Προς το περιεχόμενο

Vista install in 2 minutes


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, μηπως να ξανασκεφτητε αυτα που λετε? δεν ειναι πολιτικη να ξερουν οι λιγοι το σωστο και οι πολλοι το λαθος... :-\

 

Απλα δεν ειναι λογικο...

 

Και όχι μόνο λογικό, αλλα και σίγουρο. Αλλιώς η Χατζηγιάννης θα ήταν ο νο1 τραγουδιστής στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η μουσικη ειναι εντελως αλλο πραμα... Μη συγκρινουμε ανομοια πραματα... Φυσικα και ο κοσμος που δεν ασχολειται με τη μουσικη παραπερα απο την ακροαση της δε μπορει να ξεχωρισει καποια πραματα. Αλλα οταν καποιος που δεν ασχολειται με την τεχνολογια, φαινεται αμεσως, γιατι πολυ απλα δε μπορει να καταλαβει καν τη συζητηση............

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Linux είναι στάνταρ κατάσταση αυτό το "σπάσιμο". Τα Vista απλώς χρησιμοποιούν ένα παρόμοιο μοντέλο ασφάλειας με αυτό που υπάρχει στις Debian-based διανομές, όπου όταν πας να κάνεις κάτι σημαντικό σου ζητιέται διαρκώς το password του αρχι-διαχειριστή (και μάλιστα πρέπει να το πληκτρολογήσεις, δεν αρκεί ένα κλικ).

 

οχι μονο στις debian based διανομες. στο Linux/Unix γενικοτερα.

 

μου κανει εντυπωση που τοσοι απο σας δυσανασχετειτε με αυτο. βεβαια για μενα αυτο ειναι καθημερινοτητα εδω και 4-5 χρονια οποτε μου εχει γινει και συνηθεια. περα απ αυτο αναγνωριζω συνεχως το ποσα ωφελη εχει αυτη η διαδικασια και ποτε μου, απ την πρωτη στιγμη δεν παραπονεθηκα γι αυτο.

 

Η unix Λογικη θεωρει τραγικο λαθος ενας χρηστης να συνυπαρχει ως administrator Και απλος χρηστης ταυτοχρονα. Administrator πρεπει να γινεσαι οταν πρεπει, για οσο πρεπει, και ΑΝ πρεπει. απο κει και περα, ιδιαιτερα σε οτι αφορα θεματα ιντερνετ, θα πρεπει ο καθενας να χρησιμοποιει ιντερνετικες εφαρμογες ως απλος χρηστης. σε ενδεχομενη κακοβουλη επιθεση στον υπολογιστη, ο κακοβουλος χρηστης θα αποκτησει τα δικαιωματα χρησης ενος απλου user και η ζημια που θα προκαλεσει θα ειναι σε οτι αφορα διαδικασιες με περιορισμενα δικαιωματα.

ΠΡΑΚΤΙΚΑ, στο linux/unix  αυτο σημαινει οτι καθε κακοβουλος χρηστης απλα θα εχει προσβαση σε ενα φακελο αναλογο του "my documents" .

 

στα windows δεν ξερω τι απ ολα αυτα ισχυει, παντως το μοντελο που θελουν να αντιγραψουν ειναι αυτο  ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να προσθέσω οτι σήμερα το πρώί κιόλας,

ένας φίλος μου κιθαρίστας και επαγγελματίας κομπιουτεράς,

μου είπε πως ανακάλυψε ότι τελικά τα Vista είναι ταχύτερα,

 

:-\

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια μικρή παρατήρηση, χωρίς να πάρω θέση "XP vs Vista":

 

Όσοι είπαν ότι τα Vista είναι "αργά" σε σχέση με τα XP, βλέπω ότι τα έχουν τεστάρει σε λαπτοπ.

 

Έχετε, αν επιθυμείτε, υπόψιν ότι αυτό που (πλέον) "χαντακώνει" στην performance τους λάπτοπ σε σχέση με τους ντέσκτοπ είναι οι αργοί σκληροί δίσκοι (5400rpm -ενώ οι ντεσκτοπ έχουν τουλάχιστον 7200άρηδες σκληρούς).

 

Έτσι, από μια τέτοια σύγκριση δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί της ουσίας λοιπόν και χωρίς υφάκι. Τα Windows Vista είναι το καλύτερο λειτουργικό που έχει βγάλει μέχρι σήμερα η Microsoft, με ελάχιστα προβλήματα που αφορούν πολύ ειδικές εφαρμογές (δυστυχώς και ηχητικές).

 

Δέχομαι να διαβάσω και να συζητήσω οποιαδήποτε κριτική εναντίον τους αρκεί να προέρχεται από:

 

- Χειριστές μηχανημάτων της Apple

- Χειριστές μηχανημάτων που τρέχουν Unix

 

δηλαδή ανθρώπους που έχουν έμπρακτα απορρίψει τα προϊόντα και τις νοοτροπίες της Microsoft. Οι υπόλοιποι όμως, θα έπρεπε να είναι πολύ προσεκτικοί όταν ευθυγραμμίζονται με το γενικότερο πνεύμα περιφρόνησης προς την Microsoft, μία ανόητη εφηβική μόδα που καλιεργείται από ανεύθυνα περιοδικά πληροφορικής.

Καλώς, νομίζω λοιπόν ότι πληρώ τις προϋποθέσεις.

Χρήστης mac τα τελευταία 3 χρόνια.

Όσο για το unix, από αυτό βγάζω χρήματα.

 

Τα Vista,βγήκαν χωρίς να είναι έτοιμα και χωρίς να υπάρχει αντίστοιχη υποστήριξη για drivers κλπ, από κατασκευαστές, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλά προβλήματα συμβατότητας από το 1ο 6μηνο της κυκλοφορίας τους. Αυτό βέβαια βαραίνει πιο πολύ την Microsoft και τον ελλειπή σχεδιασμό της ως προς την προώθηση τους.

 

A)Για το  user account control.

Στο mac osx το αντίστοιχο παράθυρο πετάγεται τις κατάλληλες-αναμενόμενες στιγμές και όχι με το παραμικρό. Αντίστοιχα σε debian based διανομές, αν δουλεύεις κονσόλα δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα καθώς:

1. είσαι συνηθισμένος

2. μπορείς να παρακάμψεις την διαδικασία του sudo, σε λιγότερο από 1 sec , για όσο χρειαστεί μέχρι να τελειώσεις τη δουλειά σου (root σε κονσόλα = ξέρω τι κάνω).

Στο δε ,γραφικό περιβάλλον το παραθυράκι πετάγεται είτε για να εγκαταστήσεις πακέτα, είτε για να αλλάξεις ρυθμίσεις όπως: ώρα,δίκτυο κλπ

Στα vista καταντάει ενοχλητικό καθώς πετάγεται με το παραμικρό, ακόμα και για εκτέλεση εφαρμογής.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα,ο χρήστης να ψάχνει πως θα απενεργοποιήσει αυτό τον έλεγχο, οπότε...δώρον άδωρον. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την αντιγραφή της unix λογικής, απεναντίας, αλλά τουλάχιστον η υλοποίηση να ήταν σωστή.

 

Β) Έχουν περισσότερες απαιτήσεις από τα XP. Δεν νομίζω ότι είναι κολακευτικό, το ότι σε ένα μηχάνημα που τα XP πάνε αέρα, με τα Vista να νιώθεις ότι το μηχάνημα δεν...πάει και ας έχεις απενεργοποιήσει τα καλούδια και τις ομορφιές του, είτε χειροκίνητα είτε από τον wizard.

 

Γ) Σε εταιρικό περιβάλλον, δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν Αϊτό ( IT guy ;D ;D) είτε εν Ελλάδι είτε στο εξωτερικό που να μην έχει προβλήματα migration. Αν δεν κάνω λάθος (διορθώστε με διαφορετικά, καθώς δεν ασχολούμαι και τόσο πια με δικτυακές καταστάσεις σε win, εκτός και αν είναι μετάβαση από AD σε ldap ;)) όταν βγήκαν τα xp, δεν είχαμε τόσα προβλήματα με τη συνδεσιμότητα/απορρόφηση  τους μέσα σε ένα δίκτυο που διαχειριζόταν κάποιος 2000 Server ή πολύ αργότερα 2003 server.

 

Δ) Σα να γίνανε πιο πολύπλοκα, εδώ με τα XP και ο απλός χρήστης πάγωνε μόλις που πεταγόταν κάποιο μήνυμα. Στα Vista το U.A.C  μόνο του, έχει αρχίσει και φρικάρει κόσμο. -1 λοιπόν για την φιλικότητα και την απλότητα, κάτι που το mac osx απλά δεν παίζεται, κατά την άποψη μου πάντα.

 

Ε) 5000 διαφορετικές εκδόσεις, premium, deluxe,ultimate και βάλε (στο release date είχαν 9 διαφορετικές :o ).

Αν είναι δυνατόν να πρέπει κάποιος να πληρώσει πχ ultimate έκδοση γιατί μπορεί να χρειαστεί 1 MUI pack.

 

Συμπέρασμα, προς το παρόν όσες τεχνολογικές καινοτομίες και να προσφέρουν (που δεν είναι και πολλές, άλλωστε εκείνο το databaseFS δεν μπήκε ποτέ στα vista, υλοποίηση που έχει κάνει η Sun με το zfs αν θυμάμαι σωστά)δεν είναι κίνητρο για να μετακινηθεί κανείς προς την γειτονιά τους.

 

Για την ώρα δε νομίζω ότι τα vista είναι αρκετά ώριμα. Στο μέλλον ίσως, και φυσικά θα αναθεωρήσω...αλλά μάλλον μέχρι τότε η MS θα έχει βγάλει την επόμενη έκδοση.

 

 

ΥΓ: σορρυ για το μεγάλο post, δε θα επαναληφθεί :). Όσο για την ατάκα του Δήμου(τον οποίο αντιπαθώ ,για τους λόγους που είπε ο eye)και που εγώ πέταξα στην αρχή του thread έχω να πω ότι: Δεν γνώριζα ότι την λανσαρε αυτός και ότι αναθεωρώ sVista=>sKista ;D

 

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε, αν επιθυμείτε, υπόψιν ότι αυτό που (πλέον) "χαντακώνει" στην performance τους λάπτοπ σε σχέση με τους ντέσκτοπ είναι οι αργοί σκληροί δίσκοι (5400rpm -ενώ οι ντεσκτοπ έχουν τουλάχιστον 7200άρηδες σκληρούς).

 

πιστευω οτι αυτο δεν ειναι το προβλημα, διοτι η αν η συγκριση γινει με ενα λαπτοπ το οποιο εχει XP κλπ, η διαφορα των rpm παυει να αποτελει λογο.

αυτο που ομως πραγματικα χαντακωνει την αποδοση(ιδιαιτερα σε οτι αφορα χρονο εκκινησης του Os), ειναι τα ενα σωρο εξτρα services με τα οποια οι κατασκευαστες φορτωνουν τα λαπτοπς. προσβαση στην καταργηση τους μπορει να γινει με msconfig.

 

οσον αφορα την εμπειρια μου σχετικα με τα vista, αυτο που παρατηρησα, ηταν οτι σε 2 ολοκαινουρια μηχανηματα(Intel core 2 duo και τα 2). φρεσκιες εγκαταστασεις εκαναν ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ ωρα για να εκκινησουν. πραγματικα απορουσα τι μπορει να εκκινει τοση ωρα σε σχεση με τα XP.

 

θυμαμαι, οταν πρωτοξεκινησα να ασχολουμαι με το Linux, και το μηχανημα μου ηταν καινουριο τοτε, οι τελευταιοι 2.4 πυρηνες και οι πρωτοι 2.6 εκαναν περιπου 50-60 δευτερολεπτα να εκκινησουν και να μπω σε γραφικο περιβαλλον. μετα απο 6 χρονια, με το ιδιο pc, o kernel 2.6.23.14 θελει κατι παραπανω απο 30 δευτερολεπτα απ την εκκινηση μεχρι και το γραφικο περιβαλλον. μετα απο 5 χρονια δηλαδη το software Που χρησιμοποιω (το ιδιο ισχυει και για το γραφικο μου περιβαλλον) γινεται συνεχως και ελαφρυτερο.

 

μετα απο αυτο, συγνωμμη, αλλα ειμαι ιδιαιτερα αυστηρος. οταν βλεπω πως με εξυπνη υλοποιηση, ενα λειτουργικο ειναι συνεχως cutting edge, αναπτυσσεται ραγδαια, και η χρηση πορων αντι να αυξανεται, μειωνεται, μονο σε κακη σχεδιαση των windows Μπορω να αποδωσω οτι εκδοση με εκδοση τους, αυξανουν τις απαιτησεις σε hardware δραματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows Vista είναι το καλύτερο λειτουργικό που έχει βγάλει μέχρι σήμερα η Microsoft, με ελάχιστα προβλήματα που αφορούν πολύ ειδικές εφαρμογές (δυστυχώς και ηχητικές).

 

Δέχομαι να διαβάσω και να συζητήσω οποιαδήποτε κριτική εναντίον τους αρκεί να προέρχεται από:

 

- Χειριστές μηχανημάτων της Apple

- Χειριστές μηχανημάτων που τρέχουν Unix

 

δηλαδή ανθρώπους που έχουν έμπρακτα απορρίψει τα προϊόντα και τις νοοτροπίες της Microsoft. Οι υπόλοιποι όμως, θα έπρεπε να είναι πολύ προσεκτικοί όταν ευθυγραμμίζονται με το γενικότερο πνεύμα περιφρόνησης προς την Microsoft, μία ανόητη εφηβική μόδα που καλιεργείται από ανεύθυνα περιοδικά πληροφορικής.

 

+1.  ;)

 

Με Vista σε λαπτοπ το μηχάνημα πέταγε. Λόγω του ότι το δίκτυό μου τρέχει XP τα άλλαξα και δεν διέκρινα αισθητή διαφορά απόδοσης. Η Microsoft σχεδιάζει με γνώμονα τις προόδους στο hardware. Είναι ουτοπικό να βγάλει κανείς το "τέλειο" software με τη μια αφού πρέπει να κυκλοφορήσει πρώτα, να διαδοθεί και να πέσει γερή χρήση.

 

Επειδή κάποιος έγραφε πριν για το πως βάζεις XP σε λάπτοπ με Vista που δεν βλέπει το σκληρό:

 

Το θέμα είναι ο SATA σκληρός και δεν έχει καμία σχέση με τα Vista. Έχεις πολλές επιλογές, τις εξής δυο (λολ):

 

α) Αγοράζεις ένα USB-Floppy Disk Drive. Όταν ξεκινάει η εγκατάσταση των XP πατάς F6. Έχεις φτιάξει ήδη μια δισκέτα με τα SATA drivers με το makedisk utility από το cd με τα drivers του laptop. Όταν σου ζητήσει τους drivers βάζεις τη δισκέτα και διαλέγεις το κατάλληλο για XP. (Σημείωση: αν μετά την επιλογή quick/full format κολλήσει ο υπολογιστής και έχεις διαλέξει το full, κάνε quick format και δεν θα κολλήσει).

 

β) Το περίφημο nLite. Με το προγραμματάκι αυτό μπορείς να ενσωματώσεις τους SATA drivers σε ένα αντίγραφο των XP στο σκληρό σου και να φτιάξεις ένα bootable cd και λύθηκε το θέμα. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα τέτοια προγράμματα αλλά αυτό είναι απ'τα πιο γνωστά και δουλεμένα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πάρα πολύ σπαστικό αυτό το User Account Control. Καταλαβαίνω ότι προσθέτει πολλά σε θέματα ασφαλείας αλλά είναι σκέτο σπαστήρι (και ξέρετε τι σπάει).

 

Στο Linux είναι στάνταρ κατάσταση αυτό το "σπάσιμο". Τα Vista απλώς χρησιμοποιούν ένα παρόμοιο μοντέλο ασφάλειας με αυτό που υπάρχει στις Debian-based διανομές, όπου όταν πας να κάνεις κάτι σημαντικό σου ζητιέται διαρκώς το password του αρχι-διαχειριστή (και μάλιστα πρέπει να το πληκτρολογήσεις, δεν αρκεί ένα κλικ).

 

 

Αυτό συμβαίνει γιατί εξ ορισμού δεν σε επιτρέπουν να κάνεις login ώς root ( Administrator ) για να κάνεις τις εργασίες που απαιτούνται. Υπάρχουν όμως αρκετές διανομές που δεν συμβαίνει αυτό.

 

Αλλά από θέμα performance το I/O traffic που δημιουργούν τα Vista είναι το κάτι άλλο. Στο laptop μου έχω ένα Gentoo και sVista. Σε πληροφορώ ότι από τη στιγμή που θα πατήσω το power button μέχρι ο υπολογιστής μου να είναι fully operational περνάει κάνα πεντάλεπτο στο χαλαρό και στο laptop μου έχω 4GB ram, δίσκο στισ 7200 sata και core duo επεξεργαστή.

 

Και πλέον το σκέφτομαι να τα ξεκληρίσω τελείως μια που λόγω αυτών των καταστάσεων ποτέ δεν τα χρησημοποιώ και να δώσω το χώρο στο linux. Στο μουσικό μου PC έχω μόνο XP και είμαι ευτυχισμένος με αυτά. αν αργότερα προκύψει η ανάγκη ..... μάλλον τότε σκεφτώ σοβαρά να αποκτήσω ένα mac μια που είμαι unix fan και το mac OS είναι από κάτω του FreeBSD  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου