Προς το περιεχόμενο

Squier Vintage Modified Jazz Bass


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έχω βαρεθεί να με κοροϊδεύουν o SF και ο Terry  ;D(όχι πάντα άδικα βέβαια :P) για το μπάσο μου (που εμφανίζω στα video μου-Ibanez) …και χθες πήγα και δοκίμασα το Squier Vintage Modified Jazz Bass . Μου άρεσε πάρα πολύ , αλλά με χάλασε το τεράστιο headstock του (σαφώς μεγαλύτερο από το fender) :'( . Η τιμή του είναι καταπληκτική. Φυσικά, όπως έχετε καταλάβει ,από τα πρώτα που με ενδιαφέρουν είναι και ή «μούρη» . Θα ήθελα μερικές απόψεις (αλλά και μέσω της ψηφοφορίας), οι οποίες πραγματικά είτε θα με ενθαρρύνουν είτε θα με αποτρέψουν για την εν λόγω αγορά.

 

Δείτε εδώ (όχι δεν είναι 5χορδο- είναι το ίδιο με τα ίδια specs σε 4χορδο) http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_v_nt.htm

 

Ακούστε το εδώ:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σόρρυ αλλά δεν το καταλαβαίνω αυτό... Είσαι μπασίστας? Δεν αλλάζεις την πίστη στον ήχο μέσω VST, EQ, Comp κλπ? Με ό,τι μπάσο και να γράψεις λοιπόν το ίδιο ακούγεται... Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν μόνο η μούρη πάρε ένα J&D http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Basses/4-strings/Jack-and-Danny-JB-Vintage-1975-NA-Natural/art-BAS0004371-000 και καθάρισες... Είναι και πανάλαφρο... Προφανώς δεν ψήφισα γιατί το θεωρώ πολύ περίεργο το δούλεμα από τη στιγμή που από ότι ξέρω Live μπάσο σε μπάντα και μαγαζιά δεν παίζεις ώστε να θες ένα μπάσο σκυλί που να κρατάει κουρδίσματα, να έχει αξιοπιστία, να σου δίνει καλό σήμα πάντα και παντού και να έχει στιβαρή κατασκευή ώστε να μην το φοβάσε (που όλα αυτά το Ibanez τα έχει). Οπότε δεν βρίσκω λόγω για να δίνεις 350 ευρώ για μούρη όταν με 140 ευρώ την αγοράζεις...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι μην μπερδεύεσαι, δεν υπάρχει κανένα  δούλεμα. Στο studio μου (η σε jams σε studio φίλων) παίζω και μπάσο , μέσω ενισχυτή / effects, και φυσικά με ενδιαφέρει και ο ήχος και το εν γένει playability. Φυσκά ούτε μπασίστας είμαι, ούτε κιθαρίστας, είμαι ούτε drummer είμαι…και είμαι και από όλα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ Λάκικη ερώτηση.

Η απάντηση είναι απλή.

Αν σε φτιάχνει (οπτικά πρωτίστως και ηχητικά δευτερευόντως), το παίρνεις

Αν σε χαλάει, τ' αφήνεις.

Το στυλ το δίνεις πρώτα εσύ και μετά το όργανο.

 

Τώρα σοβαρά σε κόφτει αν σε κοροϊδεύουν τα κακόγουστα γερόντια;

Να πω μόνο ότι ο ένας παίζει με μπάσα με maple ταστιέρα με μαύρα-γκαμούτσες block inlays και αλλος τρελλαίνεται για barbie βαμμένες χοντροκατασκευασμένες ξυλοκατασκευές (γνωστές και ως tele).

Nuff said..... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσκά ούτε μπασίστας είμαι, ούτε κιθαρίστας είμαι ούτε drummer είμαι…και είμαι και από όλα.  ;)

Ολοι οι Κιθαριστες ειναι και λιγο μπασιστες και λιγο drummer και λιγο τραγουδιστες...το αντιθετο δεν ισχυει...αρα...εισαι Κιθαριστας...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ αλλά δεν το καταλαβαίνω αυτό... Είσαι μπασίστας? Δεν αλλάζεις την πίστη στον ήχο μέσω VST, EQ, Comp κλπ? Με ό,τι μπάσο και να γράψεις λοιπόν το ίδιο ακούγεται...

 

Δεν θα το 'λεγα. Κατανοώ ότι σου αρέσουν τα ibanez, αλλά δίνεται λάθος εντύπωση σε αυτούς που διαβάζουν. Το jazz bass θα έχει ήχο jazz bass, το precision precision, και ούτω καθ' εξής. Δεν λύνονται όλα μέσω VST,EQ, Comp κλπ. Εκτός εαν αντιλέγεις, οπότε με χαρά να το συζητήσουμε!

 

@LK, άκου και το αντίστοιχο precision της σειράς vintage modified, είναι εξαιρετικό όργανο για τα χρήματά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε ξέρω Χασοδίκη και αφουγκράζομαι την αγωνία σου, σου έχω τη λύση έτοιμη, δοκιμασμένη, σε λογική τιμή (γιατί υπάρχουν και πιο ακριβά) και προσαρμοσμένη στα γούστα σου.

 

Θες να στη πω τώρα ή θες πρώτα να ακούσεις τις ίδιες κοινοτυπίες περι jazz & precision και τα των συν αυτών και να στη δώσω στο τέλος για να το κλειδώσουμε;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ AudioKostas

Ρε συ Κώστα, φυσικά την τελική απόφαση θα την πάρω Εγώ. Το μπάσο μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά με χάλασε το ΤΕΡΑΣΤΙΟ headstock. Την ψηφοφορία την σκέφτηκα γιατί καμία φορά μπορεί να «διαβάσεις» κάτι που πραγματικά να μην το είχες σκεφτεί σαν άποψη,  και εν τέλει να σε επηρεάσει προς τη μια η την άλλη κατεύθυνση. Και τέλος…..με ενδιαφέρει η άποψη από τα γερόντια….και φυσικά και η δική σου (για τον ίδιο λόγο :P ;D ;D ;D)

 

Ολοι οι Κιθαριστες ειναι και λιγο μπασιστες και λιγο drummer και λιγο τραγουδιστες...το αντιθετο δεν ισχυει...αρα...εισαι Κιθαριστας...

Λες ε; Να ξέρω πως να συστήνομαι.  :P ;D

@ndikola....ναι το έπαιξα (το precision )σε έναν φίλο, επίσης εξαιρετικό!

 

@AudioKosta Σου είπα και πριν, φυσικά με ενδιαφέρει η γνώμη σου και θέλω να την ακούσω. Από εκεί και πέρα δεν τέθηκε το θέμα ως jazz vs precision

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε ξέρω Χασοδίκη και αφουγκράζομαι την αγωνία σου

και εγώ...μπορείς λοιπόν να παραβάλλεις τη γκαρνταρόμπα που φαντάζεσαι....όπως και να νέτα που στοχεύεις? Για να μην κάνουμε μισές δουλειές ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το 'λεγα. Κατανοώ ότι σου αρέσουν τα ibanez, αλλά δίνεται λάθος εντύπωση σε αυτούς που διαβάζουν. Το jazz bass θα έχει ήχο jazz bass, το precision precision, και ούτω καθ' εξής. Δεν λύνονται όλα μέσω VST,EQ, Comp κλπ. Εκτός εαν αντιλέγεις, οπότε με χαρά να το συζητήσουμε!

Δεν διαφωνώ απόλυτα... Μίλησα κυρίως με βάση τα κομμάτια του Λάκη που έχω ακούσει και που το μπάσο θα μπορούσε άνετα να είναι και Midi... Τώρα αν θες τη γνώμη μου και στο γενικό πλαίσιο της "ηχογράφησης" με την όποια πείρα έχω αυτό που έχω καταλάβει πλέον είναι ότι στο 2011 και σίγουρα και στο μέλλον αυτό που χρειάζονται είναι μία σωστή πηγή... Δυστυχώς από τη στιγμή που ηχογραφούν το μπάσο DI προσπερνώντας τελικούς, καμπίνες (τι γράφεις με 4χ10 τι με 1χ15 τι με 8χ10 το 99,9% παίρνει DI εκτός και αν το ζητήσεις) κλπ και πετώντας πάνω 10 κιλά από comp, gates, EQ και εν τέλη μιξάροντάς στο τέλος οι διαφορές είναι τόσο μικρές που πρέπει να κάνει ΜΠΑΜ για να το καταλάβεις... Εδώ το σόλο του stairway to heaven είναι γραμμένο με τελε, και τρελές μπασογραμμές δεν ξέρεις με τι είναι γραμμένες (πχ το can't stop των Peppers που στο Live το παίζει με το Modulus και έχει τον ίδιο ήχο με το δίσκο που παίζει με Jazz Bass)...Έχουν ξεφύγει ποια... Δεν ξέρεις τι ακούς...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου