Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μνήμης για laptop. Γίνεται με εξωτερική συσκευή;


alter hoh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αααααααα...... μάλιστα!

Βρήκα για το μοντέλο μου σε αυτό το site, andsar... Άπλά, χθες που έψαχνα εκεί δεν είχα βρει τίποτα... Τώρα έδωσα ακριβές μοντέλο και βρήκα αυτά που ήθελα. Thnx!  8)

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You welcome  :)

 

PS πάντως ρίξε μια ματιά κι Ελλάδα, ποτέ δεν ξέρεις. Αν η διαφορά είναι μικρή ίσως να σε συμφέρει να την αγοράσεις από εδώ.

 

Constant Shallowness Leads To Evil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά sorry που επεμβαίνω αλλά δεν θέλω να ανοίξω νέο θέμα...

 

Εχω σε ένα παλιό pc 256 MB DDR PC2100 (133 MHz) (αυτό μου έβγαλε ένα διαγνωστικό προγραμματάκι που έτρεξα).

 

Εάν θέλω να αναβαθμίσω, κάνουνε μνήμες που είναι παραπάνω MHz; Θέλω να το πάω όσο πιο πολύ γίνεται (ίσως 1 Gb;;;)

 

Υπάρχει διαφορά στο SDRAM και το DDR;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τύπος μνήμης SDRAM ΚΑΙ τύπος μνήμης DDR-SDRAM τα οποία είναι διαφορετικά αρθρώματα με διαφορετικές εγκοπές για δiαφορετικά mobos.

Αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις μνήμες με παραπάνω ΜΗζ είναι θέμα mobo.Xωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος, αν βάλεις 1giga μην βάλεις και τα 256 αν είναι διαφορετικά MHz(ασυμβατότητα).Τσέκαρε το manual του mobo σου (και μετά google it και skroutz it για να βρεις τη μνήμη που θες.)

Επίσης στο site της kingston σου λέει ποια είναι η κατάλληλη μνήμη για το mobo σου.

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gamanos είσαι θεός!  ;D 8)

Λοιπόν, σύμφωνα με αυτή τη σελίδα,

http://www.memoryc.com/HP-COMPAQ/Business-Notebook/Business-Notebook-nx6110-Series.html το laptop μου παίρνει μνήμη τύπου PC2700 DDR-333 SO DIMM CL2.5.

Στο skroutz (παρεπιμπτόντως, τί γ***το site είναι αυτό θεέ μου!!!!  ;D ) βρήκα αντίστοιχη μνήμη με 30 ευρά φθηνότερη από το memoryc!

Πάλι μας λύτρωσες, θεέ gamanos!!!!  ;D ;D ;D

 

οι μνήμες έχουν 3 εγκοπές

 

Βασικά, δύο δεν είναι οι εγκοπές;

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, ξέχασα να βάλω το link της μνήμης που βρήκα...  ::)

 

http://www.pixmania.com/gr/gr/494272/art/kingmax/oinco-ii-ic-1-gb-ddr-333.html?srcid=7255&aftrack=TWpJMk1EczFNakE1OzEyMDExMTIyOTI7

 

Για τήρα εδώ βρε gamane... Δυο δεν είναι οι εγκοπές; Όχι τίποτ' άλλο, αλλά μη πάρω λάθος μνήμες  :o και ξενερώσω!...

 

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε gamanos thanks για τις συμβουλές.

 

Ο alter hoh μάλλον έβγαλε άκρη

 

Εγώ ακόμη την παλεύω... Για manual του motherboard ούτε λόγος...

 

Ωστόσο, με το ίδιο το διαγνωστικό προγραμματάκι, έχω τα εξής στοιχεία (βλ. φωτό)

 

Αν δεν βγάλω άκρη μάλλον θα βγάλω τη ram από το pc και θα πάμε παρείτσα στουρνάρη μεριά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμη την παλεύω... Για manual του motherboard ούτε λόγος...

Ωστόσο, με το ίδιο το διαγνωστικό προγραμματάκι, έχω τα εξής στοιχεία (βλ. φωτό)

Αν δεν βγάλω άκρη μάλλον θα βγάλω τη ram από το pc και θα πάμε παρείτσα στουρνάρη μεριά.

 

To mobo σου κατά 98% είναι το Albatron PX845EV, άρα οι μνήμες που πάιρνει είναι DDR 200 ή 266 (PC1600 ή PC2100)

Αν ανοίξεις το κουτί, δεν βλέπεις κανένα νουμεράκι, κανένα τίτλο επάνω στο motherboard?

Αν όντως είναι Albatron, μπες στο site (www.albatron.com.tw),κατέβασε το manual για να δεις τι maximum μνήμη παίρνει αλλά και τις 'παραξενιές' του (αν δηλαδή παίρνει single-side ή double-side μνήμες και σε ποιά slots).

Τα mobo εκείνης της εποχής ήταν αρκετά παράξενα  ;D

Επίσης για περισσότερες πληροφορίες περι του συστήματος σου (πέρα απο αυτές που σου δίνει το άξιο cpu-z) μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Everest της Lavalys.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμη την παλεύω... Για manual του motherboard ούτε λόγος...

Ωστόσο, με το ίδιο το διαγνωστικό προγραμματάκι, έχω τα εξής στοιχεία (βλ. φωτό)

Αν δεν βγάλω άκρη μάλλον θα βγάλω τη ram από το pc και θα πάμε παρείτσα στουρνάρη μεριά.

 

To mobo σου κατά 98% είναι το Albatron PX845EV, άρα οι μνήμες που πάιρνει είναι DDR 200 ή 266 (PC1600 ή PC2100)

Αν ανοίξεις το κουτί, δεν βλέπεις κανένα νουμεράκι, κανένα τίτλο επάνω στο motherboard?

Αν όντως είναι Albatron, μπες στο site (www.albatron.com.tw),κατέβασε το manual για να δεις τι maximum μνήμη παίρνει αλλά και τις 'παραξενιές' του (αν δηλαδή παίρνει single-side ή double-side μνήμες και σε ποιά slots).

Τα mobo εκείνης της εποχής ήταν αρκετά παράξενα  ;D

Επίσης για περισσότερες πληροφορίες περι του συστήματος σου (πέρα απο αυτές που σου δίνει το άξιο cpu-z) μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Everest της Lavalys.

 

 

Φίλε hindmost

 

Επεσες μέσα 100%!

 

Οπως ακριβώς το είπες. Albatron PX845EV.

 

 

Κατέβηκα Στουρνάρη, και στο πρώτο μαγαζί που μπήκα έπεσα σε έναν φοβερό τύπο ο οποίος μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο το 266 και το 200. Μου έδωσε μια DDR PC3200 (400 MHz) του 1 Gb και μου είπε αν δεν σου κάνει και δεν παίξει φέρτη πίσω να ψάξουμε για άλλη λύση. Τη δοκίμασα και έπαιξε μια χαρά. Βέβαια όχι στα 400 αλλά στα 266, καθότι ο επεξεργαστήςς είναι Celeron στα 2.00 GHz. Αύριο θα πάω να πάρω άλλη μια 1Gb και είμαι ΟΚ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου