Προς το περιεχόμενο

Θα ηθελα τη γνωμη σας για αγορα PC...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια. Ειμαι καινουριος εδω... Μολις εμαθα για το site γραφτηκα αμεσως!

Βλεπετε ασχολουμαι με τη μουσικη και στο μελλον θελω να ασχοληθω και με επεξεργασια ηχου και εικονας!

Επειδη δεν εχω ιδεα τι μηχανηματα να παρω και γενικα εχω μπερδευτει με τα καταστηματα

θα ηθελα τη γνωμη σας:

- Πρωτα πρωτα στην αγορα ενος δυνατου αλλα και οικονομικου PC (το πολυυυυ 1000 ευρα και χωρις οθονη, μιλαω μονο για το κουτι) αφου ειμαι αρχαριος...

- Δευτερον στην αγορα μιας καλης καρτας ηχου (καμια 300αρα ευρουλια) , εξωτερικης παντα... Θελω να συνδεω κιθαρα, μπασσο και πληκτρα... Οχι ολα μαζι (δηλαδη οχι 500000 καναλια  ;D)

- Τριτον, διαφορα αλλα μπιχλιμπιδια που μου διαφευγουν και θα μου διαφευγουν εφοσον ειμαι αρχαριος και δεν τα ξερω!  :P

Αυτη τη στιγμη δεν εχω ΤΙΠΟΤΑ απολυτως!

Σας ευχαριστω ολους για το χρονο που διαθεσατε για να με διαβασετε!  :P

 

Υ.Γ.: Μην μου πειτε για προγραμματα, ας παρω το PC με το καλο! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες στο forum φίλε! :)

 

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις μερικά πράγματα στο post σου:

-Το budget των 1000 ευρώ για το PC περιλαμβάνει και οθόνη;

-Τι λεφτά θέλεις να δώσεις για την κάρτα ήχου και τι θα συνδέεις στην κάρτα ήχου;

-Τι μπιχλιμπίδια έχεις ήδη; ;D Πρέπει να ξέρουμε ώστε να δούμε τι σου λείπει.

 

Και πάλι welcome...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome,

 

1. για το PC απλά φρόντισε να πάρεις ότι καλύτερο βγαίνει με 1000 ευρώ. Δες να έχει τουλάχιστον 2 GB RAM, να έχει μεγάλο και γρήγορο σκληρό δίσκο 320 GB / 7200 RPM (τουλάχιστον), μία καλή κάρτα γραφικών, αντιγραφικό CD/DVD, κ.λ.π. Και επίσης το γρηγορότερο Pentium που μπορείς να διαθέσεις.

 

2. Για την εξωτερική κάρτα ήχου... με 300 ευρώ, δες π.χ. την M-Audio Fast Track Pro, έχει τις απαραίτητες εισόδους εξόδους για να συνδέσεις αυτά που θες.

 

3. Στο μέλλον λογικά θα χρειαστείς μικρόφωνα, DI, μίκτη, MIDI interface και αρκετά άλλα. Επίσης και διάφορα προγράμματα, αλλά ξεκίνα σιγά σιγά να στήνεις το studio, ένα βήμα την φορά για να κάνεις καλές αγορές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζόνι αλλά όχι cyber μήπως να έκανες λιγάκι υπομονή ακόμη για να πάρεις πιό πολλά?Αν βγάλεις απ τα 1000 την κάρτα ήχου μένεις με 700.Αν βγάλεις τα 200 για ένα καλό κουτί που δεν θα φλέγεται απο τα υπερμηχανήματα και τα 15 ανεμιστήρια του μένεις με 500.

Με τόσα λεφτά σου δίνω το δικό μου που είναι 3-4 χρόνων να κάνεις δουλειά :P

 

Όχι βιαστικές κινήσεις σε τέτοιες επενδύσεις, ειδικά αν έχεις στο μυαλό σου προεκτάσεις και επαγγελματισμούς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα φίλε....

οποσδήποτε θες 2 GB γρήγορη μνήμη.. και φρόντισε να έχουν ψύξτρα γαιτί  επεξεργασία εικόνας-βίντεο , τζιιζζζζζ τις μνήμες ! οι ddr3 είναι ακόμα ακριβές και μάλον δενκάνουν για το budjet σου...πάρε ddr2  (~75 ευρω)

πάρε επώνυμη μητρική  (εμένα μου αρέσουν οι intel) δώσε περίπου 150-200 ευρώ

κουτί δενξέρω τι θα πάρεις αλλα τροφοδοτικό σίγουρα καλό και με αρκετά watt ... υπολογισε καμιά 60-80 ευρώ

σκληρό δίσκο θες πράμα και αφού θες ταχύτητα πάρε 2 δίσκους 320 gb sata2 και βάλτους raid ώστε να βλέπεις ένα δισκό 700Gb , αλλά κερδίζεις σε ταχύτητα αφού δουλέυουν 2 κεφαλές ταυτόχρονα... προσεξε η μητρική σου να έχει raid controller...  βάλε άλλα 140 ευρώ

dvd recorders κλπ έχουν χαμηλό κόστος...

κάρτα γραφικών... θα δουλέψεις modaz? και σε τι επίπεδο?  αν το σκέφτεσαι σοβαρά πάρε opengl κάρτα γραφικών δηλαδή νομίζω 250-300 ευρώ ... αν δουλέυεις κάνα βίντεο το μήνα δεν έχει νόημα τόσο καλή κάρτα πάρε πιο φτηνή...

κάρτα ήχου σου προτείνω ανεπιφύλακτα  αυ΄την http://www.thomann.de/gr/lexicon_omega_studio.htm  φοβερή κάρτα δεν ξέρω γιατί ο θωμάς  τη ν σκοτώνει τόσο...

ότι περισσέυει πάρτο επεξεργαστή... γενικά μια χαρά είναι τα λεφτά που δίνεις απλά προτείνω επώνυμα προιόντα....!

innosent sound www.myspace.com/innosentsound

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετε,ασχολουμαι χρονια με τα pc και μπορω να σου δωσω μια συνθεση αλλα δεν ξερω τιποτα απο καρτες ηχου,προσφατα συνθεσα ενα pc ενος φιλου και πεταει.σου παραθετω μια συνθεση:cpu intel core duo 2 6850 3,00 ghz-μητρικη asus p5e-τροφοδοτικο etasis 650w gaming-cooler cpu scythe ninja plus rev.b-μνημες cellshock ram v2 2 GB-καρτα γραφικων sapphire hd 3870-hdd w.d. 500 GB sata.Μην αγορασεις 4πυρηνο επεξεργαστη γιατι ακομα καμια μητρικη δεν μπορει να τον εκμεταλευτει πληρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετε,ασχολουμαι χρονια με τα pc και μπορω να σου δωσω μια συνθεση αλλα δεν ξερω τιποτα απο καρτες ηχου,προσφατα συνθεσα ενα pc ενος φιλου και πεταει.σου παραθετω μια συνθεση:cpu intel core duo 2 6850 3,00 ghz-μητρικη asus p5e-τροφοδοτικο etasis 650w gaming-cooler cpu scythe ninja plus rev.b-μνημες cellshock ram v2 2 GB-καρτα γραφικων sapphire hd 3870-hdd w.d. 500 GB sata.Μην αγορασεις 4πυρηνο επεξεργαστη γιατι ακομα καμια μητρικη δεν μπορει να τον εκμεταλευτει πληρως.

 

Όλες οι σύγχρονες μητρικές εκμεταλλεύονται πλήρως τους quadcore. Το θέμα ειναι με τα προγράμματα, πχ τα Nuendo/Cubase SX 3.x έχουν ακόμα προβλήματα. Απ'οτι μαθαίνω όμως το Sonar 7.x και το Reaper τα πάνε μια χαρά (και ειδικά το Reaper).

 

Reference: http://dawbench.vze.com/

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα 'παιρνα αυτά :

 

HEROICHI MIDI TOWER PRO CI-6A19 BLACK (Άπαιχτο και φτηνό !!! )

TAGAN TG600-U33 600W 2-FORCE II          (Tagan Rulez !!! με μόλις 21 db !! )

INTEL CORE 2 DUO E8500 3.16 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX  (Ο ταχύτερος DUO - Oi Quad είναι μάλλον ακριβοί χωρίς να δίνουν πολλά παραπάνω ...)

GIGABYTE X38-DS5  (Δοκιμασμένη και Silent !! )

G.SKILL F2-8500CL5D-4GBPK DDR2 4GB (2X2GB) CL5 PC8500 1066MHZ (4GB και να καίνε !!!  ;D)

MSI NX8600GT-TD512EZ/D2 512MB PCI-E RETAIL  (Μια αξιοπρεπής SILENT κάρτα)

SEAGATE BARRACUDA 7200.11 ST3500320AS 500GB SATA2  (2 τεμάχια RAID - Εγώ πάντως δε θα έπαιρνα δίσκο με 10Κ στροφές)

 

Μαζί με ποντικι-πληκτρολόγιο-Σιωπηλό CPU ανεμιστήρι-DVD κλπ και χωρίς οθόνη τα παραπάνω πάνε πάνω κάτω 1000-1100 Ευρά ...  ::)

Όσο για κάρτα ήχου ... εγώ θά'παιρνα αυτή : http://www.thomann.de/gr/presonus_firebox.htm

(ή κάτι της E-mu)

Άιντε και καλό κουράγιο ... ;)

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου