Προς το περιεχόμενο

Σε LIVE: MacBook ή MacBook Pro;;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης πάλι από απλή περιέργεια, τι εννοείς όταν λές γνωστό που θα προμηθέυσει-στήσει-διδάξει μακ? Υπάρχουν μαγαζιά που τα πουλάνε, έρχονται με το λειτουργικό προεγκατεστημένο και είναι πολύ έυκολο για κάποιον που μπορεί να χειριστεί windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εννοώ ότι ο πιο φτηνός macbook pro κάνει 1999 ευρώ (για ένα ευρώ κανω έτσι? ;D)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.904007

και εννοώ "για να κάνει την δουλειά του" επειδή θα χρειαστεί οποσδήποτε 2GB RAM και ισχυρό επεξεργαστή.

 

Δεν εννοώ να πάει να το κλέψει το mac απλά δεν πιστεύω ότι αξίζει τα 2000 για ένα live και αν δεν του περισσεύουν να μην προβεί σε αγορά.

Πέρα απο τα χρήματα, είναι και το θέμα εκμάθησης. Έχω βάλει MAC OSX στο pc μου και τα έχω δουλέψει. Δεν είναι ότι είναι δύσκολο, αλλα είναι μια διαφορετική φιλοσοφία.

Αν ο φίλος μας έχει και μπορεί να διαθέσει χρόνο και χρήμα για να έχει mac στ live μαγκιά του, γιατί σίγουρα θα έχει καλύτερα αποτελέσματα και θα είναι πιο σίγουρος με ενα mac παρά οποιαδήποτε pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν η τιμή που δίνει το e-shop για το προ είναι ψιλο εξωφρενική. Η πραγματική του τιμή με το φπα είναι γύρω στα 1785 ευρώ, αλλά πέρα απ'αυτο, αν κοιτάξεις λίγο πιο πάνω στη συζήτηση, αυτό που είπα στο holystone, είναι ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάει σε macbook pro, αφού με το macbook η μόνη διαφορά είναι στη μνήμη και θα μπορεί να έχει ένα έτοιμο μηχάνημα με λιγότερο από 1500 ευρώ και με 2gb μνήμη. Τώρα το κάτα πόσο θα του κάνει σα μηχάνημα και αν θα μπορέσει να το μάθει (που πιστεύω ότι θα μπορέσει) είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ την ψάχνω 'γενικα' αυτόν τον καιρό ...

Σκέφτομαι για mac (και μόνο) λολ! Σύντομα θα κάνω topic για help.

 

Πάντως αν έχεις καταλήξει 100% σε φορητό η καλύτερη value for money λύση (κατά την ταπεινή μου γνώμη) είναι:

 

MacBook Intel Core 2 Duo 2.2GHz 120GB White Αγγλική έκδοση

 

Ενσωματωμένη οθόνη 13.3" TFT

2.2GHz Intel Core 2 Duo

4MB Level 2 Smart Cache Memory

Δίαυλος Συστήματος 800MHz

Mνήμη 1GB (2x512) DDR2 RAM PC2-5300 στα 667MHz

επεκτάσιμη μέχρι τα 4GB

Σκληρός δίσκος εσωτερικός 120GB Serial ATA (5400rpm)

Εσωτερικό SuperDrive DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW

Intel GMA X3100 graphics processor με 144MB DDR2 SDRAM

μοιραζόμενα με κυρίως μνήμη

Ενσωματωμένη camera iSight

 

1.104.81 + φάπα = 1314 Euro

 

+ 2 x http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977923&product=1024523

με 70 ..

 

Και έχεις ένα super macbook διπύρηνο, με 2GB μνήμη, dvdr etc με 1400-

Δεν είναι λίγα αλλά όχι και πολλά.

Έχουν πέσει αρκετά τα mac πιστεύω.

 

Η μοναδική διαφορά με τον φθηνότερο macbooc pro που παίζει στα 2.000 ειναι:

a. 15" αντί 13"

b. Κάρτα γραφικών.

 

Δεν αξίζουν +600 τα 2 παραπάνω κατα την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παρακαλώ, πριν πείτε τι καταπληκτικό PC παίρνει 1313 Ευρώ (ή και 200 λιγότερα), σκεφτείτε: Πόσοι από τους αναγνώστες (αυτού που θα γράψετε) θα πλήρωναν 200+ Ευρώ για νίτρο βαφή σε μία κιθάρα?  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προσωπική μου εμπειρία :

χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό ένα MacMini G4 1.25GHz με 1G RAM (προπέρσινο μηχάνημα), όπου πρόσφατα του έβαλα μια εξωτερική usb emu-2020 και γράφω-παίζω wav (μικρόφωνο 3 κανάλια τουλάχιστον φωνή), midi (το λιγότερο 4 κανάλια) με Bandstand plugin στο Cubase και βάζει κάτω any day σε θέματα latency και αξιοπιστίας το διπλοπύρηνο pc μου με 64bit XP, 4GB ram με την ίδια κάρτα ήχου και software (Cubase, Bandstand).

Πιθανόν να φταίει και η ασχετοσύνη μου στο setup του pc, αλλά τουλάχιστον με το mac δεν χρειάστηκε ποτέ να ρυθμίσω κάτι, όλα έπαιζαν άψογα από την πρώτη στιγμή. Το μόνο που θα άλλαζα ίσως θα ήταν την usb κάρτα ήχου σε firewire, γιατί έχω στην μια θύρα usb ποντίκι, πληκτρολόγιο, midi keyboard,  δεύτερο usb samson μικρόφωνο, και στην άλλη την κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε george_hatzel σεβαστά αυτά που λες αλλά μου φαίνονται υπερβολές.

Mac is better ok! Το έχω δει αυτό δουλεύοντας και pc και mac με αντίστοιχο hardware.

 

Αλλά 1.25GHz με 1G RAM να ρίχνει σε dual core με 4GB ram δεν υπάρχει περίπτωση!

Όλος ο πλανητής θα ήταν με mac mini τώρα ;p

 

Παίζουν αρκετές ασυμβατότητες με 64bit XP και πιστεύω οτι αυτό είναι το πρόβλημα ..

Δοκίμασες σύγκριση με 32bit xp?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναλέω ότι μάλλον φταίει η ασχετοσύνη μου σχετικά με σωστές ρυθμίσεις στο pc αλλά δυστυχώς και στα 32bit τα ίδια προβλήματα συναντώ.

βασικά το usb samson μικρόφωνο είναι αυτό που δεν μπορώ με τίποτα να του μειώσω το latency στο pc ενώ στον mac δεν χρειάστηκε ποτέ να ασχοληθώ.

anyway, αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι αφού εγώ είμαι ευχαριστημένος με το mac mini, με τα καινούργια dual core mac δεν πρέπει να συναντήσει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

huh

 

Τα δυό 44€ + 7€ ταχυδρομικά, αλλά αν μπορείς βάλτου 4GB με 97€! Το Logic δεν καταλαβαίνει τίποτα μετα.

 

http://www.crucial.com/eu/store/listparts.aspx?model=MacBook%202.2GHz%20Intel%20Core%202%20Duo%20%2813-inch%20White%29%20MB062LL/B

 

Και για να απαντήσω στο ερώτημα σου, αν και έχω MacBook Pro, θα έλεγα δεν το χρειάζεσαι.

Αν το ήθελα αποκλειστικά για ήχο θα ήχα πάρει απλό macbook, εκτός και αν θες να χρησιμοποιήσεις κάρτες τις UAD ή άλλο hardware που να χρειάζεται ExpressCard.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ την ψάχνω 'γενικα' αυτόν τον καιρό ...

Σκέφτομαι για mac (και μόνο) λολ! Σύντομα θα κάνω topic για help.

 

Πάντως αν έχεις καταλήξει 100% σε φορητό η καλύτερη value for money λύση (κατά την ταπεινή μου γνώμη) είναι:

 

MacBook Intel Core 2 Duo 2.2GHz 120GB White Αγγλική έκδοση

 

Ενσωματωμένη οθόνη 13.3" TFT

2.2GHz Intel Core 2 Duo

4MB Level 2 Smart Cache Memory

Δίαυλος Συστήματος 800MHz

Mνήμη 1GB (2x512) DDR2 RAM PC2-5300 στα 667MHz

επεκτάσιμη μέχρι τα 4GB

Σκληρός δίσκος εσωτερικός 120GB Serial ATA (5400rpm)

Εσωτερικό SuperDrive DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW

Intel GMA X3100 graphics processor με 144MB DDR2 SDRAM

μοιραζόμενα με κυρίως μνήμη

Ενσωματωμένη camera iSight

 

1.104.81 + φάπα = 1314 Euro

 

+ 2 x http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977923&product=1024523

με 70 ..

 

Και έχεις ένα super macbook διπύρηνο, με 2GB μνήμη, dvdr etc με 1400-

Δεν είναι λίγα αλλά όχι και πολλά.

Έχουν πέσει αρκετά τα mac πιστεύω.

 

Η μοναδική διαφορά με τον φθηνότερο macbooc pro που παίζει στα 2.000 ειναι:

a. 15" αντί 13"

b. Κάρτα γραφικών.

 

Δεν αξίζουν +600 τα 2 παραπάνω κατα την γνώμη μου.

 

Συμφωνω σε oλα,απλα πειραζοντας τον mac βαζοντας εσυ τις μνημες χανεις την εγγυηση,

και αντε μετα βρες ακρη με την rainbow.................!!!!

Εγω προσωπικα θα τα εκανα γιατι πιστευω οτι με 400ευρω διαφορα το στελνεις και εξω να στο φτιαξουν αν παθει κατι.Οποτε παρε το mac book με 2 gb και ησυχασες!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου