Προς το περιεχόμενο

Βατ, Τάξεις, Εντάσεις και... Ενστάσεις!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιάνομαι από κάτι που είπε ο toneless σε άλλο θέμα

 

'Σπανια ένας ενισχυτής είναι τα βατ που λέει'

 

Δηλαδή το θέμα έχει ξεφύγει... ακόμα και υποτίθεται από μπουτίκ κατασκευαστές.

 

Ακούω κάτι κουλά του τύπου 'ενισχυτής τάξης Α με 2 EL84, 25 watt'. 8O 8O

 

Ώπα ρε γατούλη!

 

Δηλαδή πόσα βολτ δίνεις στις λάμπες; 700;; Και πόσο αντέχουν αν υποθέσουμε ότι είναι έτσι, 23 sec;;

 

Για να μην πούμε για την παραφιλολογία σχετικά με το πόσο καλή και άγια είναι η τάξη Α (κάτι σαν ΑΑΑ grade ένα πράμα :roll: ), άλλο ένα μάρκετινγκ πόιντ για χαζούς.

 

Και τέλος έχουμε μεγάφωνα με ευαισθησία δήθεν 104db που στην πραγματικότητα μπορεί να είναι και 95, αλλά κοντά είναι το 95 με το 104 έτσι; Ναι αμέ, σε ένα παράλληλο σύμπαν που η κλίμακα των db δεν είναι λογαριθμική!

 

Επειδή λοιπόν διαβάζω διάφορα και σ'αυτό το φόρουμ, καλό θα ήταν να πάρουν θέση οι γνωρίζοντες, ώστε να διαμορφωθεί μια 'δεξαμενή γνώσης' (τι λέω ρε τέτοια ώρα...) και να ξεκαθαρίσουν οι ομίχλες.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακούω κάτι κουλά του τύπου 'ενισχυτής τάξης Α με 2 EL84' date=' 25 watt'. 8O 8O

[/quote']

 

συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα,ποιο ειναι το κουλο;αποτι γνωριζω και χωρις να ειμαι ειδικος,2 EL84 οντως βγαζουνε γυρω στα 20/25 βατ ,οπως 2 EL34 βγαζουνε 50 βατ , 4 EL34 τα διπλασια κτλ κτλ

 

Για να μην πούμε για την παραφιλολογία σχετικά με το πόσο καλή και άγια είναι η τάξη Α (κάτι σαν ΑΑΑ grade ένα πράμα :roll: )' date=' άλλο ένα μάρκετινγκ πόιντ για χαζούς.[/quote']

 

παλι δεν καταλαβα.υπαρχει η ταξη Α και η ταξη ΑΒ.αν δεν κανω λαθος στην καθεμια οι λυχνιες λειτουργουν λιγο διαφορετικα.στην ταξη Α οι λυχνιες λειτουργουν παντα στο μεγιστο γιαυτο και λογικα χρειαζονται αλλαγη νωριτερα (φυσικα δεν ειμαι ειδικος,συγχωριστε μου τυχον λαθη).

η διαφορα των δυο ειναι στον ηχο,ο καθενας περνει οτι του αρεσει περισσοτερο...δεν βλεπω κανενα "μάρκετινγκ πόιντ για χαζούς"

φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ παραφιλολογια γυρω απο την ταξη Α .

Ξεκιναει απο το ..αμιμητο γνωστου "αντιπροσωπου" ο οποιος στην ερωτηση μου "τι σημαινει ταξη Α" μου απαντησε το κλασσικο "μα οτι ειναι ΠΡΩΤΗΣ ταξεως ενισχυτης,ανωτερος απο τους αλλους!!!!" μεχρι τον ισχυρισμο πολλων κατασκευαστων οτι φτιαχνουν ενισχυτες σε ταξη Α ενω στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ δεν ειναι.... :roll:

 

π.χ ο VOX AC30 & ο MATCHLESS ΔΕΝ ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ class A ενισχυτες....(AB ειναι,χωρις να σημαινει κατι κακο αυτο)

 

http://www.aikenamps.com/VoxAC30classA_2.html

 

http://www.tone-lizard.com/Vox_Myths.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....αμιμητο γνωστου "αντιπροσωπου" ....

 

Και ένα αμίμητο που έχω ακούσει εγώ από αντιπρόσωπο για το θέμα ισχύς / ένταση

 

"Φίλε τα watt είναι παρεξηγημένα......"

 

Κάντε κάτι να λυθεί επιτέλους αυτή η παρεξήγηση ρε παιδιά :D :D :D

Ντροπή πια τόσα χρόνια κρατά.

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Ξεκιναει απο το ..αμιμητο γνωστου "αντιπροσωπου" ο οποιος στην ερωτηση μου "τι σημαινει ταξη Α" μου απαντησε το κλασσικο "μα οτι ειναι ΠΡΩΤΗΣ ταξεως ενισχυτης' date='ανωτερος απο τους αλλους!!!!"

[/quote']

 

ε;με κοροιδευεις ετσι...δεν ειναι δυνατον....ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.για δωσε μας περισσοτερες λεπτομερειες για τον αντιπροσωπο,αν μπορεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα' date='ποιο ειναι το κουλο;αποτι γνωριζω και χωρις να ειμαι ειδικος,2 EL84 οντως βγαζουνε γυρω στα 20/25 βατ ,οπως 2 EL34 βγαζουνε 50 βατ , 4 EL34 τα διπλασια κτλ κτλ

[/quote']

 

Φίλε μου, χωρίς καμία παρεξήγηση και επειδή δεν είσαι ειδικός (αλλά ούτε και εγώ είμαι μπουτίκ κατασκευαστής ενισχυτών, έτσι; ), 2 'nine pin punks' (EL84) σε τάξη Α βγάζουν το πολύ 8-10 βατ. Κάπου σε παραπληροφόρησαν...

 

Τα 15-18 βατ που υπόσχονται διάφοροι κατασκευαστές τα βγάζουν σε τάξη ΑΒ, καθώς ανεβαίνει η ένταση.

 

Κοίταξε τα λινκ που δίνει ο Σούπεφανκ καθώς και τις παρατηρήσεις του για τον Vox.

 

Σίγουρα δεν είναι 'Α χειρότερο από ΑΒ', το είπα και εγώ και έχεις δίκιο. Και πάλι δες αυτό για τον αντιπρόσωπο του ΣΦ, αυτό εννοούσα. :wink:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου' date=' χωρίς καμία παρεξήγηση και επειδή δεν είσαι ειδικός (αλλά ούτε και εγώ είμαι μπουτίκ κατασκευαστής ενισχυτών, έτσι; ), 2 'nine pin punks' (EL84) σε τάξη Α βγάζουν το πολύ 8-10 βατ. Κάπου σε παραπληροφόρησαν...

 

Τα 15-18 βατ που υπόσχονται διάφοροι κατασκευαστές τα βγάζουν σε τάξη ΑΒ, καθώς ανεβαίνει η ένταση.

:wink:[/quote']

 

οκ,κανενα προβλημα.ισα ισα ευχαριστω για την πληροφορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ' date='κανενα προβλημα.ισα ισα ευχαριστω για την πληροφορια[/quote']

 

You are welcome mate! :wink:

 

Να συμπληρώσω πάντως ότι 10 βατ δεν είναι και λίγα, έτσι; Εξαρτάται και από τα ηχεία, κλπ.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο http://www.tone-lizard.com/Vox_Myths.htm

"All guitar amplifiers played at 50% of full power are operating in Class A."

 

 

 

αυτο ισχυει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ?...δηλαδη αν καταλαβα καλα, σε κανεναν ενισχυτη δεν "σπαει" η καμπυλη οταν ειναι στο 50%...λιγο κουφο.

 

 

αν ειναι ετσι χτυπαμε ανετα εναν ενισχυτη φτηνο με μεγαλη εξοδο και παιζοντας στη μιση ενταση, εχουμε ιδια ποιοτητα ηχου με εναν class A?

 

 

εχω μπερδευτει λιγο :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο post και σωστές απόψεις!

 

Esp1982 κυκλοφορεί αυτή η άποψη γενικά...το σίγουρο είναι ότι δεν λειτουργούν σε τάξη A αλλά είναι πιο κοντά ηχητικά σε αυτό το επίπεδο έντασης.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου