Προς το περιεχόμενο

Boss CS-3 mod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Μπορεί να βάζει χειρότερης ποιότητας υλικα στα καινούργια μοντέλα για να κόβει από το κόστος. Το έχουμε δεί το παραμύθι και αλλού.

...

 

Τι να πώ...Έτσι που το περιεργαζόμουν, όλο το κόστος βρίσκεται στο σασσί στα ελατήρια, στο PCB, στα ποτενσιόμετρα, στα λαστιχα κλπ. Τα ίδια τα εξαρτήματα της πλακέτας (τρανσιστορ, πυκνωτές αντιστάσεις και κάτι τελεστικοί) πρέπει να κάνουν όλα μαζί περι τα 3 ευρώ. Και τα "αναβαθμισμένα" μπορεί να τα έβαζαν με μισό παραπάνω.

 

Το πως δουλεύει η αγορά σε τέτοιες κλίμακες είναι μυστήριον για μένα. Μάλλον είναι της λογικής ότι το κάθε μικρό επιμέρους κέρδος πολλαπλασιάζεται με τα όσα εκατομμύρια κομμάτια θα φτιαχτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σκέψου ότι αν κλέψουν από κάθε πετάλι μισό ευρώ π.χ. ποσά θα κερδίζουν αν βγάλουν ένα εκατομμύριο πετάλια.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Τελικά έλεγε αυτή η μοντιά στον cs-3 ή αποδείχτηκε καλύτερος ο cs-2? Φαντάζομαι πλέον θα έχετε ακούσει τον  cs-2.

Tο λέω δεδομένου ότι ένας μεταχειρισμένος cs-3 αξίζει περί τα 50ε οπότε με άλλα 20 αν γίνετε αξιοπρεπέστατο πετάλι θα αξίζει, διαφορετικά να βάλεις άλλα

30 και να πάρεις ένα μεταχειρισμένο cs-2 που τον βρίσκεις με 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακόμα δεν έχω ακούσει (δεν έχω επιδιώξει ιδιαίτερα) τον CS-2. Πάντως μια χαρά είναι ο CS-3  μου (ακόμα  :) )

 

(Κάποιος με CS-2 να κανονίσουμε συγκριτικό ίσως?)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Αυτό ακριβώς μου έκανε κι εμένα το CS-3. Έπρεπε να "σπρώξω" τα μπάσα στα eq. Νομίζω ότι το mod το διορθώνει αυτό. Η πρώτη μου εντύπωση ήταν ότι μπάσαρε ο ήχος αλλά με τον ανάποδο τρόπο. Σαν να μπήκαν μπάσσα όχι σαν να κόπηκαν ψηλά.

 

 

 

Οι κεραμικοί πυκνωτές "κόβουν" τα μπάσα, όπως ακριβώς και σε πολλά άλλα πετάλια (βλέπε Rat)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν έχω ακούσει (δεν έχω επιδιώξει ιδιαίτερα) τον CS-2. Πάντως μια χαρά είναι ο CS-3  μου (ακόμα  :) )

 

(Κάποιος με CS-2 να κανονίσουμε συγκριτικό ίσως?)

 

 

 

YES.....εγώ. Που μένεις? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι κεραμικοί πυκνωτές "κόβουν" τα μπάσα, όπως ακριβώς και σε πολλά άλλα πετάλια (βλέπε Rat)...

 

Εν προκειμένω... η τιμή του μυκνωτή ήταν χαμηλή. Το υλικό είναι δευτερεύουσας σημασίας μπροστά στην τιμή του πυκνωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εν προκειμένω... η τιμή του μυκνωτή ήταν χαμηλή. Το υλικό είναι δευτερεύουσας σημασίας μπροστά στην τιμή του πυκνωτή.

 

Μήπως εννοείς υψηλή;

 

Δηλαδή μεγαλύτερης χωρητικότητας πυκνωτές=περισσότερα πρίμα, αν δεν κάνω λάθος, με πιθανο κόψιμο στα μπάσα αν υπάρχουν υπερβολές...

 

Σαφώς η τιμή παίζει μεγαλύτερο ρόλο, αλλά μπορούμε να ανοίξουμε αν θες κι ένα thread για τους "κουρδισμένους" πυκνωτές  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου