Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για θόρυβο στην ηχογράφηση


fantazio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε ρε παιδιά καμμιά ιδέα για ένα προβληματάκι που αντιμετωπίζω. Ο εξοπλισμός που χρησιμοποιώ έχει ως εξής:

χρησιμοποιώ ένα laptop hp καινούριο με 1 GB μνήμη και αρκετά δυνατό επεξεργαστή. Κάρτα ήχου έχω την M-Audio USB Audiophile μέσω της οποίας συνδέω κιθάρα και μικρόφωνο. Το midi, ένα M-Audio Keystation 61es, το συνδέω στην USB του υπολογιστή. Απο software χρησιμοποιώ το Sonar 5 Producer. Όταν γράφω απο το μικρόφωνο ή απο το midi όλα πάνε μια χαρά. Όταν χρησιμοποιώ όμως την κιθάρα ακούγεται ένας θόρυβος σαν βουητό, ένα παρατεταμένο ζζζζζζζζζζζζ!!!!!!! Αυτό συμβαίνει και όταν συνδέω την κιθάρα με τον ενισχυτή και όλα μαζί στην κάρτα, αλλά και όταν κάνω την σύνδεση κιθάρα - V-Amp2 - υπολογιστή. Όταν χαμηλώνω το gain απο το V-Amp ή το volume της κιθάρας αυτός ο θόρυβος μειώνεται. Μέχρι καινούρια καλώδια αγόρασα με επίχρυσα βύσματα αλλά τίποτα, τα ίδια. Τι λέτε εσείς;;;;

τι δεν σε σκοτώνει...σε κάνει πιο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ζζζζζζζζζζζ αλλάζει σε ένταση όταν στρέφεις τη φάτσα της κιθάρας σε διάφορες κατευθύνσεις; Αν ναι, μάλλον οι μαγνήτες "πιάνουν" κάποια οθόνη ή άλλη πηγή ακτινοβολίας.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζζζζζζζζζζζ αλλάζει σε ένταση όταν στρέφεις τη φάτσα της κιθάρας σε διάφορες κατευθύνσεις; Αν ναι' date=' μάλλον οι μαγνήτες "πιάνουν" κάποια οθόνη ή άλλη πηγή ακτινοβολίας.[/quote']

 

Το έχω δοκιμάσει αυτό αλλά η ένταση του θορύβου είναι σταθερή, οπου κι αν στρέψω την κιθάρα

τι δεν σε σκοτώνει...σε κάνει πιο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

 

Κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα γείωσης τις κιθάρας.

 

Έχεις δίκιο. Παράλειψή μου οι ευχές. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

 

Αυτό που λές για την γείωση της κιθάρας είναι λίγο δύσκολο να ισχύει γιατι συμβαίνει με όλες τις ηλεκτρικές που έχω χρησιμοποιήσει.

τι δεν σε σκοτώνει...σε κάνει πιο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι η γείωση του ενισχυτή. Βάλε τον σε άλλη πρίζα

 

Λυπάμαι πολυ αλλά σε πρόλαβα. Έχω δοκιμάσει και άλλο πολύμπριζο και άλλη πρίζα!!!!!

τι δεν σε σκοτώνει...σε κάνει πιο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι η γείωση του ενισχυτή. Βάλε τον σε άλλη πρίζα

 

Λυπάμαι πολυ αλλά σε πρόλαβα. Έχω δοκιμάσει και άλλο πολύμπριζο και άλλη πρίζα!!!!!

 

Να προσθέσω ακόμη πως όταν παίζω μόνο με τον ενισχυτή δεν έχω αυτόν τον θόρυβο όσο gain ή volume και να δώσω.

τι δεν σε σκοτώνει...σε κάνει πιο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θόρυβος που βγαίνει κατά 99% είναι θέμα γείωσης.

 

Τώρα λες, ότι κιθάρα και να βάλεις πάλι ακούγετε…μήπως το πρόβλημα είναι πάλι στην γείωση, αλλά τώρα του σπιτιού, ή της πολυκατοικίας? :?:

 

Μου έχει τύχει στο παρελθόν, σε ενός φίλου το σπίτι να μην υπάρχει καθόλου γείωση και να έχει διάφορα προβλήματα με θορύβους και παράσιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θόρυβος που βγαίνει κατά 99% είναι θέμα γείωσης.

 

Τώρα λες' date=' ότι κιθάρα και να βάλεις πάλι ακούγετε…μήπως το πρόβλημα είναι πάλι στην γείωση, αλλά τώρα του σπιτιού, ή της πολυκατοικίας? :?:

 

Μου έχει τύχει στο παρελθόν, σε ενός φίλου το σπίτι να μην υπάρχει καθόλου γείωση και να έχει διάφορα προβλήματα με θορύβους και παράσιτα.[/quote']

 

Ναι αλλά πως γίνεται όταν παίζω μόνο με τον ενισχυτή να μην έχω τέτοιο πρόβλημα???

τι δεν σε σκοτώνει...σε κάνει πιο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου