Προς το περιεχόμενο

New Fender American standard


makispoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως... το τρεμολο αυτό το είχα στα υπόψην μου σαν τη γέφυρα που θα έβαζα στο επόμενο projectοκίθαρο. Νομίζω τώρα θα είναι ακόμη πιο εύκολο να το βρει κανείς.  :)

 

Σε σχέση με το steel block... δεν πετάω και τη σκούφια μου. Έχω ένα τέτοιο (ασήκωτο) στη strat με τους EMG και σκέφτομαι σοβαρά να βάλω ένα απλό για δοκιμή. Μισό κιλό σίδερο στη γέφυρα (450 γρ για την ακρίβεια) -έχω την αίσθηση- ότι διαφοροποιεί τον ήχο σε σε σχέση με αυτό που ψάχνω.  :)

Συμφωνω,βαζεις και τουλαχιστον 3 ελατηρια ωστε να μην σφιγγεις τσιτα τις βιδες και ζοριζεται το μπλοκ και δεν θα εχεις ποτε προβλημα.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως καιρός ήταν όντως να αλλάξουν κάτι... έκαναν και αισθητικές και χρηστικές παρεμβάσεις. Αισθητικές το βάψιμο του neck και ίσως πιό ουσιαστική η αλλαγή της γέφυρας και των saddles.

Βέβαια δεν είναι όντως κάτι το σοβαρό, πολλά από αυτά είναι αλλαγές που μπορεί να κάνει κανείς ευκολότατα με αντικατάσταση της γέφυρας after sale για παράδειγμα, απλά φαντάζομαι από τη μία την απόλυτη αίσθηση "χλιδής" που σου δίνει ένα neck βαμμένο στην ταστιέρα με high gloss finish, (έως τώρα αυτό εφαρμόζονταν στις classic series 50s, 60s, 70s MIM), και από την άλλη πιό σταθερό βιμπράτο με το τρέμολο. Βέβαια αν συνοδεύοταν και από lock tuners, όπως η Αμ. Deluxe, τότε θα μιλάγαμε και για ακόμα πιό σταθερό κούρδισμα με χρήση του τρέμολο, update το οποίο έχω κάνει σε όλες τις Αμερικάνικες strd που έχω, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιώ και το τρέμολο, χωρίς να αγχώνομαι αν είμαι in tune.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμενω...αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλοιως....

 

εξακολουθουν να εχουν τα 5 κακα που θα εμποδιζουν εσαει οποιονδηποτε φανατικο της κλασσικης Fender να τις αγαπησει:

 

1."ασχετη" (και κακασχημη) γεφυρα τελε

2.τους ιδιους αθλιους hot μαγνητες χωρις base plate (για την τελε μιλαω)

3.headstock trussrod adjustment

4.22 ταστα...

5.αντιαισθητικα και βαρια Tuners

 

οποτε....bye-bye.....

 

Νομιζω πως δεν πείθουν τα νεα μοντέλα τους οπαδούς του vintage , αλλά ρε superfunk θέλω να μου λύσεις δύο απορίες:

 

1) Οσον αφορά την γέφυρα των tele με τα 6 saddles, είναι αισθητικό το πρόβλημα ή έχει και άλλα αντίκτυπα;

2) Τα 22 τάστα γιατί σε χαλάνε; Εμένα προσωπικά δεν με χαλάνε καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οσον αφορά την γέφυρα των tele με τα 6 saddles, είναι αισθητικό το πρόβλημα ή έχει και άλλα αντίκτυπα;

 

Αν το bridge plate δεν ειναι κατασκευασμενο απο λεπτο ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ατσαλι το twang ..υποφερει και τα πριμα αρχιζουν να ξυριζουν....επισης ο ηχος που δινει αν η γεφυρα με τα 3 saddles τα οποια να φερουν το καθενα 2 χορδες ειναι πολυ πιο "ζωντανος" απο την 6αρα γεφυρα (η οποια συν τις αλλοις πολλες φορες τριζει...) βεβαια αυτα που σου λεω αν δεν εχεις συνηθισει τις κλασσικες τελε μπορει να μην σε αφορουν καθολου (αν εχεις καλομαθει ομως...)

 

2) Τα 22 τάστα γιατί σε χαλάνε; Εμένα προσωπικά δεν με χαλάνε καθόλου...

 

1.ειναι ασχημο αυτο το προεξεχον...καβλιτζεκι στο τελος της ταστιερας.... :)

2.δεν μπορεις να βγαλεις το Pickguard χωρις να αφαιρεσεις το λαιμο

3.ειναι ασχημα

4.ειναι ασχημα

5.ειναι ασχημα

 

:) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Τα 22 τάστα γιατί σε χαλάνε; Εμένα προσωπικά δεν με χαλάνε καθόλου...

 

1.ειναι ασχημο αυτο το προεξεχον...καβλιτζεκι στο τελος της ταστιερας.... :)

2.δεν μπορεις να βγαλεις το Pickguard χωρις να αφαιρεσεις το λαιμο

3.ειναι ασχημα

4.ειναι ασχημα

5.ειναι ασχημα

 

:) :) :)

 

Να και κάτι που δεν ήξερα  ;)

 

Να σου πω όμως ρε συ SF, απ'τη στιγμή που δεν γουστάρεις το truss-rod adjustment στο headstock και το προτιμάς απ'την άλλη που πρέπει να αφαιρέσεις το μπράτσο αν χρειάζεται ρύθμιση, τότε τι σε χαλάει το να πρέπει να βγάλεις το μπράτσο για να αφαιρέσεις και το pickguard;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως κι εγω δεν το ήξερα.... Αλλά παρατηρώντας την δικιά μου δεν μου φαινεται οτι θελει ξήλωμα το μανίκι για να βγει το pickguard. Απλώς το μανικι προεξέχει προς το σώμα και το pickguard χώνεται από κάτω.  ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμασε να το βγαλεις και θα δεις... ;D

 

Να σου πω όμως ρε συ SF, απ'τη στιγμή που δεν γουστάρεις το truss-rod adjustment στο headstock και το προτιμάς απ'την άλλη που πρέπει να αφαιρέσεις το μπράτσο αν χρειάζεται ρύθμιση, τότε τι σε χαλάει το να πρέπει να βγάλεις το μπράτσο για να αφαιρέσεις και το pickguard;

 

οκ το ομολογω... :) :) :)

 

ειναι ασχημο,ειναι ασχημο,ειναι ασχημο,ειναι ασχημο.... :) :)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμασε να το βγαλεις και θα δεις... ;D

 

Να σου πω όμως ρε συ SF, απ'τη στιγμή που δεν γουστάρεις το truss-rod adjustment στο headstock και το προτιμάς απ'την άλλη που πρέπει να αφαιρέσεις το μπράτσο αν χρειάζεται ρύθμιση, τότε τι σε χαλάει το να πρέπει να βγάλεις το μπράτσο για να αφαιρέσεις και το pickguard;

 

οκ το ομολογω... :) :) :)

 

ειναι ασχημο,ειναι ασχημο,ειναι ασχημο,ειναι ασχημο.... :) :)

 

 

:D :D :D :D :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμασε να το βγαλεις και θα δεις... ;D

 

Να σου πω όμως ρε συ SF, απ'τη στιγμή που δεν γουστάρεις το truss-rod adjustment στο headstock και το προτιμάς απ'την άλλη που πρέπει να αφαιρέσεις το μπράτσο αν χρειάζεται ρύθμιση, τότε τι σε χαλάει το να πρέπει να βγάλεις το μπράτσο για να αφαιρέσεις και το pickguard;

 

οκ το ομολογω... :) :) :)

 

ειναι ασχημο,ειναι ασχημο,ειναι ασχημο,ειναι ασχημο.... :) :)

 

 

Άι μπιλίφ χις γκατ ε πόιντ... Αλλά κι εδώ συμφωνώ, είναι άσχημο το truss rod adj. στο headstock.

 

...την απόλυτη αίσθηση "χλιδής" που σου δίνει ένα neck βαμμένο στην ταστιέρα με high gloss finish, (έως τώρα αυτό εφαρμόζονταν στις classic series 50s, 60s, 70s MIM), και από την άλλη πιό σταθερό βιμπράτο με το τρέμολο. Βέβαια αν συνοδεύοταν και από lock tuners, όπως η Αμ. Deluxe...

 

...όπως (πάλι) και η Classic Player 50s... (α, και λεπτομέρεια: δεν υπάρχει Classic Player 70s, μόνο Classic 70s στην "σκέτη" σειρά Classic).

 

 

Tώρα, όσον αφορά στο steel block, ειλικρινά στενοχωριέμαι ότσν βλέπω τέτοια κολλήματα. Για εμένα, ακόμη κι από πρεσσαρισμένα περιττώματα στρουθοκαμήλου να ήταν το μπλοκ, δεν θα με απασχολούσε αν έπαιζε ωραία...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου