Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μνήμης για laptop. Γίνεται με εξωτερική συσκευή;


alter hoh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα laptop με εσωτερική μνήμη 512 ΜΒ. Υπάρχει μήπως, κάποιος τρόπος να ανεβάσω τη μνήμη σε 1 ή 2 GB χρησιμοποιώντας κάποια εξωτερική συσκευή μνήμης RAM;

Δεν έχω ιδεά αν υπάρχουν τέτοιες συσκευές. Ούτε αν γίνεται κάτι τέτοιο. Υπάρχει τρόπος με USB σύνδεση ή κάτι άλλο;

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερικά δεν γίνεται δυστυχώς αυτό που θες.

Χρειάζεται αντικατάσταση της μνήμης RAM που έχεις ήδη με κάποιο DIMM περισσότερης RAM. Αυτό έχει προϋπόθεση να υποστηρίζεται το συγκεκριμένο DIMM από την μητρική του υπολογιστή. Για να μην σε μπερδεύω, εαν είναι πολύ παλιός, θα είναι ακριβή διαδικασία. Καλύτερα πάντως να απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία / service του υπολογιστή σου για κάτι τέτοιο, παρά να το επιχειρίσεις μόνος σου.

Φιλικά,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι λοιπόν, πως πρέπει να το ανοίξω το laptop για να γίνει η δουλειά, εσωτερικά... Πω, πω ταλαιπΏρια... :-\

Τέσπα, ίσως ρωτήσω και την αντιπροσωπία... Thnx πάντως... ;)

 

Αν ξέρει κάτι περισσότερο κάποιος άλλος, ας πει......

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκα σε ανάλογη θέση πριν από λίγους μήνες, ψάχνωντας μνήμη για το παλιο λαπτοπ του αδελφού μου (HP Pavilion).

Στο http://www.memoryc.com/ έδωσα μοντέλο υπολογιστή και μου έδωσαν τις συμβατές μνήμες. Τελικά πήρα 1 GB με 90 ευρώ (το Πλαίσιο μου είχε δώσει προσφορά 200 ευρώ, ενώ ένας αντιπρόσωπος από Θεσ/ίκη 160) και μου ήρθε από Ιρλανδία σε 3 μέρες!

Έβαλα μόνος μου την μνήμη και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Ένας φίλος που έβαλε πρόσφατα στο παλιό του λάπτοπ (ένα Compaq) 512 ΜΒ, μου είπε πως οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ και στη Ελλάδα, οπότε ίσως να μην χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία παραγγελίας από εξωτερικό (κάπου στην Στουρνάρη νομίζω βρίσκεται το μαγαζί αυτό, απέναντι από το Πλαίσιο). 

Constant Shallowness Leads To Evil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός του ότι οι μνήμες πλέον δεν είναι ιδιαίτερα ακριβές...όλα τα laptop τουλάχιστον απο το 2000 για να μην πω και πιο πρίν, έχουν ξεχωριστό πορτάκι για τη μνήμη, το οποίο ανοίγει με μια βίδα.

 

Διαβάζεις το μοντέλο που έχεις και παίρνεις ενα ακόμη κλπ

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Μου δώσατε ακριβώς αυτά που ήθελα να μάθω! Πολλά πολλά thnx, επιφυλλάσομαι για αργότερα...  ;) ;D ;) ;D ;) ;D ;) ;D

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο http://www.memoryc.com/ έδωσα μοντέλο υπολογιστή και μου έδωσαν τις συμβατές μνήμες. Τελικά πήρα 1 GB με 90 ευρώ (το Πλαίσιο μου είχε δώσει προσφορά 200 ευρώ, ενώ ένας αντιπρόσωπος από Θεσ/ίκη 160) και μου ήρθε από Ιρλανδία σε 3 μέρες!

 

Λοιπόν, πήρα στο plaisio και μου είπαν ότι κατόπιν ειδικής παραγγελίας, μπορούν να μου δώσουν κάρτα 1GB με 150 euros. Μου φαίνονται κάπως πολλά τα λεφτά... Όταν λες από Ιρλανδία, από πού ακριβώς βρήκες με 90 euros κάρτα;

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στην διεύθυνση που σου έδωσα (στο προτείνω και ενδεικτικά, αλλά και γιατί εξυπηρετήθηκα προσωπικά), δώσε το ακριβές μοντέλο του λάπτοπ σου και δες αν έχουν -και ποιες- συμβατές μνήμες. Δες τιμή, ΦΠΑ, μεταφορικά, σύγκρινε και τιμές κι από αλλού (στους υπολογιστές και τα περιφερειακά, οι τιμές αλλάζουν πολύ γρήγορα), ρώτα κι αλλού και προχώρα στην παραγγελία.

Εγώ παράγγειλα με πιστωτική κάρτα από την εταιρεία αυτή μέσω του site. Οπως γράφω η μνήμη ήρθε από Ιρλανδία (εκεί ήταν η έδρα της επιχείρησης) σε τρεις μέρες μέσω των ταχυμεταφορών των ΕΛΤΑ. Τα 90 ευρώ είναι το συνολικό κόστος (αξία+ΦΠΑ+μεταφορικά) που πλήρωσα.

Αυτά. Αν έχεις άλλες απορίες, εδώ είμαστε.  :)

Constant Shallowness Leads To Evil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πήρα στο plaisio και μου είπαν ότι κατόπιν ειδικής παραγγελίας, μπορούν να μου δώσουν κάρτα 1GB με 150 euros. Μου φαίνονται κάπως πολλά τα λεφτά... Όταν λες από Ιρλανδία, από πού ακριβώς βρήκες με 90 euros κάρτα;

 

Και εμένα πολλά μου φαίνονται...

Τι ακριβώς μνήμη είναι αυτή? (Sdram? DDR? DDR2?)

(χρήσιμο θα ήταν να μας πεις και το ακριβές μοντέλο του laptop, για να δούμε ποιά είναι η max μνήμη που δέχεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πήρα στο plaisio και μου είπαν ότι κατόπιν ειδικής παραγγελίας, μπορούν να μου δώσουν κάρτα 1GB με 150 euros. Μου φαίνονται κάπως πολλά τα λεφτά... Όταν λες από Ιρλανδία, από πού ακριβώς βρήκες με 90 euros κάρτα;

 

Και εμένα πολλά μου φαίνονται...

Τι ακριβώς μνήμη είναι αυτή? (Sdram? DDR? DDR2?)

(χρήσιμο θα ήταν να μας πεις και το ακριβές μοντέλο του laptop, για να δούμε ποιά είναι η max μνήμη που δέχεται)

 

Δε ξέρω ακριβώς το είδος μνήμης που έχει το laptop αλλά ξέρω ότι είναι 256ΜΒ. Επίσης ξέρω το μοντέλο που είναι HP-Qompaq nx6110

Αυτά

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου