PC (Program Change) και μετά τα στείλεις στο άλλο μηχανάκι.

Όλα αυτά μέσω midi.

 

Συμβουλή.

Θα πρέπει να κοιτάξεις εάν όλοι οι ήχοι (instruments) του TD-9 που παίζουν στα play along tracks υπάρχουν στο TD-12 και στις ίδιες θέσεις PC. Εάν ναι, τα παιρνάς όπως έχουν. Εάν όχι, θα πρέπει να κάνεις edit στα PC μέσω H/Y όπως σου ανέφερα πιό πάνω.

 

Συγνώμη αλλά δεν έχω μπροστά μου και τα δύο μηχανάκια για να σε βοηθήσω.

Πάντως καλή η ιδέα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου