Προς το περιεχόμενο

Vista install in 2 minutes


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.1) Πάρα πολύ σπαστικό αυτό το User Account Control. Καταλαβαίνω ότι προσθέτει πολλά σε θέματα ασφαλείας αλλά είναι σκέτο σπαστήρι (και ξέρετε τι σπάει).

 

 

αυτο ειναι πολυ ουσιαστικο σε ζητηματα ασφαλειας και θα επρεπε να ειναι default απ τα windows 3.1 :D. ειναι ενα απ τα χαρακρηριστικα που καθιστουν τα Unixoειδη ασφαλη λειτουργικα.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σορρυ κιολας, αλλα οταν στο ιδιο υλικο υπολογιστη, με Xp ή 2000, που θεωρουνται και αυτα σταθερα, τρεχοντας και τα ιδια ακριβως προγραμματα, ο υπολογιστης freezαρει και κανει restart, πραμα που δε μου κανει στα 98, τοτε ναι, τα θεωρω πιο σταθερα.

 

Να τονισω οτι ολα τα λειτουργικα μου ειναι αυθεντικα...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ κιολας, αλλα οταν στο ιδιο υλικο υπολογιστη, με Xp ή 2000, που θεωρουνται και αυτα σταθερα, τρεχοντας και τα ιδια ακριβως προγραμματα, ο υπολογιστης freezαρει και κανει restart, πραμα που δε μου κανει στα 98, τοτε ναι, τα θεωρω πιο σταθερα.

 

Να τονισω οτι ολα τα λειτουργικα μου ειναι αυθεντικα...

ΟΚ, κι εγώ σου λέω ότι από τη στιγμή που εγκαταλείφθηκαν τα 98, το ποσοστό των crashes του υπολογιστή μου (του οποιουδήποτε υπολογιστή μου) έχει πέσει δραματικά. Πλέον βλέπω BSOD μόνο σε πρόβλημα hardware.

Και το ίδιο συμβαίνει σε όλο τον κόσμο, από τότε που τα Windows απαλλάχτηκαν από το DOS που έτρεχε στο background όλα έγιναν καλύτερα για τη σταθερότητα των Windows.

 

Αν θέλεις λοιπόν μπορείς να πεις ότι "τα 98 είναι τα πιο σταθερά Windows που έχω στους υπολογιστές μου" (και πάλι μου φαίνεται περίεργο) αλλά ιδιαίτερα σταθερά τα 98 δεν ήταν, ειδικά αν τα συγκρίνεις με τα NT-based Windows όπως τα 2000 και τα XP.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πάρα πολύ σπαστικό αυτό το User Account Control. Καταλαβαίνω ότι προσθέτει πολλά σε θέματα ασφαλείας αλλά είναι σκέτο σπαστήρι (και ξέρετε τι σπάει).

 

Στο Linux είναι στάνταρ κατάσταση αυτό το "σπάσιμο". Τα Vista απλώς χρησιμοποιούν ένα παρόμοιο μοντέλο ασφάλειας με αυτό που υπάρχει στις Debian-based διανομές, όπου όταν πας να κάνεις κάτι σημαντικό σου ζητιέται διαρκώς το password του αρχι-διαχειριστή (και μάλιστα πρέπει να το πληκτρολογήσεις, δεν αρκεί ένα κλικ).

 

2) Πάρα πολύ βαριά. Το λαπτοπ μου έχει επεξεργαστή Core 2 Duo 7200 και 2 Gb RAM και πάλι ζοριζότανε σε κάποια πράγματα που στα XP γινόντουσαν πιο γρήγορα στο παλιό μου desktop που είχε Athlon 3500 και 1 Gb RAM.

 

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει τίποτε τέτοιο. Κάποια πράγματα δεν τρέχανε βέβαια, αλλά όσα όντως τρέχανε ήταν εξίσου γρήγορα.

 

Δεν με απασχολούν οι ειδήμονες κάθε είδους, ούτε χρειάζομαι κανένας να μου πει αν αξίζουν τα Vista ή όχι. Έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου ήδη και αισθάνομαι τυχερός γιατί μπορώ να ξεφεύγω από τις ακραίες απόψεις...

 

Ναι βρε παιδί μου, αλλά τι νόημα μπορεί να έχει η οποιαδήποτε γνώμη όταν όλοι ξέρουμε ότι τα Vista είναι το μέλλον; Θυμάμαι (και είμαι βέβαιος ότι θυμάσαι και εσύ) ότι τις ίδιες ιστορίες διαβάζαμε τότε που βγήκαν τα XP. Ε, και;

 

Υ.Γ. Φίλε DaveMurrayJr, συγγνώμη που θα στο πω αλλά μου φαίνεται ότι κάτι δεν έχεις καταλάβει καθόλου καλά. ΣΤΑΘΕΡΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΤΑ 98 ΡΕ ΦΙΛΕ;;;;; ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ...

 

Ξέρεις πόσο κόσμο έχω ακούσει να λέει αυτό που λέει ο Dave; Από εκεί να καταλάβεις πόσο άτοπη και άκυρη μπορεί να είναι η κριτική για τα Vista.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πρεπει να παραδεχτουμε πως ειναι της μόδας να κραζουμε την Microsoft...Δεν λέω οτι οποιος μιλαει αρνητικά για τα vista ειναι ασχετος....απλά οπου και να ρωτησω για τα vista....αρχιζουν και μου λένε "Svista" "Microsoft sucks" και ιστοριες για αγριούς...

 

Και ετσι για να πω και εγω την αποψη μου :

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

 

- ΑΝ και μου φαινονται πιο ασφαλη σε σχεση με τα XP, ειναι αρκετα δυσχρηστο o ελεγχος για δικαιωματα administrator...

 

- Πιστευω, αν και μπορει να ειναι και ιδεα μου, οτι το laptop μου ειναι αρκετα πιο αργο...Αν σκεφτει κανεις οτι core2duo και 1gb μνημη ηταν ουτοπια επι εποχης XP...

 

 

Αυτάααα...

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τυχαίο ότι τα system requierements παιχνιδιών και προγραμμάτων είναι διαφορετικά στ ΧΡ και διαφορετικά στ Vista. Τις περισσότερες φορές ειναι τουλάχιστον 512MB παραπάνω μνήμη για τα vista και μερικές φορές ητάνε και ταχύτερο επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Linux είναι στάνταρ κατάσταση αυτό το "σπάσιμο". Τα Vista απλώς χρησιμοποιούν ένα παρόμοιο μοντέλο ασφάλειας με αυτό που υπάρχει στις Debian-based διανομές, όπου όταν πας να κάνεις κάτι σημαντικό σου ζητιέται διαρκώς το password του αρχι-διαχειριστή (και μάλιστα πρέπει να το πληκτρολογήσεις, δεν αρκεί ένα κλικ).

ΟΚ, ξαναλέω ότι καταλαβαίνω τη χρησιμότητα του εργαλείου αλλά όντας άμαθος σε αυτό (γιατί είμαι σε νηπιακό στάδιο γνώσης Linux) μου φαίνεται βουνό η χρήση του. Ελπίζω στο μέλλον να γίνει λίγο πιο εύκολη η διαδικασία με κάποιον τρόπο.

 

Ναι βρε παιδί μου, αλλά τι νόημα μπορεί να έχει η οποιαδήποτε γνώμη όταν όλοι ξέρουμε ότι τα Vista είναι το μέλλον; Θυμάμαι (και είμαι βέβαιος ότι θυμάσαι και εσύ) ότι τις ίδιες ιστορίες διαβάζαμε τότε που βγήκαν τα XP. Ε, και;

Ναι, συμφωνώ σε αυτό. Όπως έχει γίνει όμως η κατάσταση, πιστεύω ότι γίνεται μια έντονη προσπάθεια εκ μέρους των εταιριών να εδραιωθούν τα Vista σε πολύ σύντομο διάστημα. Κακώς, πολύ κακώς...

 

Ξέρεις πόσο κόσμο έχω ακούσει να λέει αυτό που λέει ο Dave; Από εκεί να καταλάβεις πόσο άτοπη και άκυρη μπορεί να είναι η κριτική για τα Vista.

Είναι αλήθεια ότι μόλις το διάβασα αυτό κάτι μου έκανε... ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μηπως να ξανασκεφτητε αυτα που λετε? δεν ειναι πολιτικη να ξερουν οι λιγοι το σωστο και οι πολλοι το λαθος... :-\

 

Απλα δεν ειναι λογικο...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μηπως να ξανασκεφτητε αυτα που λετε? δεν ειναι πολιτικη να ξερουν οι λιγοι το σωστο και οι πολλοι το λαθος... :-\

 

Απλα δεν ειναι λογικο...

 

Είναι απολύτως λογικό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway... Απο μενα κλεινει εδω το θεμα, χωρις να σημαινει οτι αλλαξα καποια απο τις αποψεις μου...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου