Προς το περιεχόμενο

Λαϊκοί ήχοι για synth - the story goes on


brees21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραιο εργαλειακι ρε παιδια, αλλα λαικους ηχους παιζει να βρω γι αυτο?

 

Με τίποτα. Σ' αυτό μόνο τσιγκολελέτες ενδείκνυνται. Εξάλλου ούτε μικροκουρδίσματα θα έχει, τι να παίξεις... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τίποτα.

Μην είσαι σίγουρος...έγκυρες πληροφορίες μου λένε, ότι ο Jobs ετοιμάζει το I Bouzouki....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi ρε παιδια, κ δειχνει το τελειο οργανο για κλαμα. Θελω ενα σολο με κανονακι η με πιπιζα αλα Τσιτσοπουλος. Οχι αλλο φωκια κ τσιγκολελετα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω ενα σολο με κανονακι η με πιπιζα αλα Τσιτσοπουλος.

Nα ρωτήσω τώρα κάτι σοβαρά, για τους "λαϊκούς" ήχους που όλοι ψάχνουν?

Συγχωρέστε με εάν λέω μπούρδες, κιθάρα παίζω....

Όλα αυτά τα Ethnic vsts...Ethno World, Orient World, Ra, Ethno...δεν σαν κάνουν? Και άλλα τόσα Akai files που κυκλοφορούν?

http://www.motu.com/products/software/ethno/movies.html/

Το είδα χθές...και ψάρωσα!!

 

ΥΓ Sorry για το of toppic...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα προσωπικα δε μου κανουν γιατι παιζω τσιγκολελετες για φωκιες. Κ οι σκυλαδες θελουν πιο γυφτε ηχους απο αυτα, ειναι κυριλε πολυ , θελουν κλαμα κ ηχους του στυλ " γαβ γαβ γαβ, ααααχ βαααχ , νιαου νιαου , μπεεεεεεεεεε "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω τώρα κάτι σοβαρά, για τους "λαϊκούς" ήχους που όλοι ψάχνουν?

Συγχωρέστε με εάν λέω μπούρδες, κιθάρα παίζω....

Όλα αυτά τα Ethnic vsts...Ethno World, Orient World, Ra, Ethno...δεν σαν κάνουν? Και άλλα τόσα Akai files που κυκλοφορούν?

http://www.motu.com/products/software/ethno/movies.html/

Το είδα χθές...και ψάρωσα!!

 

ΥΓ Sorry για το of toppic...

 

Εγώ δεν είμαι τόσο ειδήμονας περί λαϊκών ήχων όσο κάποιοι, αλλά αυτοί που αναφέρεις είναι πραγματικοί λαϊκοί ήχοι. Οι περισσότεροι από τους φίλους μας τους σκυλάδες ψάχνουν για μεταλλαγμένους ήχους, και για το συγκεκριμένο είδος, μόνο korg triton extreme και casio cz101 "παίζουν". Τίποτα άλλο. ;)

 

 

Εγώ πάντως ως πληκτράς που του αρέσουν και οι παραδοσιακοί/λαϊκοί ήχοι, χρησιμοποιώ ορισμένες από αυτές τις βιβλιοθήκες, όπως το EWQL RA, καθώς και διάφορα sample CD-ROMs για Akai. Και το αποτέλεσμα είναι πολύ πειστικό, αρκεί βέβαια να βάλει και ο χρήστης λίγο το χεράκι του να συμμορφώσει λίγο τους ήχους όπου χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για Μ1 να δεις τι παιζουν. Πριν απο λιγες μερες περνουσα απ εξω απο ενα σκυλαδικο κ ειχαν ανοιξει για λιγο τη πορτα, μιλαω για σκυλαδικο β κατηγοριας κ ακουσα λιγο καποιον που σολαρε, δεν εχει καμια διαφορα αυτο που ακουσα απο μουσικη του bagladesh.  Εντελως μεταλλαγμενοι ηχοι, κ φυσικα καμια σχεση με λαικη μουσικη , ενα ανατολικοποπελεκτρο πραγμα. Γι αυτο κ τα σκυλαδικα μας cd μοσχοπουλιουντε σε αραβικες κ ινδικες χωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ξέρουν, μέχρι την προηγούμενη δεκαετία που παρακαλουθούσα κάπως τα πράγματα, έπαιζε ένα παλιό αναλογικό της Korg, το Sigma, το οποίο παρείχε κλασικούς αναλογικούς ήχους (κυρίως leads), αλλά λόγω της δυνατότητάς του να παρέχει κάποιον έλεγχο στην τονικότητα της κάθε νότας (με velocity ή aftertouch ανέβαζες ή κατέβαζες κάποια cents το pitch), ήταν "ταμάμ" γι' αυτούς που ήθελαν να σολάρουν με μικροκουρδίσματα. Αλλά φυσικά όταν ήρθε η σειρά Triton, τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Ήρθε και αυτή η τεράστια βιβλιοθήκη ήχων...

 

Ένας γνωστός μου είχε (και από ό,τι ξέρω το έχει ακόμα) Korg το 01/W και ακόμα και για αυτό κυκλοφορούσε μία βιβλιοθήκη ήχων με ανατολίτικους/μεταλλαγμένους "λαϊκούς" ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας γνωστός μου είχε (και από ό,τι ξέρω το έχει ακόμα) Korg το 01/W και ακόμα και για αυτό κυκλοφορούσε μία βιβλιοθήκη ήχων με ανατολίτικους/μεταλλαγμένους "λαϊκούς" ήχους.

Έχω ένα τέτοιο...ένας φίλος μου το έχει αφήσει στο σπίτι και μου είναι άχρηστο...και τον παρακαλάω να έρθει να το πάρει γιατί μου πιάνει τον τόπο και αυτός δεν έρχεται (για να μην πιάνει τόπο στο δικό του σπίτι...)...λές να αποκτήσει χρήση?

Μπορείς να μου πείς περισσότερα για τη συγκεκριμένη βιβλιοθήκη?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου