Προς το περιεχόμενο

windows xp ΣΕ LAPTOP που έχει windows vista?


nosak23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως για το record να αναφέρω ότι είχα προσπαθήσει να βάλω σε ένα Vaio ενός φίλου ΧΡ (ήθελε και αυτός να ξεφορτωθεί τα Vista) και φάγαμε φόλα. Μέσω ρύθμιση του BIOS προφανώς δεν σε άφηνε να τα περάσεις, λέγοντας ότι είναι παλιό λειτουργικό και δεν υποστηρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις ενα dual-boot συστημα με τα εξης βηματα:

1(κ σημαντικοτερο!!!) )back-up αρχειων+ευρεση drivers για xp απο πριν

2)ανασυγκρότηση (defragmentation or something-ειναι αργα lol) του δίσκου (σημαντικο)

3)partitions (χωρισμα του δισκου σε 2 ή περισσοτερα (Lol) μερη) (καλο προγραμμα ειναι το partition magic)

4)(αν ολα πανε κατ' ευχην και boot-αρουν κανονικα τα vista που εχεις ηδη στο laptop/desktop και που βρισκονται στο ενα απο τα 2 partitions του δισκου αλλιως format και σε αυτο το partition και επανεγκατασταση των vista σε αυτο) εγκατασταση των xp στο 2ο partition

5)εχεις ενα μηχανημα με xp-vista dual boot που σου δινει την επιλογη απο πριν ποιο απ τα 2 λειτουργικα θελεις να boot-αρει :)

 

ΥΓ1: Ολα με δικο σας ρισκο of course... :P

ΥΓ2: Η ανασυγκροτηση κρινεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προκειμενου να μη σου "χωριστουν" αναγκαια για τα windows αρχεια κ τρεχεις κ δν φτανεις... εχω παθει τρελες νιλες.. αλλα απο τα λαθη μαθαινουμε.. :P

ΥΓ3: Πληρωστε για να αγορασετε τα windows (τα xp και τα 7 ειναι αρκετα σταθερα λειτουργικα.. τα vista ηταν μια κακη παρενθεση.. αποψη μου.. :P ) ... κ οχι δν τα παιρνω απο τη Microsoft.. :P

ΥΓ4: για τα vaio το εχω ακουσει κ εγω απο πολλους παθοντες γι αυτο be cautious...

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου