Προς το περιεχόμενο

Aγαπημένα τραγούδια του J. Homme (Q.O.T.S.A.)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mετά από πάαααααρα πολύ ψάξιμο στο ίντερνετ (αφού δεν την έβρισκα πια στο σκληρό μου δίσκο) βρήκα την λίστα των τραγουδιών που είχε διαλέξει ο Josh Homme των Queens Of The Stone Age σαν playlist σε μια εκπομπή του γερμανικού ραδιοφώνου πριν από 3-4 χρόνια. Συμπεριλαμβάνει αγαπημένα του τραγούδια που τον έχουν επηρεάσει πολύ συνθετικά, παλιότερα αλλά και σήμερα. Ιδού:

 

 

1. Roy Orbison - "In dreams"

 

2. Death From Above 1979 - "Turn it out"

 

3. The Stooges - "Shake appeal"

 

4. Tom Waits - "Goin' out west"

 

5. G.B.H. - "Diplomatic immunity"

 

6. Misfits - "She"

 

7. Masters Of Reality - "Deep in the hole"

 

8. Björk - "Possibly maybe"

 

9. Mark Lanegan - "Carnival"

 

10. Mark Lanegan - "100 Days"

 

11. Black Flag - "Thirsty and miserable"

 

12. Ramones - "Sheena is a punkrocker"

 

13. Johnny Cash - "Dark as a dungeon"

 

14. Roy Orbison - "Running scared"

 

 

Όποιος τα έχει ακούσει και έχει εντρυφήσει στις δουλειές του, πραγματικά καταλαβαίνει τις επιρροές από όλα, ακόμα κι από τα πιο κουφά. ¶λλες επιρροές είναι άμεσες, κι άλλες έμμεσες αλλά οπωσδήποτε παρούσες. Aπαραίτητη λίστα για έναν... ιστορικό του Ηοmme όπως εγώ, αλλά και χρήσιμη σαν σημείο αναφοράς για εσάς!!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα η επιρροη απο Chriss Goss δεν περιοριζεται στα ακουσματα απο masters of reality,ο τυπος ηταν αμεσα ο "μεντορας" του και του εγραψε και τον (συμφωνα με τα δικα μου,αλλα και πολλων αλλων γουστα) υμνο του stoner ,gardenia(Ξερεις που αν καποιος σε ρωτησει τι ειναι stoner rock,του απαντας με 5 sec απο το riff του gardenia).

Για τον Οrbison το ηξερα οτι εχει το υπερκωλλυμα μαζι του,ο homme το φωναζει οπου σταθει και βρεθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μα ποτέ μου δεν μου άρεσε ο χαρακτηρισμός "stoner" rock για τους Kyuss και για τους Queens, όπως ακριβώς και στον ίδιο τον Homme. Πάντα προτιμούσα να τα λέω desert rock για πολλούς λόγους, όπως πχ. το γεγονός ότι η αμερικάνικη έρημος ήταν η αφορμή για την έμπνευση και τη γέννηση του στυλ (από αυτούς: http://en.wikipedia.org/wiki/Yawning_Man , κι όχι τους Kyuss - δυστυχώς πάλι stoner τους βαφτίζουν), όπως επίσης και για τα generator parties κλπ.

 

Το κρίμα με την παραπάνω λίστα είναι ότι από τη στιγμή που εξωπετάχτηκε ο Oliveri, το σχήμα όπως πολύ σωστά είχα διαβάσει στο ΝΜΕ είναι πια το "The Josh Homme Experience", και είναι φανερό ότι για τους δικούς του λόγους διώχνει σιγά σιγά τις επιρροές GBH - Black Flag - Misfits - Discharged - Stooges κλπ... :(

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μα ποτέ μου δεν μου άρεσε ο χαρακτηρισμός "stoner" rock για τους Kyuss και για τους Queens' date=' όπως ακριβώς και στον ίδιο τον Homme. Πάντα προτιμούσα να τα λέω desert rock για πολλούς λόγους[/quote']

 

πολύ σωστός, αλλά χαριν απλότητας το λέμε και stoner....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμμ...Δεν εχω ταλεντο να ψειριζω τους ορους,αλλα θα κανω την προσπαθεια μου.Δεκτο οτι παιζει το υποβαθρο των generator patries,της palm strings σκηνης και της tripy ατμοσφαιρας..ΣΙγουρα τα αλμπουμ των Kyuss και το πρωτο των queens(μονο το πρωτο) ειχαν desert ατμοσφαιρα.Ομως αν ορισεις σαν desert rock πχ τους Yaning Man,Θα υπολογισεις καποια χ μουσικη αποσταση.Απο τον χαρακτηρισμο stoner rock δεν υπαρχει αποσταση γιατι αυτος OPIZETAI απο τον ηχο των Kyuss.Μπορω να σου πω οτι ο ηχος των kyuss ειναι πιο κοντα σε αυτο τον nebula απο τον giant sand και εσυ να μου πεις οτι η ομως η ατμοσφαιρα.....

Βαρεθηκα α@χιδια θεμα ανοιξαμε :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα έχω ακούσει όλα τα τραγούδια,αλλά αν κρίνω από τα ονόματα των καλιτεχνών,ο άνθρωπος είναι θεούλης(καλά,και από αυτά να μην κρίνω,πάλι θεούλης είναι... :D :D ).Όντως bloody_sunday,ελπίζω να ξαναδούμε κάποτε μαζί Oliveri - Homme,αν και προς το παρόν χλωμό το βλέπω...

ΥΓ:Αλήθεια,τι σχέση έχει ο Homme με τους Death from above 1979;Έχει remixάρει και ένα κομμάτι τους...

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσημεριάρη γιατί;;; Tι έχει το θέμα;;;;;; 8O Κοίτα, από τη μια δεν ωφελεί να παίζουμε με τις λέξεις, από την άλλη έχεις εν μέρει δίκιο αλλά ο όρος desert rock είναι πολύ ευρύς, θα πιάσει πχ. και Kyuss στα πιο άγριά του αλλά και Desert Sessions στα πιο ήρεμά του. Κοινός παρονομαστής είναι η ψυχεδέλεια, το ράθυμο feel από τον εξοντωτικό ήλιο, την σχεδόν παραφυσική ακινησία και την τεράστια ενέργεια που εκπέμπει κάτι το τόσο αρχαίο και μονολιθικό...

 

Τώρα όσοι πιστεύουν ότι οι Κyuss είναι ο ορισμός του stoner έχουν την δικιά τους άποψη που όμως δεν τη συμμερίζομαι καθόλου. Αν κάποιος μου έλεγε να του βάλω ένα κομμάτι stoner για να καταλάβει τι είναι, θα του έβαζα Unida, Fu Manchu kai Nebula, όχι Kyuss. Spie ναι, έχει ρεμιξάρει ένα κομμάτι τους αλλά από τότε που συνεργάστηκαν άρχισαν να ακούν περισσότερο ο ένας το υλικό του άλλου!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου