Προς το περιεχόμενο

ρικο Ricofon!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι τώρα να παραγγείλω 4αρι ricofon από Γερμανία για να καλύψω 24 τ.μ. και θα μου βγει μαζι με τα μεταφορικά 200 Ε περίπου.

 

Λέτε αν βάλω απλά αυγοθήκες να έχω περίπου όμοιο αποτέλεσμα ηχοαπορόφησης και χωρίς πολλά έξοδα??

 

γνωστός φίλος μου ηχολήπτης μου πε ότι η ιστορία με τις αυγοθήκες είναι μούφα και με κίνητρο πρόσφατο thread, ρωτάω σε όποιον είναι γνώστης του θέματος να μου απαντήσει.

Έχω ήδη στους τοίχους πετροβάμβακα και γυψοσανίδα για τη μόνωση.

 

Και κάτι ακομα. Έχει κανείς κάποιο link σχετικά με την τοποθέτηση ricofon ?

(Όχι μόνο λειτουργικότητα αλλά και για την αισθητική, μη δείχνει σαν γκρι μπουντρούμι)

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σαν πολύ ακριβό δεν θα σου βγεί από Γερμανία? Φτηνότερο έχω ακούσει ότι είναι στην Ελλάδα. Και είναι και κάτι που το βρίσκεις σχετικά εύκολα...(Μπορεί και να κάνω λάθος)

 

 

Αν καλύψεις όλους τους τοίχους με εκείνο το γκρί...πράγματι το αποτέλεσμα -αισθητικά- θα είναι ιδιαίτερο. Αλλά με τις αυγοθήκες νομίζω θα είναι χειρότερο.

 

Κάνε μια καλύτερη περιγραφή του χώρου και της χρήσης του και νομίζω θα βρεθούν άνθρωποι να σου πουν μια γνώμη. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι η τιμή του θωμά.Ελλάδα με ποσότητες home studio δεν συμφέρει κ δεν κάνουν κ καλύτερες τιμές οι έμποροι.

 

Ανάλογα με το χώρο που δεν είπες τπτ ίσως χρειάζεσια κάτι πάνω απο 4άρι για να κερδίσεις σε διάχυση-απορρόφηση.

 

Για πρόχειρα ντέμο κ πρόβες μην πληρώνεις τπτ σε έτοιμα υλικά,φτιάξε μόνος σου κ βάλε αυγοθήκες η γνώμη μου.

 

Για αισθητική νομίζω οτι μπορείς να αφήσεις μια γραμμή ακάλυπτη.Δηλ. να φαίνεται η γυψοσανίδα κ να την βάψεις.Το χω δεί σε προβάδικό κ σε studio.Πόσο σωστό είναι θα σε γελάσω.ίσως βοηθήσεις ο σχολιασμός κ απο άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά απο την Ελλάδα δεν το συζητάμε, σε 3-4 εμπόρους που έψαξα το 5αρι το τετραγωνικό το δίνουν 20 ευρώ ενώ εγώ θα το πάρω από Γερμανία το 4αρι 5 ευρώ!! Το κακό είναι ότι θα πληρώσω πολλά σε μεταφορικά, 2 κούτες από 25 ευρώ η καθεμια.. Αν φυσικά κάποιος γνωρίζει από που μπορώ να το πάρω φθηνότερα ας μου πει.

Τώρα ο χώρος που θέλω να καλύψω είναι 10 τ.μ. η πλάκα και μαζί με τους τοίχους και ταβάνι πάει γύρω στα 24τ.μ. (Δεν θα καλύψω τα πάντα). Είναι επάνω σε ταράτσα και δεν έχω ντραμς. κάτω έχει πλακάκι και χαλί.

Έχω περισσότερη ανάγκη απορρόφησης μεσαίων συχνοτήτων όπως καταλαβαίνεται. Με νοιάζει η ηχογράφηση και όχι ιδιαίτερα η πρόβα.

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το "Ρικοφον" είναι αποροφητικό υλικό.

Δηλαδή θα μειώσει την ένταση μέσα στο δωμάτιο καθώς θα αποροφά τις αντηχήσεις.

Οι αυγοθήκες είναι για αυγά.

Στην καλύτερη των περιπτώσεων ίσως να βοηθούσαν στη διάχυση.

Εδώ λοιπόν τίθεται ένα θέμα.

Τι νομίζεις ότι πρέπει να κάνεις;

 

Να μονώσεις το δωμάτιο ώστε να μη διαφεύγει ο ήχος από και πρός τα έξω;

Αυτό γίνεται με κατασκευη που έχει να κάνει με μάζα (πχ τοίχους, κλπ) και στεγανοποίηση.

 

Να διορθώσεις τον ήχο μέσα στο δωμάτιο;

Αυτό γίνεται με διαφορα αποροφητικά υλικά (ένα απο αυτά είναι και το "Ρικοφόν") και διαχύτες που αποροφούν και διαχέουν ελεγχόμενα τις αντηχήσεις.

 

Αν είναι να κάνεις και τα δύο μη τα μπερδεύεις. Είναι διαφορετικές διαδικασίες και χρειάζεται μελέτη.

 

Κάνε μια αναζήτηση, έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα. Βέβαια υπάρχει τόση ραδιο-αρβύλα πάνω στο θέμα που δύσκολα μπορεί να βγάλει άκρη κανείς.

 

Μια πολλή καλή περίπτωση είναι η Auralex, εταιρεία που προσφέρει έτοιμες λύσεις απορόφησης. Προσφέρει πακέτα μελετημένα για κάθε διάσταση. Δεν είναι φτηνά, όμως από το να πετάξεις έστω και λιγότερα και να μη κάνεις δουλειά, αξίζει τον κόπο. www.auralex.com

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε και εδώ αν σε ενδιαφέρει 1.5άρι (πιο λεπτό) τύπου ricofon άριστης ποιότητας που κατα πάσα πιθανότητα θα σου βγει κάνα 50άρι φτηνότερο για τα ίδια τετραγωνικά

 

http://www.alto.gr/gr/products.asp?id=01.02.02.01&lv=004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δωμάτιο είναι ήδη μονωμένο άρα δεν τίθεται θέμα, με ενδιαφέρει όπως είπα και παραπάνω η διόρθωση απορρόφηση διάχυση.

Το Link που έστειλες είναι αρκετά κατατοπιστικό. Και όπως βλέπω τα εισάγει ο στόλλας. Όμως επειδή είναι λίγο "ρομαντικοί" με τις τιμές τους :) με βλέπω να πηγαίνω να τα κλέβω! Θα πάρω πρώτα ένα τηλέφωνο όμως γιατί λέει οι τιμές είναι ενδεικτικές.

Θn q

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε και εδώ αν σε ενδιαφέρει 1.5άρι (πιο λεπτό) τύπου ricofon άριστης ποιότητας που κατα πάσα πιθανότητα θα σου βγει κάνα 50άρι φτηνότερο για τα ίδια τετραγωνικά

 

http://www.alto.gr/gr/products.asp?id=01.02.02.01&lv=004

 

ναι harvy έχω κοιτάξει παλαιότερα στην alto.

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου