Προς το περιεχόμενο

Μας αρέσει η ξυλογλυπτική;


bouzoukleri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έφτιαχνα ένα tavlitar, από λάθος είχα ρουτάρει άτσαλα. Βάζω μπράτσο κι ανακαλύπτω την λ@λ@κία που έκανα. Δεν πειράζει σκέπτομαι υπάρχει και το σκαρπέλο. Λίγη προσοχή και βουαλά όλα καλώς καμωμένα. Μαζί όμως ήρθε και η “λάμψη”. Εσωτερική αναζήτηση – ερώτηση. Μήπως τελικά όλοι εμείς οι DIY κιθαροσυναρμολογητές είμαστε άνθρωποι που απλά μας αρέσει η ξυλογλυπτική ; Μήπως τελικά απλά άλλαξαν οι τεχνολογίες και τα προϊόντα που κάποιος ερασιτέχνης θέλει να φτιάξει με ξύλα; Μήπως είμαστε απλά και ξυλογλύπτες κάτω από το δέρμα ενός κιθαρίστα ενός μπασίστα ενός βιολιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μου αρέσει πολύ το DIY και οι ξυλοκατασκευές, σιχαίνομαι την ξυλογλυπτική και ιδίως στις κιθάρες. Φυσικά ο καθένας με τα γούστα του. Μιλάω προσωπικά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να επεκτείνω την ερώτηση, σας ενθουσιάζουν τόρνοι, φρέζες (CNC και manual) 3D printers, καλούπια, ηλεκτρο-διαβρώσεις, επιστρώσεις?

 

(Έχω την επιθυμία να  αγοράσω έναν ΤΟΡΝΟ για να παίζω στο σπίτι αλλά από την άλλη δεν θέλω τη μουτζούρα και φοβάμαι ότι το υπόγειο θα γεμίσει σαβούρα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επεκτείνω την ερώτηση, σας ενθουσιάζουν τόρνοι, φρέζες (CNC και manual) 3D printers, καλούπια, ηλεκτρο-διαβρώσεις, επιστρώσεις?

 

(Έχω την επιθυμία να  αγοράσω έναν ΤΟΡΝΟ για να παίζω στο σπίτι αλλά από την άλλη δεν θέλω τη μουτζούρα και φοβάμαι ότι το υπόγειο θα γεμίσει σαβούρα.)

 

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ.

 

Αλλά νομίζω ότι ο μπουζουκλερής εννοεί άλλο πράγμα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι αμα αρχισεις μετα δε σταματας ευκολα!  ;)  Εχω δωσει μαχη για να αυτοπεριοριστω!  Βεβαια το ειχα το "προβλημα" απο πριν  :P

mario@rt2: guitar

Ταυλοcaster πρωτη πρωτη! 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ο συνδυασμός διαφορετικών τεχνών συνήθως βγάζει ενα ικανοποιητικό αποτέλεσμα, ακόμη και αν δεν τις κατέχουμε αρκετά καλά. Απο μόνες τους σε ξεχωριστά αντικείμενα μπορεί να μη στέκουν, αλλά μαζί να φτιάχνουν κάτι όμορφο ή στις ανάγκες μας. Καμιά φορά η μια τέχνη μπορεί να υπερτερεί, να μας αφήνει μεγαλύτερη ικανοποίηση ή και αντίθετα, άλλες φορές να μας βαραίνει, αλλά αυτά τα καθορίζει το κίνητρο. Αυτό το τελευταίο είναι που μπορεί να σε χαντακώσει ή να σε απογειώσει.

 

 

(Έχω την επιθυμία να  αγοράσω έναν ΤΟΡΝΟ για να παίζω στο σπίτι αλλά από την άλλη δεν θέλω τη μουτζούρα και φοβάμαι ότι το υπόγειο θα γεμίσει σαβούρα.)

 

Άμα μιλάμε για τόρνο μετάλλου, φοβάσε τη μουτζούρα γιατί έχεις εικόνες απο το μηχανουργείο της γειτονιάς.  ;D Προχώρα και δεν θα το μετανοιώσεις... έπρεπε να με δεις στο παλιό σπίτι όπου το εργαστήρι έλαμπε (ηλεκτρονικά, τόρνος, φρέζα, tig κλπ.) και όλο το υπόλοιπο σπίτι ήταν μέσα στη σκόνη.  ;D Τώρα που μετακόμισα μόνιμα σε δικό μου σπίτι, να δεις τι θα γίνει...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου