Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα ή πετάλια;


mamakin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ άπαντες,

 

Το τελευταίο χρονικό διάστημα σκεφτόμουνα να «σπρώξω» μερικά χρήματα σε αγορά ορισμένων πεταλιών (έχω ήδη ένα tubedreamer απο jam pedals) για να δώσω κάποιες άλλες διαστάσεις στον ήχο μου σύμφωνα και με τις δικές μου προτιμήσεις.

 

Από την αλλή πλευρά σκεφτόμουνα ότι καταξιωμένοι κιθαρίστες όπως π.χ. ο BB KING και ο Angus Υοung δεν βασίζονται σε πετάλια και άρχισα να ψάχνομαι για την απόκτηση είτε μιας squier classic vibe strat 50's ή 60's είτε για για squier classic vibe tele. Διάβασα λίγο και τον οδηγό του superfunk. Να σημειώσω ότι είμαι κάτοχος μιας Gibson Les Paul.

 

Θέτω λοιπόν τα εξής ερωτήματα:

 

- Εφόσον είχατε αυτό το το μικρό μπάτζετ θα επιλέγατε πετάλια ή κιθάρα;

 

- Tele vs Strat: Ποια είναι η φιλοσοφία της κάθε κιθάρας;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν βασίζονται σε πετάλια

έχουν όμως ενισχυτές που βάζουν κάτω 500 πετάλια...άρα μην ψάχνεις κιθάρα (αφού έχεις)...αλλά ενισχυτή.

Βέβαια, μπορείς να συνεχίσεις να ψάχνεις για κιθάρα....όλοι μας μας, όταν χτυπάει το GAS...τέτοιες δικαιολογίες λέμε. ;)

 

Tele vs Strat: Ποια είναι η φιλοσοφία της κάθε κιθάρας;

Ποιός σε έβαλε Παρασκευιάτικα? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας ειπες το βασικοτερο.Τι ΕΝΙΣΧΥΤΗ εχεις.

Ο ενισχυτης ειναι τα Α και το Ω του κιθαριστικου ηχου.

 

σύμφωνα και με τις δικές μου προτιμήσεις.

 

να μας ελεγες και τις προτιμησεις σου αυτες καλο θα ητανε... ;)

 

υπαρχουν ειδη μουσικης που παιζονται και χωρις πεταλια και αλλα που ειναι απαραιτητα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε ο ΣΦ πες μας ενισχυτη...

Και λοιπα μερη εξοπλισμου...

Οπως επισης να μας διευκρινησεις το μεγεθος του "μικρου μπατζετ"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν όμως ενισχυτές που βάζουν κάτω 500 πετάλια...άρα μην ψάχνεις κιθάρα (αφού έχεις)...αλλά ενισχυτή.

 

Αυτό είναι το πιο σημαντικό που πρέπει να κρατήσεις.Στην ουσία η κιθάρα από μόνη της

είναι "μισό" όργανο.Για να ολοκληρωθεί χρειάζεται το ταίριασμα με έναν ενισχυτη.

 

Από τη στιγμή που :

 

1.Ψυλλιάζομαι από τους κιθαρίστες που αναφέρεις ότι δεν ασχολείσαι με πιο "πειραματικά"

είδη πχ radiohead ή post rock μουσικές(mogwai,explosions in the sky και τα συναφή)

 

2.Aφού έχεις λίγα μεν αλλά κατά γενική ομολογία εξαιρετικά πετάλια

το επόμενο βήμα σου είναι η αγορά ενισχυτή.

Ειδικά δε αν έχεις κάποιον του οποίου το γκάζι γουστάρεις μπορείς να καλύψεις μια ευρεία γκάμα ήχων ίσως με ένα δυο dirt pedals (πχ ένα ωραίο clean boost και ένα πιο target based od)

 

 

my 2 cents ;)

edit: με πρόλαβαν οι σοφοί γέροντες :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα πάντως για Παρασκευή. Ρωτάει ο χριστιανός "Κιθάρα ή πετάλια"...και θα γραφτούν 30 σελίδες για ενισχυτές ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα πάντως για Παρασκευή. Ρωτάει ο χριστιανός "Κιθάρα ή πετάλια"...και θα γραφτούν 30 σελίδες για ενισχυτές ;D ;D

;D ;D ;D

 

Εγώ θα αναφέρω πάντως (δεν ξέρω αν ισχύει στην περίπτωση σου,) ότι εφόσον δραστηριοποιείσαι με lives και recordings μια 2η καλή κιθάρα και διαφορετικού στύλ σε σχέση με την les paul σου θα ταν προτιμότερη (backup για live, all around χρήσεις σε στούντιο ,μιας που μερικά πετάλια τα έχεις ήδη :P)

 

και να σημειωθεί ότι αυτό το προτείνει ένας άρρωστος πεταλάκιας :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου