Προς το περιεχόμενο

Να αγοράσω ηχεία μεταχειρισμένα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος για να ρωτήσω αλλά ας είναι. Σκέφτομαι να αγοράσω ηχεία μεταχειρισμένα από έναν γνωστό που είχε μαγαζί. Πόσο ταλεποριμένα παίζει να είναι τα ηχεία αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποκλείεται να είναι πιο ταλαιπωρημένα από την ελληνική γλώσσα ;D

 

Στο ερώτημά σου : τα ηχεία είναι ξεκάθαρο αν έχουν πρόβλημα ή όχι. Κοιτάς την καμπίνα τους για χτυπήματα, σπασίματα κλπ (πχ αν είναι καλά δεμένα μεταξύ τους τα κομμάτια ή έχουν χαλαρώσει από τις καταπονήσεις), οπότε θα τρίζουν και οι κώνοι να μην έχουν γρατζουνιές και χτυπήματα, οπότε θα παραμορφώνουν. Στο ηλεκτρικό τους κομμάτι αν πάθουν κάτι, αυτό φτιάχνεται μάλλον εύκολα ενώ αν τα βάλεις να τα ακούσεις θα σου λυθούν όλα τα διλήμματα.

 

Γράψε για τι ηχεία μιλάμε για να πάρεις πιο σαφείς απαντήσεις από κάποιον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηχεία είναι ξεκάθαρο αν έχουν πρόβλημα ή όχι. Κοιτάς την καμπίνα τους για χτυπήματα, σπασίματα κλπ (πχ αν είναι καλά δεμένα μεταξύ τους τα κομμάτια ή έχουν χαλαρώσει από τις καταπονήσεις), οπότε θα τρίζουν και οι κώνοι να μην έχουν γρατζουνιές και χτυπήματα, οπότε θα παραμορφώνουν. Στο ηλεκτρικό τους κομμάτι αν πάθουν κάτι, αυτό φτιάχνεται μάλλον εύκολα ενώ αν τα βάλεις να τα ακούσεις θα σου λυθούν όλα τα διλήμματα.

 

Νομίζω με έχεις καλύψει... Θα τα βάλω δίπλα με ένα ζευγάρι παρόμοια και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ηχεια ειναι ρε kostas αυτα ? ειναι PA ? ειναι μονιτορ ηχεια ? ειναι της νυχτας τα ηχεια που λεει και ο μητροπαραπανος ?  :D :D :D

 

δωσε καμια πληροφορια γιατι υπαρχουν διαφορες στο αν ΘΑ ειναι ταλαιπωρημενα με το ΑΝ ειναι ταλαιπωρημενα

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το μεταχειρισμένο ηχείο πρέπει να το ακούσεις. Αν το ανοίξεις δυνατά θα καταλάβεις αν παραμορφώνει από ελάττωμα.

Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι αν έχουν επιδιορθωθεί οι μονάδες. Μπορεί να παίζουν καλά αλλά όχι σωστά και ιδιαίτερα σε ακριβά μοντέλα για χρήση σε στούντιο, αυτό είναι πρόβλημα γιατί αλλάζει ανεξέλεγκτα η συμπεριφορά τους. Αν δεν αφορά ηχείο για στούντιο πολύ πιθανόν να μην καταλάβεις τη διαφορά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος για να ρωτήσω αλλά ας είναι. Σκέφτομαι να αγοράσω ηχεία μεταχειρισμένα από έναν γνωστό που είχε μαγαζί. Πόσο ταλεποριμένα παίζει να είναι τα ηχεία αυτά?

Τωρα μετα συγχωρησεως ειναι ερωτηση αυτη; Για να σε διευκολυνω πρεπει να μας δωσεις ορισμενες πληροφοριες για το μαγαζι που ηταν τα ηχεια ,χρονο κατασκευης ,μαρκα -μοντελο ,αν ο τυποσ που τα πουλαει ειναι ΟΚ.κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μετα συγχωρησεως ειναι ερωτηση αυτη; Για να σε διευκολυνω πρεπει να μας δωσεις ορισμενες πληροφοριες για το μαγαζι που ηταν τα ηχεια ,χρονο κατασκευης ,μαρκα -μοντελο ,αν ο τυποσ που τα πουλαει ειναι ΟΚ.κλπ

ευτυχως που θες να τον διευκολυνεις.....τι μας ενδιαφερει αν ο τυπος που τα πουλαει ειναι οκ ? δε μπα να'ναι και ζεος ολικης.......που κολλαει αυτο ? τα ηχεια μας ενδιαφερουν

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως που θες να τον διευκολυνεις.....τι μας ενδιαφερει αν ο τυπος που τα πουλαει ειναι οκ ? δε μπα να'ναι και ζεος ολικης.......που κολλαει αυτο ? τα ηχεια μας ενδιαφερουν

Οτι πεις εσυ μεγαλε... καλα δεν διαβασες οτι θελουμε και τις τεχνικες πληροφοριες .Εγω φταιω που ασχοληθηκα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πεις εσυ μεγαλε... καλα δεν διαβασες οτι θελουμε και τις τεχνικες πληροφοριες .Εγω φταιω που ασχοληθηκα .

συγνωμη αλλα αν διαβασεις το ποστ μου δεν εχει απειλητικο σκοπο.....αν σε εθιξα σου ζητω συγνωμη αλλα και φυσικα διαβασα αυτα που εγραψες απλα διαφωνησα οτι η πληροφορια για τον μαγαζατορα εχει σχεση με τα ηχεια.... ::) ::) αυτο...

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου