Προς το περιεχόμενο

Michael Jackson and Slash


SPYROID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψιλό-για-αρχαιολόγους αυτό το thread πάντως.. που τα θυμηθήκατε αυτά...; Όπως και να' χει (και επειδή δεν το έγραψε κανένας) η επιτυχία του κοματιού δεν είναι άλλος από τον Quincy Jones (γνωστό κέρβερο).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως για το σόλο του VH νομίζω ότι είναι συρραφή μερικών takes που έκανε στο studio, πράγματι πολύ γρήγορα (δουλειά του ποδαριού; χεχε) αν θυμάμαι καλά από κάτι παλιές συνεντεύξεις του..

(σήμερα βαριέμαι να ψάξω, με πείραξε η ζέστη)

EDIT: εννοείται ότι ο Quincy Jones ήτο ο μάστορ, δεν το συζητώ.. νομίζω όμως ότι το Thriller δεν είναι πια το Νο 1 σε πωλήσεις (μετά από πολλά πολλά χρόνια..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT: εννοείται ότι ο Quincy Jones ήτο ο μάστορ' date=' δεν το συζητώ.. νομίζω όμως ότι το Thriller δεν είναι πια το Νο 1 σε πωλήσεις (μετά από πολλά πολλά χρόνια..)[/quote']

 

Ναι.. και θα βάλουνε τη γάτα τους να κλαίει από τη στενοχώρια... :) :) :). O Jones είχε αυτή τη συνήθεια να τους λιώνει τους session μουσικούς στο στούντιο και να κάνουν εκατοντάδες takes τα οποία μετά τα ξεφτυλίζανε στο κόψε-ράψε. Σιγά μην μπορούσε να παίξει κιθαρίστας σε ΕΝΑ take αυτό το σόλο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα υποτυπώδες search και έπεσα πάνω στην εκτίμηση της RIAA (μπρρ..) όπου Νο 1 (με 29 εκατομ.) είναι το Eagles: Their Greatest Hits, 1971–1975 και Νο 2 (με 27 εκατομ.) το Thriller..

Εγώ πάντως θυμάμαι τουλάχ. 48 εκατομ. δίσκους για το Thriller γύρω στις αρχές των 90s.. Τεσπά, το θλιβερό είναι όταν ακούς κάτι τέτοιο, και το συγκρίνεις με την συνέχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι με ένα search επεσα σε αυτό

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_albums_worldwide

 

σύμφωνα με το οποίο το thriller έχει πουλήσει τπυλάχιστον 100,000,000 αντίτυπα...

 

προφανώς κάποια απότις δύο πηγές είναι μούφα... (μάλλον το wiki )

λέει όμως κάτι σωστό: The world's best-selling album cannot be listed officially, since there is no international body to count global record sales

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο slash αποφευγει τις πεντατονικες???ανεκδοτο ειναι αυτο?

 

Νομίζω ότι μιλούσα σοβαρά... Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν λέμε ότι κάποιος παίζει πεντατονική κάθε φορά που παίζει μια αλληλουχία διαστήματος 3ης και 2ας. Θα ήταν αδύνατον να υπάρξει κάποια μουσική φράση. Σαν να προσπαθούσε κάποιος να μιλήσει ελληνικά χωρίς το γράμμα "α". Και ο Slash κατά τη γνώμη μου είναι από τους κιθαρίστες που παίζουν πολύ λιγότερες πεντατονικές από το mainstream.

εγω παλι ακουω πολυ την πεντατονικη στα solos του και το θεωρω πολυ φισιολογικο για το υφος του.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου