Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός των arpeggiators - γίνεται;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί noizάδες σας χαιρετώ και εκλιπαρώ για τη βοήθειά σας!  :)

 

Έχω στην κατοχή μου ένα motif es κι ένα korg tr. Και τα δύο έχουν πολύ καλούς arpeggiators (μάλιστα το tr έχει δύο!), και θα ήθελα να τους χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα και στα δύο όργανα.

Το tr έχει ένα βολικό tap-tempo feature, το οποίο το χρησιμοποιώ για να "πάρω" π.χ. το ρυθμό του ντράμερ. Μέχρι εδώ καλά, το tr έχει συγχρονιστεί με την υπόλοιπη μπάντα. :)

 

Τώρα το ζήτημα είναι να συγχρονιστεί και το motif. Αυτό μπορεί να γίνει αυτόματα; Δηλαδή η εντολή που δίνω στο tr να περάσει και στο motif;  ???

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λές λέγεται midi sync. Και είναι ένα feature που έχουν τα περισσότερα συνθ .

 

Άνοιξε το manual σου στην σελίδα 264 αν έχεις το MOTIF ES6. Αν δεν έχει MOTIF ES6 και έχεις κάτι παρεμφερες είναι στο [uTILITY]->[MIDI]->[sYNC]->MIDI Sync = MIDI.

 

Ενεργοποιόντας την επιλογή MIDI gia to MIDI Sync θα συχρωνιστεί απο κάποιο εξωτερικό όργανο μέσω MIDI.Μεχρί εδώ όλα οκ συγχρωνήσαμε τον arpeggiator.

 

Προσοχή !!! όμως έτσι χάνεις την δυνατότητα να ξεκινήσεις το pattern ή song πατώντας το play button. Αυτό σημβαίνει γιατί στην ουσία το μοτίφ σου γίνεται slave που σημαίνει ότι εξαρτάται εντελώς απο το εξωτερικό άλλο όργανο που συγχρωνίζει το μοτίφ. Μπορεί να λάβει όμως μυνήματα play , stop , rewind κλτ. που είναι απλά MIDI μυνήματα καί όχι Sysex , και είναι κοινά για ολά τα midi όργανα . Για να ξεκινάει και το song - pattern του μοτίφ όταν πατάς το play στο TR κάνε τα εξής.

 

[uTILITY]->[MIDI]->[sYNC]-> SeqCtrl (Sequencer Conrol) = in

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Κήλωνα, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Έκανα όπως μου είπες (ή τουλάχιστον ό,τι κατάλαβα  :P):

 

Έχω συνδέσει το midi out του tr με το midi in του motif και έχω βάλει τις ρυθμίσεις που είπες.

Κατόπιν βάζω ένα performance στο motif που χρησιμοποιεί arpeggiator και το αφήνω να παίζει.

Πειράζοντας το τεμπο από το tr, αλλάζει και το τεμπο στον arpeg.

Τέλεια, λέω απο μέσα μου!!!

 

Όταν όμως παίζω στο κλαβιε του tr, ακούω και τους ήχους του motif. Επίσης, το sustain του tr επηρεάζει και το mo!

Η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο το περίμενα, αλλά είπα μήπως η κατάσταση sync αναφέρεται μόνο στο τέμπο.... (καλά, μη βαράτε!  :-X)

 

Μάλλον πρέπει να ρυθμιστούν τα midi channels, αλλά έχω την εντύπωση ότι σε performance mode (motif) ή σε combi (tr) δεν μπορείς να αλλάξεις τα κανάλια (μπορεί να λέω και βλακείες :-[)

 

Μήπως η λύση είναι κάποια τρίτη συσκευή tap-tempo; υπάρχει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συνδέσει το midi out του tr με το midi in του motif και έχω βάλει τις ρυθμίσεις που είπες.

Κατόπιν βάζω ένα performance στο motif που χρησιμοποιεί arpeggiator και το αφήνω να παίζει.

Πειράζοντας το τεμπο από το tr, αλλάζει και το τεμπο στον arpeg.

Τέλεια, λέω απο μέσα μου!!!

 

Όταν όμως παίζω στο κλαβιε του tr, ακούω και τους ήχους του motif. Επίσης, το sustain του tr επηρεάζει και το mo!

Η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο το περίμενα, αλλά είπα μήπως η κατάσταση sync αναφέρεται μόνο στο τέμπο.... (καλά, μη βαράτε!  :-X)

 

Μάλλον πρέπει να ρυθμιστούν τα midi channels, αλλά έχω την εντύπωση ότι σε performance mode (motif) ή σε combi (tr) δεν μπορείς να αλλάξεις τα κανάλια (μπορεί να λέω και βλακείες :-[)

 

Μήπως η λύση είναι κάποια τρίτη συσκευή tap-tempo; υπάρχει κάτι τέτοιο;

 

Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι το ότι το MIDI κανάλι είναι το ίδιο και συνεπώς όλες οι πληροφορίες (είτε είναι tempo sync είτε PC, είτε CC) θα μεταφέρονται και στο Motif. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δείς αν υπάρχει ξεχωριστό MIDI κανάλι για τους αρπισμούς και τον συγχρονισμό (π.χ. στο Roland MC-505 υπάρχει και μάλιστα είναι προγραμματιζόμενο). ΑΝ δεν υπάρχει μπορείς να κάνεις split στο Yamaha τους ήχους που θες και να ρυθμίσεις τα MIDI κανάλια έτσι ώστε να έχεις sync αλλά να μην τριγκάρονται τα υπόλοιπα κανάλια. Εναλλακτικά μπορείς, πριν στείλεις MIDI στο Motif, να το περάσεις μέσα από το Cubase (είτε μέσα από ένα προγραμματιζόμενο MIDI interface) και να φιλτράρεις όλα τα μηνύματα που δεν θέλεις να αποστέλλονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, πρέπει στο motif να είμαι σε pattern η song mode και να έχω κενό το κανάλι 1, σωστά;

 

:)

 

απλά θυμίσω ότι το midi έχει μέχρι 16 κανάλια , οπότε πρέπει να μοιράσεις  τα 16 αυτά κανάλια μεταξύ tr και μοτίφ. Ο μοιρασμός αυτός στο μοτίφ μπορεί να γίνει μέσω song , pattern , και master mode. Από ότι θυμάμαι είναι στο [MIXING] το MIDI ή Track Recieve ή κάτι τέτοιο. Αν ρίξεις μια ματία στο manual θα το βρείς αμέσως , αν όχι πές μου να σου πω που είναι.Θα δείς ότι σου δίνει δυνατότητα να κάνεις μέχρι και split. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο γιατί μπορεί πχ το track 1+2+3+4 να είναι στο κανάλι 5 , αλλά το track1 απο c1-c2 ( εννοώντας νότες φυσικά) , το track2 c2-c3 , to track 3 c3-c4 , to track 4 c4-c5. Μην σε αποσχολέι το θέμα transpose γιατι μπορεί να μπεις στο voice edit mode αλλά πάντα μέσω [MIXING] και να τα κατεβάσει το transpose για το κάθε voice ανάλογα. Έτσι θα μπορείς να στρημώξεις όσα voices θές σε ένα midi κανάλι που να παίζουν την ίδια οκτάδα αλλά πατώντας διαφορετικές οκτάδες. Με λίγα λόγια μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις.

 

Ρίξε μια ματιά στο manual και όπου δεν καταλαβαίνεις εδώ είμαστε.  

 

Υπόψην ότι όταν λειτουργείς το μοτιφ μέσω υπολογιστή δηλαδή χρησιμοποιείς το USB mode έχει 4 MIDI PORTS που σημαίνει ότι μπορείς να έχεις όχι 16 αλλά 64 midi κανάλια. Αύτο στο λέω σε περίπτωση που θές να σπάσεις το φράγμα των 16 midi channels.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου