Προς το περιεχόμενο

Σε LIVE: MacBook ή MacBook Pro;;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Επειδή θέλω να μιξάρω σε Live , και μετά θα περάσει σε Post production για CD release, ένα σχήμα με λίγα όργανα:

συγκεκριμένα όλα με καρφί, 1 ή 2 φωνές, και σε V-drums της Roland με ήχους από το

DrumKit 2.0 του Reason (σύνολο: 7 tracks),

 

το  MacBook Intel Core 2 Duo 2.0GHz 80GB με 1Gb RAM στα 1100ευρώ περίπου είναι ΟΚ, ή θα με αφήσει ξεκρέμαστο;

 

 

Τώρα για κάρτα ή ήχου: όλα αυτά που έχουν ήδη ειπωθεί σε άλλα thread...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα έχω διαβάσει φίλε jimmy,

αλλά μέχρι σήμερα δεν έχω δουλέψει ποτέ με Mac (και δει) book και δεν ξέρω αν στην περίπτωση του live θα πρέπει να βασιστώ καθαρά σε MacBook Pro, ή αν με καλύπτει το Μacbook,

(δεν θέλω να δώσω αρκετά χρήματα σε hardware για να βγει το live με 7 tracks), άσχετα αν για τις ηχογραφήσεις μου στο home studio λέω να ξεκινήσω να δουλεύω και σε iMac...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που σε ρωτάω είναι γιατί δεν αναφέρεις καθόλου το μεγάλο μοντέλο της μικρής σειράς και πας κατ'ευθείαν στο προ, το οποίο εκτός απο την κάρτα γραφικών και το ντιζάιν που δεν παίζουν κανένα ρόλο στην ισχύ δεν εχει καμία διαφορά από το macbook 2.2gh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry jimmy,

αλλά σκεφτόμενος ακριβώς αυτο:

 

εκτός απο την κάρτα γραφικών και το ντιζάιν που δεν παίζουν κανένα ρόλο στην ισχύ δεν εχει καμία διαφορά από το macbook 2.2gh

...και 1Gb παραπάνω RAM

 

και μόνο το λογότυπο: Pro, σε βάζει να σκεφτείς μήπως "κάτι μου ξεφεύγει"

 

πάντως, μου δίνεις την απάντηση που χρειαζόμουν!!

 

 

 

ΥΓ.: αν δεν κάνω λάθος, μέχρι πρώτινος δεν είχαν τα macbook "Δίαυλο Συστήματος 600MHz" και δεν παίζανε το Leopard;;

 

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τότε που βγήκαν τα macbook οι μόνες διαφορές που είχαν με τα προ (μιλάω πάντα για το μικρό μοντέλο της μεγάλης σειράς και το μεγάλο της μικρής) ήταν η μνήμη που στην ουσία την ίδια επέκταση έχουν, και οι άλλες δυο διαφορές που σου είπα. Τώρα αυτό με το δίαυλο δε νομίζω να ίσχυε ποτέ αλλά δεν το λέω με σιγουριά και σίγουρα παίρνει leopard απο τότε που βγήκε(το leopard). Αν λοιπόν δε σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις καμιά απαιτητική εφαρμογή βίντεο, δε νομίζω ότι αξίζει να δώσεις 500+ ευρώ για ένα gb μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νομίζω ότι αφού δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει mac καλύτερα να μην πειραματιστείς τώρα και να ξοδέψεις τόσα χρήματα (για να κάνεις τη δουλειά σου θα φύγουν 2000+). Αν έχεις κάποιον γνωστό που μπορεί να σου στήσει - προμηθεύσει-διδάξει mac οκ. Αλλιώς στήσε ένα γερό pc (που φαντάζομαι ότι έχεις) και κάνε τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου