Προς το περιεχόμενο

site με setup διάσημων κιθαριστών:


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι καινούργιο μέλος και δεν έχω διαβάσει όλα τα θέματα που ασχληθήκατε μεχρι τώρα, οπότε αν έχει αναλυθεί αυτο το θέμα τότε φοργκίβ μι )) και παρακαλώ πείτε απλώς που να κοιτάξω.

Η ερώτησή μου είναι αν ξέρεται κανένα site που να γράφει για τα setup διάσημων κιθαριστών ή γενικα setup σε studio ηχογραφίσεις διασημων group . Με ενδιαφέρει καί από πλευρας αγορας παραπλήσιων μηχανηματων αλλα καί απο πλευρας ηχοληψίας και παραγωγης. Π.x είχα βρει ενα site όπου ενας παραγωγος των metallica εξηγουσε πώς έβγαλε τον συγκεκριμενο ήχο .

Επισης προτεινετε αν ξέρετε site με tutorial υλικό για κολπα και τεχνικές στην επεξεργασία vocals.

Μας σιχαινομαι που χρησιμοποιουμε συνεχως αγγλικους όρους αλλα βολευει ρε γ---το!!!!! θενξ ε λοτ prokatavolika!!!!!!!!!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΟΛΟΣ (ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ ΟΛΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ένα http://www.vai.com

 

Αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να πω μερικά πράγματα απο την εμπειρία μου. Μαθε τα μηχανήματα που έχεις, το ενισχυτή σου ή το πολυεφφε και ενημερώσου όσο μπορείς πως χρησιμοποιήται το κάθε εφφε και ειδικά τα EQ. Πιστεύω οτι με ένα πολυεφφέ της κατηγορίας του Boss GT-6 μπορεί κανείς να βγάλει τα πάντα.

 

Εγω με τα χρόνια κατάλαβα οτι δεν έχει τόσο σημασία να πάρω ίδια μηχανήματα ή κιθάρα με κάποιον μουσικό που μου αρέσει. Ολοι αυτοί οι επώνυμοι μουσικοί έχουν τεχνικούς που τους φτιάχνουν τον ήχο με ενα κάρο συστήματα και εμπειρία που ποτε δεν θα αποκτήσω. Και ας μη ξεχνάμε το πιο σημαντικό.

 

Ολη η ουσία είναι στα χέρια.

 

(Ειχα ενα γνωστό κάποτε που έβαζε την κιθάρα κατευθείαν σε ενα ενισχυτή και έπαιζε τα "πάντα" ενω εγω για χρόνια παιδευόμουνα να μάθω τα πολυεφφε και αμελούσα να εξασκηθώ αρκετα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι με ένα πολυεφφέ της κατηγορίας του Boss GT-6 μπορεί κανείς να βγάλει τα πάντα.

αγγελε, δεν ξερω αν εχεις αγορασει το συγκεκριμενο μηχανημα.οπως και να εχει ομως, σιγουρα θα εχεις προσεξει οτι εχει σοβαροτατες ελλειψεις οσον αφορα τους κομπρεσσορες και το eq.

 

καποτε η roland εβγαζε ωραια μηχανηματα.τοτε που τα μηχανηματα τα σχεδιαζαν οι τεχνικοι και οχι οι διαφημιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα για 2 χρόνια ενα VG-88 που πιστεύω οτι έχει πολλά κοινά με το GT-6, εκτός απο τα simulators για κιθάρα. Το πούλησα όχι γιατι δεν ήταν καλό αλλα γιατί είχε πολύ περισσότερα πράγματα απο όσο ήθελα ή θα μπορούσα ποτέ να αφιερώσω χρόνο για να μάθω. Παιγμένο μεσα απο ενα κατάληλλο ενισχυτή ήταν απίθανο (για τα γουστα μου πάντα).

 

Και ας μην ξεχνάμε την τιμη του GT-6. Για φαντάσου να επρεπε να αγοράσει κανείς το εξοπλισμό του David Gilmour ή του Steve Vai.

 

Το παρακάτω site είναι απο ενα Γαλλο που χρησιμοποιεί το VG.

 

http://sherbuel.free.fr/accueil/cadre_francais.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου