Προς το περιεχόμενο

BFD Vs Addictive Drums


johndelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

Σκεφτομαι να αγορασω το Alesis Trigger I/O εχοντας ακουσει πολυ καλα λογια απο τον tugito και να το συνδεσω με ενα απο τα παρακατω

1) BFD or 2) Addictive Drums

Ποιο θεωρειτε καλλιτερο?

Thanks

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν ψάξεις στο forum θα δεις ότι το bfd θεωρείτε καλύτερο αλλά πιο δύσκολο στη χρήση

οπότε πας στα addictive που είναι πιο εύκολα στη χρήση αλλά κάνεις συμβιβασμούς στη ποιότητα

 

νομίζω ότι το alesis έρχετε με bfd lite και μπορείς να κατεβάσεις και το demo addictive και να δεις πιο σου κάνει  ;)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας BFD, Groove Agent, Battery, EZ Drummer και Αddictive θεωρώ τα Αddictive μακράν τα καλύτερα. Βέβαια δεν παίζω drums αλλά πλήκτρα και ίσως είμαι και λίγο υποκειμενικός αλλά αυτή είναι η γνώμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το addictive σε αντίθεση με το bfd δεν έχει option λειτουργίας πλήρους drum mapping ειδικά για e-drums(κάτι που οι παραγωγοί του addictive υπόσχονται να το διορθώσουν στο μέλλον)(δηλ. μπορείς  να αναθέσεις ήχους του e-drum σου στο addictive αλλά δεν υποστηρίζεται π.χ λειτουργία hi-hat controller για πλήρη έλεγxο όλων των ήχων του hi-hat e.t.c)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα bdf μου ακούγονται λίγο τενεκεδούπολη.

 

Γιατί το λες αυτό;

 

Το BFD έχει εκπληκτικά δείγματα (ηχογραφημένα με καλά μικρόφωνα σε πολλές δυναμικές), απλώς είναι "raw", δηλαδή περιμένουν εσένα να "στήσεις" τα μικρόφωνα και να μιξάρεις (με ό,τι μπορεί αυτό να σημαίνει) το αποτέλεσμα που λαμβάνεις από αυτά. Άρα, είναι τρομερά ευέλικτο -ίσως όμως κάπως αποθαρρυντικό για τους αρχάριους.

 

Αν ξέρεις τι θέλεις κι έχεις κάποια εμπειρία με τη διαχείριση φυσικών τυμπάνων (miking, compression και eq κυρίως), μπορείς να βγάλεις ό,τι ήχο θες. ;)

 

Ίσως κάποιος που δεν έχει το χρόνο/ευχέρεια/υπομονή για να μελετήσει όλα αυτά, να τον εξυπηρετούν άλλες λύσεις (εκτός BFD, εννοώ), οι οποίες εξαρχής θα είναι πιο κοντά στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο lost highway, αλλα τα addictive drums είναι έτοιμα απο την έναρξη να σου δώσουν αξιοπρεπές ήχο φυσικών και μή ντραμς, πλήρως παραμετροποιήσημα, και με πολλά midi files με presets.

 

Το μόνο που με ενοχλεί κάπως είναι ότι δεν αντιστοιχούν με general midi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα bdf μου ακούγονται λίγο τενεκεδούπολη.

 

Γιατί το λες αυτό;

 

Το BFD έχει εκπληκτικά δείγματα (ηχογραφημένα με καλά μικρόφωνα σε πολλές δυναμικές), απλώς είναι "raw", δηλαδή περιμένουν εσένα να "στήσεις" τα μικρόφωνα και να μιξάρεις (με ό,τι μπορεί αυτό να σημαίνει) το αποτέλεσμα που λαμβάνεις από αυτά. Άρα, είναι τρομερά ευέλικτο -ίσως όμως κάπως αποθαρρυντικό για τους αρχάριους.

 

Αν ξέρεις τι θέλεις κι έχεις κάποια εμπειρία με τη διαχείριση φυσικών τυμπάνων (miking, compression και eq κυρίως), μπορείς να βγάλεις ό,τι ήχο θες. ;)

 

Ίσως κάποιος που δεν έχει το χρόνο/ευχέρεια/υπομονή για να μελετήσει όλα αυτά, να τον εξυπηρετούν άλλες λύσεις (εκτός BFD, εννοώ), οι οποίες εξαρχής θα είναι πιο κοντά στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

+10

Με μελέτη και ψάξιμο κάνεις παπάδες.

Αν θές όμως γρήγορα καλό ήχο χώρις να λιώσεις...όπως είπε και ο jmone, Addictive :)

 

Το μόνο που με ενοχλεί κάπως είναι ότι δεν αντιστοιχούν με general midi.

Ναι πρέπει να φτιάξεις drummap για cubase/nuendo.Αν θες έχω ένα έτοιμο για BFD :)

 

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου!

τα έχω και τα δύο...Επειδή είμαι τεμπέλης πληκτράς βολεύτηκα πολύ πιο εύκολα με τα addictive...Αν θες bfd θέλει μελέτη το πράγμα και ψάξιμο...

Πάντως κάνε ένα search στο google για bfd και θα δεις τρελλά πράγματα...!!!

 

Για δες εδώ και άκου και τα mp3 που έχει...

 

http://www.fxpansion.com/index.php?page=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε χρησιμοποιουσα το Grrove Agent ( 1 και 2 ). Μου επαιρνε 5 λεπτα για να "γραψω" το τι θα επρεπε να παιξουν ( μεσω του midi keyboard ) και 1 ωρα για να φτιαξω τον ηχο τους.

 

Μετα εβαλα τα BFD. Μου επαιρνε 1 ωρα για να φτιαξω το παιξιμο τους και μετα 2 ωρες για να φτιαξω ξεχωριστα το καθε μερος της drums, να κανω το mix μεταξυ room, bus, κλπ...Ασυμφορο, αλλα καλυτερο απο το Groove Agent.

 

Στο τελος αποκτησα τα Addictive Drums. Μεσα σε 10 λεπτα στηνω το midi για το παιξιμο τους και στα επομενα 10 λεπτα φορτωνω τα presets που εχω φτιαξει ανα ειδος. Ετοιμο το κομματι, με ομορφο feeling και καλο ηχο, στο "τσακα τσακα".

 

Εξαλλου, ακομα και στα πραγματικα drums, το τελευταιο καιρο, καποιοι παραγωγοι τα κανουν να ακουγονται σαν κατσαρολες ( ιδιαιτερα αυτα τα triggers που βγαζουν ολο τον ογκο απο τα drums, ειναι ενοχλητικα ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου