Προς το περιεχόμενο

Expression pedal σε motif es


Done

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για το πως μπορώ να ελέγχω το cut off ή το resonance τού ήχου,όπως πχ μπορείς να κάνεις από το modulation wheel άλλα με το πόδι. Σε song mode ορίζω από το control set να μεταβάλονται οι παράμετροι που θέλω αλλα μετά τι κάνω?  Στο Foot controller το βάζω ή στα assignable? Έχω ενα boss FV-500 πετάλι. Προσπάθησα δοκιμαστικά σε όλα απο αυτά αλλα δεν είχε αποτέλεσμα. Εκτος και αν ευθύνεται ότι στο manual θελει σύνδεση με στέρεο jack.. και εγώ είχα mono. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας με motif που απλα να μου πει αν μπορω να ελεγχω το cutoff με το ποδι? Γιατι ακόμα ψάχνω και δυστυχως τίποτα. Μήπως το pedal μου δεν κάνει και θελω της yamaha αποκλειστικά? Έχω και ενα virus ti... μηπως εκει ξερει κανεις πως και αν γίνεται? ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε δεν είχα ποτέ motif οπότε δεν το κατέχω.

Απλά θα ήθελα να σου πω ότι πάνω από το 90% των expression pedals δουλεύουν με stereo καλώδιο - βύσμα.

1) Γιατί δεν συμβουλεύεσαι το manual του οργάνου ή την εδώ αντιπροσωπεία όσον αφορά το είδος του βύσματος - pedal;

2) Πριν (τυχόν) αγοράσεις καινούργιο exp. pedal, σιγουρέψου ότι στο motif μπορείς να κάνεις assign expression pedal <> cutoff.

Στην περίπτωση που δεν, και οπωσδήποτε θέλεις το cutoff στο πόδι, τότε θα πρέπει να το κάνεις με εξωτερικό κουτί (converter) to Midi.

 

edit.

Το FV-500L είναι Volume & Expression.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν το έχω το πετάλι και δεν ξέρω αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις volume pedal ως expression pedal, αλλά η πιο σίγουρη απάντηση που θα πάρεις από εδώ είναι "read the manual" ! (και του synth και του πεταλιού) Σίγουρα θα βρεις εκεί ότι χρειάζεσαι!  :)

 

Edit: Με πρόλαβε ο Μανώλης με ακόμα πιο κατατοπιστική απάντηση..  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τισ απαντήσεις. το manual όντως λεει stereo jack αλλα υπέθεσα οτι θα λειτουργούσε μερικώς και με mono.Θα παω να παρω ενα stereo μηπως και προκείπτει από εκεί το πρόβλημα και μου λυθουν τα χέρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Yamaha θέλει να χρησιμοποιείς μόνο δικά της pedals στα synths της. Π.χ. το sustain pedal της Υamaha έχει ανάποδη λειτουργία (on/off) από τα "άλλα". Υποθέτω το ίδιο θα συμβαίνει και στο expression pedal ... Bάλε Yamaha και δες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου