Προς το περιεχόμενο

Boss CS-3 mod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ο συγκεκριμένος πυκνωτής είναι σε σειρά (στην είσοδο του πεταλιού) και όχι όπως είναι στα tone stacks της κιθάρας. Εν προκειμένω λοιπόν (μαζί με τα υπόλοιπα παθητικά στοιχεία) αποτελεί ένα high-pass φίλτρο μέσα από το οποίο περνάει ΟΛΟ το σήμα. (Στα tone stacks μέσα από τον πυκνωτή περνάει το τμήμα του σήματος που "χάνεται" προς τη γη.) Γι αυτό το λόγο, μεγαλύτερη τιμή του πυκνωτή σημαίνει καλύτερη "διαπερατότητα" στις χαμηλές.

 

Τώρα ... σε σχέση με τους κουρδισμένους πυκνωτες.....υπάρχει ένα thread του alderbody αν θέλετε να φαγωθούμε (κόσμια).  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λες να παίζει η μόντα και στον Behringer; Χμμμμμμμμμμ......................................

 

Μη φάς....θα σφάξουμε ελικόπτερο  8)

Όλα τα πεταλάκια της behringer είναι με smd components,οπότε είναι πρακτικά αδύνατο να τροποποιηθούν.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παρατηρώντας αυτό το πόστ κάνω τα εξής συμπεράσματα.

 

 

 

 

Αυτό ακριβώς μου έκανε κι εμένα το CS-3. Έπρεπε να "σπρώξω" τα μπάσα  στα eq. Νομίζω ότι το mod το διορθώνει αυτό. Η πρώτη μου εντύπωση ήταν ότι μπάσαρε ο ήχος αλλά με τον ανάποδο τρόπο. Σαν να μπήκαν μπάσσα όχι σαν να κόπηκαν ψηλά.

 

Σκέφτηκα να κάνω συγκριτική ηχογράφηση κάτι standard πριν -μετά αλλά οι ρυθμίσεις δεν είναι ακριβώς οι ίδιες καθώς αλλάζεις πολλά από τα φίλτρα με τις καινούριες αντιστάσεις. (Δεν είναι μόνο καλύτερης ποιότητας πυκνωτές και δίοδος γερμανίου, αλλά έχουν και διαφορετικές τιμές κάποιοες αντιστάσεις. Αλλάζουν οι καμπύλες συντονισμού....

 

Δηλαδή τα settings πρέπει να τα πειράξεις (λίγο) για να βρεθείς σε παρόμοια συμπιέση με πριν το mod. ¶ρα σύγκριση τρέχα-γύρευε θα γινόταν.

 

Αυτό που γράφει ο τύπος στο site περί πιο "οργανικού" και "responsive" ήχου και δεν ξέρω τι άλλο, νομίζω συνοψίζεται σε διόρθωση του προβλήματος της απώλειας μπάσσων (και λίγο της στάθμης θορύβου).

Προσοχή μιλάω για το θόρυβο του ίδιου του πεταλιού όχι το θόρυβο που πιάνει από την κιθάρα....αυτόν κάθε κομπρέσσορας θα τον "φουσκώσει" λίγο.

 

Γενικά γίνεται λίγο πιο δύσκολο να παρατηρήσεις ότι υπάρχει κομπρεσάρισμα, καθώς φασματικά είναι πιο ισορροπημένο το πεταλάκι μετά το mod.

 

- διορθώθηκαν τα μπάσα που έλειπαν στο πριν τη μόντα πετάλι

-μειώθηκε ο θορυβος αλλά

-το αυτό καθ αυτό κομπρεσάρισμα δεν αυξήθηκε

 

κατά την γνώμη μου ο cs-3 βελτιώθηκε αλλά καλός κομπρέσσορας δεν έγινε, βέβαια περιμένετε συγκριτικό, κατά τα Χριστούγεννα που θα βρεθούμε με Harilatron και θα τεστάρουμε cs-2 και moded cs-3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΟΚ, σε περιμένω. Να έχεις υπόψη σου ότι είμαι επιθετικός σε τέτοια θέματα. Αν μ' αρέσει ο CS-2 θα στον απαγάγω και θα σου δώσω διάφορα πράγματα όπως π.χ. λεφτά και πετάλια για να με συγχωρέσεις.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχα. Τέτοια λέγε και δεν θα με δείς ούτε στον ορίζοντα πουλί πετούμενο.

Πλάκα πλάκα και μένα αν μ άρέσει ο cs-3 σκέφτομαι να τον πάρω αλλά cs-2 που θα ξαναβρώ....? τσ τσ τσ τσ τσ τσ τσ τσ

 

ΝΟ

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

harilatron βρήκα το site στο net μπορείς να μας πείς τις τιμές των πυκνωτών/αντιστάσεων κ.τ.λ. για να το κάνουμε και εμείς? είναι πολύ εύκολο να βρείς τα υλικά  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

xrusopsaro, η "αναβάθμιση" και η λίστα των εξαρτημάτων που απαιτούνται είναι διανοητική ιδιοκτησία του pedaldoc και η "συμφωνία" είναι να μην την κοινοποιούμε γενικώς. (Εξάλλου, κοστίζει πολύ λίγο να τα προμηθευτείς κανονικά μέσω του Ισπανού. Τόσο λίγο που δεν αξίζει τη "βόλτα" στα μαγαζιά).

 

Εκτός αυτού, αμφιβάλλω αν μπορώ να βρω τη λίστα εξαρτημάτων και τις οδηγίες που μου είχε στείλει τότε.  (Έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια).

 

Πάντως, από όσο θυμάμαι μένεις στο Ηράκλειο οπότε αν θέλεις πέρνα κάποια μέρα να τον ακούσεις/περιεργαστείς. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου