Προς το περιεχόμενο

Λαϊκοί ήχοι για synth - the story goes on


brees21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα τέτοιο...ένας φίλος μου το έχει αφήσει στο σπίτι και μου είναι άχρηστο...και τον παρακαλάω να έρθει να το πάρει γιατί μου πιάνει τον τόπο και αυτός δεν έρχεται (για να μην πιάνει τόπο στο δικό του σπίτι...)...λές να αποκτήσει χρήση?

Μπορείς να μου πείς περισσότερα για τη συγκεκριμένη βιβλιοθήκη?

 

 

Παίδες μην το γιουχάρετε έτσι το korg 01.Για την εποχή του είχε πολύ καλές δυνατότητες.Μην βάζετε ''ταμπελάκια΄΄στα όργανα.Όλα τα όργανα (εκτος απο τα οριενταλ)έχουν ευρωπαϊκά δείγματα και μερικά απο αυτά κυρίως τα korg έχουν την ευελιξία να προσαρμόζονται καλύτερα στις ανάγκες των λαϊκών μουσικών.Όσο για το βάρος του(είναι και σιδεριά το άτιμο!)λογικό είναι, αλλά μην ξεχνάτε ότι έχει και μια πολύ καλή ποιότητα κατασκευής(μακάρι να έβγαιναν ακόμη τέτοια κλαβιέ σαν του 01 dx7 που είναι ίδια και έχουν φοβερή αίσθηση και ποιότητα κατασκευής και είναι και ''αθάνατα''.Ούτε να χαλάσουν οι επαφές ούτε τπτ)Ταπεινή μου άποψη και πάντα φιλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Παίδες μην το γιουχάρετε έτσι το korg 01.Για την εποχή του είχε πολύ καλές δυνατότητες.Μην βάζετε ''ταμπελάκια΄΄στα όργανα.Όλα τα όργανα (εκτος απο τα οριενταλ)έχουν ευρωπαϊκά δείγματα και μερικά απο αυτά κυρίως τα korg έχουν την ευελιξία να προσαρμόζονται καλύτερα στις ανάγκες των λαϊκών μουσικών.Όσο για το βάρος του(είναι και σιδεριά το άτιμο!)λογικό είναι, αλλά μην ξεχνάτε ότι έχει και μια πολύ καλή ποιότητα κατασκευής(μακάρι να έβγαιναν ακόμη τέτοια κλαβιέ σαν του 01 dx7 που είναι ίδια και έχουν φοβερή αίσθηση και ποιότητα κατασκευής και είναι και ''αθάνατα''.Ούτε να χαλάσουν οι επαφές ούτε τπτ)Ταπεινή μου άποψη και πάντα φιλικά...

 

 

Κατ αρχήν όλα τα Korg 01W που κυκλοφόρησαν φοράνε κλαβιέ της Yamaha όχι της Korg. Αν ανοίξεις κανένα θα δεις από μέσα στη πλακέτα να γράφει Yamaha, η Korg άργησε πολύ να φορέσει δικά της πλήκτρα στα όργανά της (2005?...)

Κατά δεύτερον όλα τα 01W μετά από δέκα περίπου χρόνια χρήσης βγάλαν ζημιά στο κλαβιέ και θέλουν αντικατάσταση/φτιάξιμο, η λέξη αθάνατο κλαβιέ είναι κάπως σχετική.

Κατα τ'αλλα εγω χρησιμοποιώ ακόμα ένα σε κάποια live αλλά μου κόβεται η μέση!...

 

αυτά φιλικά για το history.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μην το γιουχάρετε έτσι το korg 01.

Αγαπητέ φίλε playel, δεν το γιουχάρω καθόλου. Αλλά εάν λάβεις υπ όψην σου ότι δεν είμαι πληκτράς αλλά κιθαρίστας, έχω ένα μέτριο midi keyboard που μπορώ να σηκώσω, Wavestation, Absynth, Athmosphere, FM8, Nexus, Kontakt, Moog (και ένα σκασμό άλλα)...και μια midi κιθάρα...μάλλον μου πιάνει τζάμπα τον τόπο!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1)(Κατ αρχήν όλα τα Korg 01W που κυκλοφόρησαν φοράνε κλαβιέ της Yamaha όχι της Korg.

2)Κατά δεύτερον όλα τα 01W μετά από δέκα περίπου χρόνια χρήσης βγάλαν ζημιά στο κλαβιέ και θέλουν αντικατάσταση/φτιάξιμο)

3)Κατα τ'αλλα εγω χρησιμοποιώ ακόμα ένα σε κάποια live αλλά μου κόβεται η μέση!...)

 

1)Το γνωρίζω αυτό φίλε μου γιατί πέραν του ότι έιχα κάποτε ο1 έχω επισκευάσει κάμποσα!

2)Όσο για το πρόβλημα στο κλαβιέ σχετικό είναι αυτό που λες.Εγώ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο αλλά ίσως και να ισχύει.(όπως και να 'χει ήτανε ένα εξαιρετικό κλαβιέ...άποψή μου..)

3)Ωραίος!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε playel, δεν το γιουχάρω καθόλου. Αλλά εάν λάβεις υπ όψην σου ότι δεν είμαι πληκτράς αλλά κιθαρίστας, έχω ένα μέτριο midi keyboard που μπορώ να σηκώσω, Wavestation, Absynth, Athmosphere, FM8, Nexus, Kontakt, Moog (και ένα σκασμό άλλα)...και μια midi κιθάρα...μάλλον μου πιάνει τζάμπα τον τόπο!

 

 

Γούστα είναι αυτά φίλε μου και πολύ καλά κάνεις.Άν και βέβαια η σύγκριση που κάνεις έιναι λίγο άδικη-άνιση!Τέλος άν όλα αυτά τα soft που ανέφερες μπορείς να τα δουλέψεις σε live...τότε κράτησέ το για αντίκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου