Προς το περιεχόμενο

Λαϊκοί ήχοι για synth - the story goes on


brees21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και στο Μ1 μπορεις να ξεκουρδισεις μια η περισσοτερες νοτες χωρις να ξεκουρδισεις ολη τη κλιμακα, ετσι η μπανκα η σκυλαδικη που ειχε ο προκατοχος του Μ1 μου στη φα # κ στη σι ειχε κανει ξεκουρδισμα για πιο σκυλελε αμαν αμαν ακουσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω ένα τέτοιο...ένας φίλος μου το έχει αφήσει στο σπίτι και μου είναι άχρηστο...και τον παρακαλάω να έρθει να το πάρει γιατί μου πιάνει τον τόπο και αυτός δεν έρχεται (για να μην πιάνει τόπο στο δικό του σπίτι...)...λές να αποκτήσει χρήση?

Μπορείς να μου πείς περισσότερα για τη συγκεκριμένη βιβλιοθήκη?

 

Είχε τους κλασσικούς "σκυλελέ αμάν αμάν" ήχους, όπως λέει και ο φίλος brees21, τίποτα το ιδιαίτερο, ξέρεις τώρα: φαρφίσες, μεταλλαγμένα leads, "αραβίες" (=middle east string sections) και τα γνωστά. Αλλά επειδή η συγκεκριμένη τράπεζα ήχων βασίζονταν στη ROM δειγμάτων του οργάνου (περί τα 4ΜΒ), οι περισσότεροι ήχοι δεν άντεχαν σε σοβαρή κριτική, εκτός ίσως από τα βιολιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε τους κλασσικούς "σκυλελέ αμάν αμάν" ήχους, όπως λέει και ο φίλος brees21, τίποτα το ιδιαίτερο, ξέρεις τώρα: φαρφίσες, μεταλλαγμένα leads, "αραβίες" (=middle east string sections) και τα γνωστά. Αλλά επειδή η συγκεκριμένη τράπεζα ήχων βασίζονταν στη ROM δειγμάτων του οργάνου (περί τα 4ΜΒ), οι περισσότεροι ήχοι δεν άντεχαν σε σοβαρή κριτική, εκτός ίσως από τα βιολιά.

Kατάλαβα...το Korg θα συνεχίσει να έχει τη χρήση που έχει και σήμερα...τραπεζάκι για τις κιθάρες μου!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι ρε παιδιά όμως...

 

Άλλο το σκυλάδικο (τύπου) εθνικής καθαρόαιμο, με 7 πλήκτρα rack (όλα Korg), λουλουδούδες, καπνό να μη βέπεις τη μύτη σου, μοκέτα/ταπετσαρία/καρέκλες 93, καθρέφτες (standar!) χοντρούς που τραγουδάνε μουσικοί στα 50 και ουκρανέζες τραγουδίστριες και άλλο μαγαζιά τύπου ρόδον, παραλιακή, rex, κτλ

 

Σε αυτού του τύπου τα μαγαζιά, ιδίως αυτά που είναι τύπου franchise μπουζούκια σε όλη την ελλάδα, δεν χρησιμοποιεί σχεδόν κανείς πλέον ανατολίτικους ήχους.

Eκτός από τα τυπικά arabic strings του Triton και τα orchestral hits of course!

Εκτός αυτού, παίζουν πολύ καλοί και νέοι πληκτράδες, με καινούργιο εξοπλισμό, sampler,backing tracks,vocoder(πλέον!), και εκτός αυτού το πρώτο πρόγραμμα αγγίζει metaloκαταστάσεις, γιατί συνήθως οι drummer είναι όλοι πρώην μεταλλάδες και πλακώνονται στα διπέταλα! και να μην είναι όλοι οι drummers τους είναι κορυφή.

Όπως και να έχει έιναι pop/rock φάση το παλιό λαικό έρχεται αργότερα.

Το μοντέρνο ελληνικό λαικό σήμερα, αν ταιριάζει η έκφραση"λαικό" δεν έχει και καμία σχέση με το παλιό. έχει γίνει pop!

Άσε που οι πιτσιρίκες που βγαίνουν πρώτο πρόγραμμα λένε και beyonce και pink, μεταξύ δέσποινας και νατάσσας εννοείται...

 

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, δεν είναι όλα το ίδιο.

Και μη ξεχνάτε ότι τα πιο καινούργια synth, πρώτοκυκλοφορούν σε αυτές τις πίστες (τις δεύτερες εννοείται),πολλές φορές προτού να αρχίσει από την επίσημη αντιπροσωπεία η διάθεσή τους στην Ελλάδα

και οι μαέστροι εκεί έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις, δεν πας δεύτερα πλήκτρα με μέσο

 

υπάρχουν μαγαζιά και μαγαζιά...

 

γαβ

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι ρε παιδιά όμως...

 

Άλλο το σκυλάδικο (τύπου) εθνικής καθαρόαιμο, με 7 πλήκτρα rack (όλα Korg), λουλουδούδες, καπνό να μη βέπεις τη μύτη σου, μοκέτα/ταπετσαρία/καρέκλες 93, καθρέφτες (standar!) χοντρούς που τραγουδάνε μουσικοί στα 50 και ουκρανέζες τραγουδίστριες και άλλο μαγαζιά τύπου ρόδον, παραλιακή, rex, κτλ

 

Σε αυτού του τύπου τα μαγαζιά, ιδίως αυτά που είναι τύπου franchise μπουζούκια σε όλη την ελλάδα, δεν χρησιμοποιεί σχεδόν κανείς πλέον ανατολίτικους ήχους.

Eκτός από τα τυπικά arabic strings του Triton και τα orchestral hits of course!

Εκτός αυτού, παίζουν πολύ καλοί και νέοι πληκτράδες, με καινούργιο εξοπλισμό, sampler,backing tracks,vocoder(πλέον!), και εκτός αυτού το πρώτο πρόγραμμα αγγίζει metaloκαταστάσεις, γιατί συνήθως οι drummer είναι όλοι πρώην μεταλλάδες και πλακώνονται στα διπέταλα! και να μην είναι όλοι οι drummers τους είναι κορυφή.

Όπως και να έχει έιναι pop/rock φάση το παλιό λαικό έρχεται αργότερα.

Το μοντέρνο ελληνικό λαικό σήμερα, αν ταιριάζει η έκφραση"λαικό" δεν έχει και καμία σχέση με το παλιό. έχει γίνει pop!

Άσε που οι πιτσιρίκες που βγαίνουν πρώτο πρόγραμμα λένε και beyonce και pink, μεταξύ δέσποινας και νατάσσας εννοείται...

 

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, δεν είναι όλα το ίδιο.

Και μη ξεχνάτε ότι τα πιο καινούργια synth, πρώτοκυκλοφορούν σε αυτές τις πίστες (τις δεύτερες εννοείται),πολλές φορές προτού να αρχίσει από την επίσημη αντιπροσωπεία η διάθεσή τους στην Ελλάδα

και οι μαέστροι εκεί έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις, δεν πας δεύτερα πλήκτρα με μέσο

 

υπάρχουν μαγαζιά και μαγαζιά...

 

γαβ

 

 

 

+1000. Δεν έχεις ΚΑΘΟΛΟΥ άδικο. Στα πιο εκσυγχρονισμένα μαγαζιά, όντως έτσι είναι η κατάσταση. Παρόλα αυτά, οι ήχοι που ζητούνται εδώ μέσα έχουν χρήση στην πρώτη περίπτωση, δηλαδή για παρακμειακό σκυλάδικο της εθνικής. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι ρε παιδιά όμως...

 

Άλλο το σκυλάδικο (τύπου) εθνικής καθαρόαιμο, με 7 πλήκτρα rack (όλα Korg), λουλουδούδες, καπνό να μη βέπεις τη μύτη σου, μοκέτα/ταπετσαρία/καρέκλες 93, καθρέφτες (standar!) χοντρούς που τραγουδάνε μουσικοί στα 50 και ουκρανέζες τραγουδίστριες και άλλο μαγαζιά τύπου ρόδον, παραλιακή, rex, κτλ

 

Σε αυτού του τύπου τα μαγαζιά, ιδίως αυτά που είναι τύπου franchise μπουζούκια σε όλη την ελλάδα, δεν χρησιμοποιεί σχεδόν κανείς πλέον ανατολίτικους ήχους.

Eκτός από τα τυπικά arabic strings του Triton και τα orchestral hits of course!

Εκτός αυτού, παίζουν πολύ καλοί και νέοι πληκτράδες, με καινούργιο εξοπλισμό, sampler,backing tracks,vocoder(πλέον!), και εκτός αυτού το πρώτο πρόγραμμα αγγίζει metaloκαταστάσεις, γιατί συνήθως οι drummer είναι όλοι πρώην μεταλλάδες και πλακώνονται στα διπέταλα! και να μην είναι όλοι οι drummers τους είναι κορυφή.

Όπως και να έχει έιναι pop/rock φάση το παλιό λαικό έρχεται αργότερα.

Το μοντέρνο ελληνικό λαικό σήμερα, αν ταιριάζει η έκφραση"λαικό" δεν έχει και καμία σχέση με το παλιό. έχει γίνει pop!

Άσε που οι πιτσιρίκες που βγαίνουν πρώτο πρόγραμμα λένε και beyonce και pink, μεταξύ δέσποινας και νατάσσας εννοείται...

 

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, δεν είναι όλα το ίδιο.

Και μη ξεχνάτε ότι τα πιο καινούργια synth, πρώτοκυκλοφορούν σε αυτές τις πίστες (τις δεύτερες εννοείται),πολλές φορές προτού να αρχίσει από την επίσημη αντιπροσωπεία η διάθεσή τους στην Ελλάδα

και οι μαέστροι εκεί έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις, δεν πας δεύτερα πλήκτρα με μέσο

 

υπάρχουν μαγαζιά και μαγαζιά...

 

γαβ

 

 

+10000000000000000000000

 

Πες τα χρυσόστομε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου