Προς το περιεχόμενο

Τις γνωμες σας για strat


dkall

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια απορία προς όσους έχουνε ξαναασχοληθεί με το άθλημα της συναρμολόγησης...

Τα σώματα και μπράτσα από το εν λόγω μαγαζί (βλ. πρώτο ποστ στο thread) δεν έχουν έτοιμες τις τρύπες για τις βίδες στο μπράτσο ώστε το τελευταίο να βιδωθεί στο σώμα, καθώς και τις τρύπες όπου θα μπουν οι βάσεις για το τρέμολο πάνω στα σώματα. Και καλώς δεν υπάρχουν, αφού με αυτόν τον τρόπο δίνεται η δυνατότητα να ταιριάξουν τα μεν μπράτσα σε οποιοδήποτε σώμα, καθώς και να μπορεί να χρησιμοποιηθει οποιοδήποτε τρέμολο στα σώματα.

Το ερώτημα που προκύπτει είναι πώς ακριβώς θα προσδιορίσουμε και θα σημαδεψουμε την ακριβή θέση που θα γίνουν οι τρύπες για τις βίδες στις οποίες θα στηριχτεί το τρέμολο? Υποθέτω ότι αυτό πρέπει να γίνει πρώτο, ώστε με βάση αυτό να τοποθετηθεί-σημαδευτεί-τρυπηθεί-βιδωθεί το μπράτσο στην σωστή του θέση. Μήπως δεν είναι αυτή η σωστή μέθοδος? Για το πως μπορεί να προσδιοριστεί η σωστή θέση του μπράτσου, βρήκα κάποιες λίγες πληροφορίες σε παλιότερα θέματα, αλλά σε εκείνες τις περιπτώσεις το τρέμολο ήταν ήδη τοποθετημένο από το εργοστάσιο.

Τι κάνω λοιπόν? Μηπως είναι too much η διαδικασία για πρώτη απόπειρα? Να το πάω σε καποιον μαστορα? Το τελευταίο θα ήθελα να το αποφύγω, μιας και θα αυξηθεί το budget της κατασκευής, θα χασω μερος της χαράς της δημιουργίας και στην τελική το έχω με τα μετρήματα, οπότε δεν πρέπει να είναι και κάτι το ακατόρθωτο. Πώς θα βρω λοιπόν τη σωστή θέση?

Δεν τα εχω πάρει ακόμα τα parts αλλά ρωτάω για να ξέρω τι με περιμένει και να υπολογίσω και το κόστος της όλης διαδικασίας..

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ φίλε vrass περιμένω ακομη μερικά μέρη της κιθάρας που έχω παραγγείλει απο διάφορα μέρη στο νετ και την πάω αμέσως στον μάστορα για συναρμολόγηση και σετ απ.

οι μόνες δουλείες που θα γίνουν απτά χέρια μου είναι η τοποθετηση του  decal ,το βερνίκι στο headstock(που έχω ήδη τελειώσει με άριστα αποτελέσματα) και η τοποθέτηση των κλειδιών.

με προβληματίζει η τοποθέτηση και κόψιμο του nut,η τοποθέτηση του τρέμολο(όπως και εσένα) και η επιλογή και τοποθέτηση των ηλεκτρικών και των μαγνητών.

 

Είναι πιθανόν όταν τελειώσει η κιθάρα να διαπιστωθεί ότι χρειάζεται και κάνα fret leveling οποτε θα πω στον μάστορας εξαρχής να το κάνει αν χρειαστεί.

 

όντως χάνεται η χαρά της δημιουργίας σε μεγάλο βαθμό αλλά ο σκοπός μου είναι επιτέλους να έχω μια κιθάρα όπως ακριβώς την θέλω χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Η γνώμη μου είναι πως κάποιες πολύ εξειδικευμένες εργασίες πρεπει να γίνουν από μάστορα.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλτατοι, έχουμε update!! Το σώμα βρέθηκε, επιλέχθηκε ανάμεσα σε άλλα, και αγοράστηκε τελικά χτες το βράδι! Τώρα αναμονή να έρθει να το δόυμε από κοντά... Να δύο φωτογραφίες από τον τύπο που το πούλαγε, για μια πρώτη γεύση!

 

511b.jpg

511c.jpg

 

Επόμενο βήμα, η επιλογή του μπράτσου...

 

Ωστόσο (ελπίζω να το'γραψα σωστα.. :P), περιμένω ακόμα απάντηση στην παραπάνω απορία μου για το πώς θα υπολογίσω την ακριβή θέση που πρέπει να τρυπήσω για να βιδωθεί το τρέμολο. Κανεις??  ::)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι πως κάποιες πολύ εξειδικευμένες εργασίες πρεπει να γίνουν από μάστορα.

 

η δική μου γνώμη είναι αυτή(δεν μπήκες στον κόπο να την διαβάσεις) και όπως φαίνεται την συμμερίζονται και οι υπόλοιποι.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι διάβασα και έλαβα υπ'όψιν αυτό που έγραψες φίλε μου, απλώς ξαναρωτάω, μήπως και ξέρει κάποιος κάτι επιπλέον να μου πει. :)

 

Κάτι μου λέει ότι μπορώ να το κάνω, άλλωστε μου αρέσει να σκαλίζω και να φτιάχνω πράματα μόνος μου, απλά δεν είμαι σίγουρος για τον τρόπο.. Αν εξακολουθήσω να μην είμαι σίγουρος εννοείται ότι θα το πάω σε μάστορα να το τρυπήσει... :(

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα καποτε γραψει εναν λεπτομερη οδηγο συναρμολογησης κιθαρας αλλα δυστυχως σβηστηκε με την αναβαθμιση... :-[

 

ειναι πανευκολο ομως ,αν ξερεις καλα αγγλικα εδω "διδασκει" ο δασκαλος μου..

 

http://www.frettech.com/

 

χτυπα info & κανε scroll down μεχρι να βρεις το "attaching a neck"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά το βίδωμα του μανικού στο σώμα δεν είναι δύσκολο.

Το τρέμολο πράγματι θέλει προσοχή να γίνουν σωστά οι τρύπες ιδιαίτερα αν είναι εξάβιδο, γιατί αν οι αποστάσεις δεν είναι σωστές ή αν κάποια τρύπα είναι "πιο προστά" το σύστημα δεν θα δουλεύει σωστα. Εγώ το τόλμησα στην τελευταία κιθάρα αλλά είχα διαθέσιμο ένα φρεζοφράπανο με ψηφιακές ενδείξεις. "Εδεσα" την κιθάρα στο τραπέζι του και έκανα τις τρύπες αφενός συνευθειακές αφετέρου σε αποστάσεις βάσει των προδιαγραφών του tremolo. Μου πέτυχε, αλλά με το χέρι μάλλον δεν θα το επιχειρούσα.

 

Στο τρέμολο με τα 2 post τα πράγματα είναι λίγο πιο εύκολα. Σε σχέση με τη θέση του....βάζεις το μανίκι στη θέση που κάθεται καλύτερα, περνάς τις 2 ΜΙ χορδές και φέρνεις το τρέμολο πάνω - κάτω μέχρι αυτές να ισαπέχουν από τα άκρα της ταστιέρας. Στο μπρος-πίσω βάζεις τα βαγονάκια περίπου στο μέσο της διαδρομής τους (η λίγο πιο μπροστά) και κουνας τη γέφυρα μπρος - πίσω μέχρι το μήκος από το nut μέχρι το σημείο που κάθεται η χορδή στα βαγονάκια να απέχουν (φυσικά  :) ) 25.5 ίντσες δηλαδή 647.7 mm.

 

Σε αυτό το thread φαίνονται τα παραπάνω βήματα μαζί με τις σχετικές εικόνες.  

 

 

Εννοείται ότι στο δίκτυο κυκλοφορούν ένα σωρό τέτοιες εικόνες όπως εκεί που λέει ο superfunk.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys! Θα πέσει το σχετικό διάβασμα και ξαναμιλάμε (γράφουμε...  ::)) για τα περεταίρω... ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου