Προς το περιεχόμενο

Vista install in 2 minutes


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό συμβαίνει γιατί εξ ορισμού δεν σε επιτρέπουν να κάνεις login ώς root ( Administrator ) για να κάνεις τις εργασίες που απαιτούνται. Υπάρχουν όμως αρκετές διανομές που δεν συμβαίνει αυτό.

 

 

εξ ορισμου απενεργοποιημενος Λογαριασμος root(Πολυ ευκολα ενεργοποιειται) υπαρχει στο ubuntu Και στα Ubuntoειδη. αλλα και η χρηση του sudo ειναι αναλογης λογικης. Οταν θες να κανεις μια δουλεια ως administrator, παλι κωδικο δινεις, απλα δινεις το δικο σου και οχι του root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλλά από θέμα performance το I/O traffic που δημιουργούν τα Vista είναι το κάτι άλλο. Στο laptop μου έχω ένα Gentoo και sVista. Σε πληροφορώ ότι από τη στιγμή που θα πατήσω το power button μέχρι ο υπολογιστής μου να είναι fully operational περνάει κάνα πεντάλεπτο στο χαλαρό και στο laptop μου έχω 4GB ram, δίσκο στισ 7200 sata και core duo επεξεργαστή.

 

???

 

Σε 2 διαφορετικά Fujitsu-Siemens που μου είχαν έρθει με Vista δεν έπαιρναν πάνω από 35 secs να ξεκινήσουν...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ολοκαινουρια λαπτοπς, την ημερα αγορας τους(δηλαδη χωρις επεμβαση του τελικου χρηστη) ενα lenovo και ενα acer Και τα 2 με core 2 duo ηθελαν πανω απο λεπτο για να εκκινησουν και αρκετα παραπανω για να γινουν πληρως λειτουργικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν τα έχω δουλέψει τα Vista όσο τα XP αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου δεν συμβαδίζει μ'αυτά που διαβάζω εδώ. Μήπως κάποια θέματα οφείλονται (και?) σε άλλους παράγοντες?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft σχεδιάζει με γνώμονα τις προόδους στο hardware.

 

Η μικρομαλακή σχεδιάζει με γνώμονα την εγκατεστημένη βάση της (ας πρόσεχε), και με βάση το κέρδος (όπως κάθε άλλη εταιρεία)

 

Αλλά από θέμα performance το I/O traffic που δημιουργούν τα Vista είναι το κάτι άλλο.

 

Εντελώς.

 

μετα απο αυτο, συγνωμμη, αλλα ειμαι ιδιαιτερα αυστηρος. οταν βλεπω πως με εξυπνη υλοποιηση, ενα λειτουργικο ειναι συνεχως cutting edge, αναπτυσσεται ραγδαια, και η χρηση πορων αντι να αυξανεται, μειωνεται, μονο σε κακη σχεδιαση των windows

 

Η μικρομαλακή ποτέ δεν ήταν cutting edge. Και όταν λέω ποτέ εννοώ ποτέ. Σε κανέναν τομέα και με κανένα λειτουργικό. Εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να είναι cutting edge. Προσπαθούν να γίνουν κάπως, αλλά δυστυχώς τα λειτυργικά τους χωλαίνουν, οι compilers χωλαίνουν, κ.λ.π. Αυτές οι τεχνολογίες που πλασάρει σαν καινοτόμες άλλες εταιρείες τις είχαν πριν 20 χρόνια. Το GUI από τα Windows 95 και μετά είναι κακή αντιγραφή του NeXTSTEP, να μην μιλήσω για OOP τεχνικές και δεν συμμαζεύεται. Και ποιό Wow factor? Στις χαζοτεχνολογίες τύπου Pixel Shader και δεν συμμαζεύεται; Σκιά στα γράμματα; Αν τα Vista έχουν wow factor τα Silicon Graphics τι έχουν; Αν τα Vista έχουν ασφάλεια τα διάφορα Unix (και ειδικά τα βαριά Unix) τι έχουν;;

 

Ε) 5000 διαφορετικές εκδόσεις, premium, deluxe,ultimate και βάλε (στο release date είχαν 9 διαφορετικές  ).

Αν είναι δυνατόν να πρέπει κάποιος να πληρώσει πχ ultimate έκδοση γιατί μπορεί να χρειαστεί 1 MUI pack.

 

Έτσι ακριβώς. Θα αναπτύξει κανείς ξεχωριστές εφαρμογές για κάθε μία έκδοση; Η μήπως έμμεσα η Μικρομαλακή εκβιάζει να αναπτύξουν σε Ultimate;

 

Για την ώρα δε νομίζω ότι τα vista είναι αρκετά ώριμα. Στο μέλλον ίσως, και φυσικά θα αναθεωρήσω...αλλά μάλλον μέχρι τότε η MS θα έχει βγάλει την επόμενη έκδοση.

 

Έτσι λέω κι εγώ. Όχι ότι θα γίνουν ποτέ φανταστικά, απλά να έρθουν στο επίπεδο των XP, με τα επιπρόσθετα που έχουν τώρα. Να γραφτούν καινούριοι drivers, να βγούν 3-4 service pack κ.λ.π. Ότι γινόταν μέχρι τώρα δηλαδή. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πολύ ζεστά δεν το παίρνετε το θέμα με τη Microsoft; Software είναι, στο κάτω κάτω δεν μας αναγκάζει κανένας να χρησιμοποιήσουμε κάτι συγκεκριμένο (ακόμα και στα λάπτοπ προεγκατεστημένα είναι τραγικά μικρό ποσοστό της τιμής οπότε δεν τίθεται θέμα).

 

Χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο Microsoft εδώ και καιρό. Ούτε τα υποστηρίζω οπαδικά, ούτε τα βρίζω, απλά αυτά μ'αρέσουν και αυτά έχω διαλέξει να μάθω τώρα. Ούτε χαίρομαι όταν μια άλλη εταιρία (ή κάποιο community) βγάζει μια μαλακία ή στενοχωριέμαι όταν βγάζει κάτι καλύτερο απ'τη Microsoft. Απλά δεν με αγγίζει θετικά ή αρνητικά. Αν δω κάτι που μ'αρέσει ασχολούμαι και μ'αυτό.

 

Στην τελική ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και μου φαντάζει αρκετά παιδική η συζήτηση του στυλ "το δικό μου είναι καλύτερο, γιατί έχει αυτό και αυτό και κάνει εκείνο και εκείνο..". Όπως και μια Porsche 911 στα χαρτιά και πρακτικά είναι σαφώς πιο δυνατή από μια Toyota Corolla αλλά όταν το ζητούμενο είναι κάτι άλλο από τη δύναμη και τις extreme επιδόσεις αλλά η χαμηλή κατανάλωση, η άνεση οδήγησης και το χαμηλό κόστος συντήρησης τότε δεν τίθεται θέμα...άσε που όπως στα κιθαρόνια συνήθως ο "χειριστής" είναι αυτός που κάνει το μηχάνημα να "φαίνεται" στο δρόμο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Συμφωνω με τον Jase...Ειδικά οταν ακουω κατι χουλιγκανιστικά του στυλ "Ρε αυτος χρησιμοποιεi Windows" δεν μπορειται να φανταστειτε τι με πιανει...Λιγη διαλακτικότητα δεν βλαπτει...

 

 

====

Offtopic:  Σημερα στο σχολειο εμαθα οτι υπαρχει και 2ο παιδι που ξερει τι ειναι το Linux....

Offtopic2: O καθηγητης μας στην πληροφορική δεν ξερει... ;D ;D

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο word ρε Kwsta79 ασε ο τυπος περιγραφεται απολυτα με την φραση "Αλλά γι' αλλα της παρασκευης το γαλα..." ;D

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου