Προς το περιεχόμενο

Σε LIVE: MacBook ή MacBook Pro;;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Συμφωνω σε oλα,απλα πειραζοντας τον mac βαζοντας εσυ τις μνημες χανεις την εγγυηση,

και αντε μετα βρες ακρη με την rainbow.................!!!!

 

Το manual περιγράφει ξεκάθαρα τη διαδικασία αλλαγής RAM και HD.

Κάτι που αναγράφεται στο user manual δεν ακυρώνει την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...εάν σε καλύπτει η απάντησή μου, για πάνω από 5 χρόνια δούλευα σε ένα G4 με 500 mb με αξιοζήλευτα αποτελέσματα...δεν κώλωσε πουθενά. Στην αρχή με τη εσωτερική του κάρτα ήχου και μετά με εξωτερική Motu Ultralite. Tώρα χρησιμοποιώ ένα G5 και δεν βλέπω γιατί πρέπει να πάω σε Intel. θεωρώ λοιπόν ότι θές να αγοράσεις laptop MAc (και καλά κάνεις) και το χρησιμοποιείς σαν πρόφαση (και πάλι καλά κάνεις)!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, πολύ διαφωτιστηκές.

 

Φίλε marathon, όσον αφορά τους G5:

 

θεωρώ λοιπόν ότι θές να αγοράσεις laptop MAc (και καλά κάνεις)

Εεμ,  ;D αυτός δεν είναι και ο τίτλος του thread  ;)

απο τη στιγμή που τώρα είναι διαθέσιμοι οι Intel, και όχι οι G5 (αν και θα συμφωνήσω μαζί σου), δεν είναι λίγο αναχρονιστικό να την ψάχνω σε G5;  :-\ (δεν το βλέπω να πηγαίνω σε μεταχειρισμένο macbook...)

 

Κι εμένα δεν μου άρεσε η στροφή 180μοιρών σε Intel, (ίσως κάτι να κρύβει...)

Αλλά, πόση ακόμη βιωσιμότητα έχουν οι G5, και πόσο εύκολο είναι να βρείς ...καινούργιο;

 

Thanx anyway ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τεράστια διαφορά μεταξύ macbook και macbook pro που σας διαφεύγει είναι και το μέγεθος της οθόνης! Οι 13" του macbook είναι πολυ λίγες για επεξεργασία μουσικής. Eπίσης το pro πέρα της 15.5" οθόνης έχει και υψηλότερη ανάλυση που σου δίνει ακόμη περισσότερο χώρο στην οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, πολύ διαφωτιστηκές.

 

Φίλε marathon, όσον αφορά τους G5:

 

θεωρώ λοιπόν ότι θές να αγοράσεις laptop MAc (και καλά κάνεις)

Εεμ,  ;D αυτός δεν είναι και ο τίτλος του thread  ;)

απο τη στιγμή που τώρα είναι διαθέσιμοι οι Intel, και όχι οι G5 (αν και θα συμφωνήσω μαζί σου), δεν είναι λίγο αναχρονιστικό να την ψάχνω σε G5;  :-\ (δεν το βλέπω να πηγαίνω σε μεταχειρισμένο macbook...)

 

Κι εμένα δεν μου άρεσε η στροφή 180μοιρών σε Intel, (ίσως κάτι να κρύβει...)

Αλλά, πόση ακόμη βιωσιμότητα έχουν οι G5, και πόσο εύκολο είναι να βρείς ...καινούργιο;

 

Thanx anyway ;)

Εάν και εσύ (όπως έχω εγώ) είχες πολύτιμο μουσικό software που δεν παίζει στα intel τι θα έκανες?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hola!

να πω και εγω κατι ? λοιπον επειδη και εγω κανω σχεικα συχνα live me ableton ειχα το μικρουλι to MAcbook 1.8 .Απλα αναλογος με τον τροπο που δουλευεις και θα στεισεις το live σου.Πχ για μενα η οθονη των 13" ηταν πολυ μικρουλα με αποτελεσμα να αναγαζομαι να μετακινω την μπαρα προσ τα δεξια για να βλεπω τις λοοπες μου.Επισης σκεψου οτι μονο για live θα το εχεις ??? Η αληθεια ειναι οτι το mac os ειναι τοσο κολημα που θα θες να το εχεις και σαν βασικο υπολογιστη μετα... : )

 

Παντως δε παιζει να μασησει το μηχανιματακι - εγω το ειχα τινγκα στις λοοπες - και σε καθε καναλι απο 1-2 εφφε που συνεχεια τα πειραζα και πηγαινε καλα - και να φανταστεις το 1.8 με 512 μβ μνημη. Πλεον πηρα το Προ μιας και ηθελα περισσοτερες δουλειες πχ γραφιστικα να κανω με αυτο ...

 

Παιδια οσο για την Intel ουτε εγς γουσταρω μιας και αποτι φαινεαι ι πορεια θα ειναι να τα κανουν οπως τα p.c συνεχει καινοθργι μοντελα - ΑΛΛΑ Ο ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΙΝΤΕL ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΣΠΑΖΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΔΕ ΒΓΑΙΝΑΝ..ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ.. νομιζω πως αυτο προηλθε απο την αλλαγη αυτη , μιας και περισσοτερο αγοραστικο κοινο στραφηκε προς Apple Compouters.

 

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε marathon  :),

θα συμφωνήσω μαζί σου για το παρακάτω ;) και φαντάζομαι ότι είναι πολύ ενοχλητικό:

Εάν και εσύ (όπως έχω εγώ) είχες πολύτιμο μουσικό software που δεν παίζει στα intel τι θα έκανες?

 

Δυστυχώς (ή ευτυχώς ??? δεν ξέρω...) τα ανάλογα προγράμματα θα τα προμηθευτώ μαζί με το Macbook, και από ό,τι φαίνεται, για να μην πέσω κι εγώ στην δική σου δύσκολη περίπτωση:

 

απο τη στιγμή που τώρα είναι διαθέσιμοι οι Intelκαι όχι οι G5,  (αν και θα συμφωνήσω μαζί σου), δεν είναι λίγο αναχρονιστικό να την ψάχνω σε G5;  :-\ (δεν το βλέπω να πηγαίνω σε μεταχειρισμένο macbook...)

.....

 

Αλλά, πόση ακόμη βιωσιμότητα έχουν οι G5, και πόσο εύκολο είναι να βρείς ...καινούργιο;

 

Φιλικά

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... άμα βρείς ας πούμε το RA της best Service που κάνει 500-600 ευρώ...έλα πές μου...και μην πείς να πάρουμε τα updates και εσύ...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όσο για τη βιωσιμότητα των G5...μην ξεχνάς ότι τα Intel προγράμματα παίζουν στα G5 ενώ το αντίστροφο όχι. Άρα τα G5 κρατάνε 2-3 χρόνια ακόμα και ναι θεωρώ (σαν επαγγελματίας των γραφικών που έχει Mac από το 86) ότι είναι πιό αξιόπιστα από τα Intel

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και ειμαστε υπερ των PowerPc.!!!!!!

Aλλα γαμισετα... Πλεον ολα γινονται μερος του συστηματος... Και στους τομεις τςν υπλογιστων και γενικοτερα..Ξερω πολλα ατομα που εχουν αυτο το προβλημα λογω της αλαγης αυτης... Γιατι αν εισαι επαγγελματιας και τα εχεις σκασει για καποιο προγραμμα σιγα μη πσαξεις για το σπασμενο.. Αδικια.. και μαλακια. Αισχος και Μοσχος.!

 

αλλα ενταξει μεταχειρισμενο G5 ακομη και καινουργιο δε γινεται να παρεις..δεν αξιζει μιας και το μελλον ειναι αυτα που βγαινουν τωρα.

Ειχα διαβασει οτι ο λογος που εγινε αυτο με Intel ηταν οτι οι G5 δεν ειχαν καταφερει να ξεπερασουν σε ταχυτητα τους P4.

Και καλα αυτο γραφαν .....Τωρα κατα ποσο ισχιει.... Αλλα δε μπορεις να κανεις κατι.

Αληθεια Marathon για τα προγραματα που ειχες δεν εχει ανφερθει πουθενα  να μπορεις να κανεις κατι σε περιπτωση που τα θες για Intel Mac ?Πρεπει χανα να τα αγορασεις απο την αρχη ? Το ποσο για Update πόσο ειναι ? Με ενα Update κερδίζεις αρκετά πργματα παντως..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου