Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση σε υπόγειο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Έχω 2 χρόνια ηλεκτρονικά drums αλλά πρόσφατα προέκυψε υπόγειο οπότε σκέφτομαι να μεταπηδήσω στα ακουστικά. Το υπόγειο είναι τεράστιο και λέω να κλείσω μια γωνία με γυψοσανίδα. Σε αυτό που κλίνω μέχρι στιγμής είναι διπλή γυψοσανίδα (και στο ταβάνι) γεμισμένη με υαλοβάμβακα ή πετροβάμβακα. Τι προτείνετε εσείς μιας και έχετε μεγαλύτερη εμπειρία;

 

Ερωτήματα

1) Μήπως είναι καλύτερα να χρησημοποιήσω ricofon;

2) Με το θέμα της πόρτας τί να κάνω;

3) Με ποιό τρόπο θα γλυτώσω από τις αντανακλάσεις;

4) Στο πάτωμα να βάλω κάτι ή απλά να στρώσω ένα πλακάκι επειδή είμαι στο υπόγειο;

5) Με αερισμό τί θα κάνω; Δεν θα σκάσω εκεί μέσα;;;  :)

 

Εντάξει είναι πολλά τα ερωτήματά μου αλλά σε ένα να πει τη γνώμη του ο καθένας σας θα βοηθηθώ πολύ. Σας ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα...απο τα ελάχιστα που ξέρω είναι ότι το ricofon είναι ηχο-απορροφητικό.Όχι ηχομωνοτικό.Βοηθά δηλαδή να απομακρύνει τις άσχημες ακουστικά αντανακλάσεις

Η λύση με την γυψοσανίδα είναι καλή αρκεί ο πετροβάμβακας να μην είναι σε άμεση επαφή με τον αέρα που εισπνέεις με οποιδήποτε τρόπο ώστε να αποφυγείς την εισπνοή των βλαβερών για τους πνέυμονες ινών του.Στο πάτωμα ένα χοντρό χαλί ή μια χοντρή αρκετά μοκέτα είναι μια καλή λύση.Οπωσδήποτε θα χρειαστείς εξαερισμό.Κάτι που θα δροσίζει το χώρο αλλά θα απομακρύνει τις εκπνοές απο το χώρο αυτό.Έτσι θα αποφύγεις την υγρασία που ίσως προκαλέσει μακροπρόθεσμα ζημιά στα τύμπανα.Τώρα για την πόρτα αν έχεις χρήματα βάζεις αλουμίνιο με διπλό τζάμι.Είναι μια πολύ καλή αλλά σχετικά μόνιμη λύση με την έννοια ότι άντε να την βγάλεις απο κει αν κάποια στιγμή θελήσεις να χρησιμοποιήσεις τον χώρο σου για άλλους σκοπούς.

Άσχετος είμαι στο θέμα...αλλά αυτά έχω δει και αυτά πάνω κάτω έχω διαβάσει/κάνει. ;)

Καλή τύχη με το σχέδιο σου. :)

 

Α...και μην ξεχάσω...πρόσεξε να βρεις έναν τρόπο να αποφύγεις τις μεγάλες κολώνες του σπιτιού.Οι κολώνες είναι αυτές που θα μεταφέρουν τις χαμηλές και κυρίως πιο ενοχλητικές συχνότητες των τυμπάνων στα πάνω διαμερίσματα.Οπότε βρες ένα τρόπο να τις καλύψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο μας υπογειο στουντιακι δεν εχουμε κανει ηχομονωση καν γιατι δεν βγαινει εξω τιποτα.Κοιτα μηπως ισχυει κατι τετοιο και στην περιπτωση σου.Επισεις μην το παρακανεις με τα ρικοφον οπως εμεις που καλληψαμε οτι βρηκαμε μπροστα μας με αποτελεσμα να φτιαξουμε ενα ωραιοτατο dead room.Εξαερισμος οπωσδηποτε με ηχομονωτηκα φιλτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εκανα εγω φιλε με το υπογειο μου ηταν το εξης : ενα στρωμα υαλοβαμβακα σε ξυλινα κατακορυφα παραλληλογραμμα πλαισια που χρησιμευουν και ως στηριξη στις γυψοσανιδες.Τον καλυπτεις με γυψοσανιδα και πανω στην γυψοσανιδα κολλας τις κοινες αυγοθηκες με βενζινοκολλα.Στα κενα λιγο πολυουρεθανη και εισαι κομπλε.Θα ξοδεψεις τα μισα και ισως λιγοτερα απο οτι με rigofon και θα εχεις και πολυ καλυτερα αποτελεσματα.Βασικο και μην ξεχασεις,να καλυψεις και το ταβανι με τον ιδιο τροπο για να μην εχεις εκτονωση προς τον πανω οραφο και την ακουσουν stereo nova.Εγω αυτα εχω κανει και μπορω και παιζω χωρις υπερβολη οτι ωρα θελω.

Για να εχεις καλυτερα αποτελεσματα,μπορεις να αυξησεις το παχος του υαλοβαμβακα ή σε γωνιες και σημεια δυσκολα,που πρεπει να κοψεις αυγοθηκες,βαλε μικρα κομματια rigofon.

Επισης εχεις και το θετικο, οτι αν σου την καυλωσει και θες να ζωγραφισεις κατι στους τοιχους,απλα παιρνεις ενα spray και αρχιζεις τα solo αλα Bob Ross (θεος) χωρις να εχεις τον φοβο να καταστρψεις το πανακριβο και ευαισθητο σε βαφες rigofon.

Αυτα απο εμενα,Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο.

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ παιδιά όλους για τις συμβουλές σας. Βασικά δεν έχω καταλάβει κυρίως με ποιο τρόπο (αν κλείσω το χώρο με υαλοβάμβακα) θα έχω εξαερισμό. Επίσης, οι αυγοθήκες (ή το ricofon) θα βοηθήσει στην απορρόφηση αντανακλάσεων; Ή αν δεν βάλω τίποτα (μόνο με τον υαλοβάμβακα) δεν θα έχω πρόβλημα αντανακλάσεων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχεις πρόβλημα. Έχω υπόγειο με γυψοσανίδα,πετροβάμβακα και τοίχο. Παίζω μόνο με ωτοασπίδες αλλιώς δεν υποφέρετε. Από βδομάδα περιμένω ρικοφόν από musicstore(8ευρώ το τετραγωνικό) γιατί οι αυγοθήκες δεν ήταν πολύ φθηνότερες και σίγουρα πολυ λιγότερο αποτελεσματικές. Μην ξεχάσεις να βάλεις τα τύμπανα πάνω σε βάση με λάστιχο ή αποσβεστικό υλικό για τις χαμηλες συχνότητες(πλωτό πάτωμα). Γι'αυτό πήρα παλέττες έβαλα χοντρό φελιζόλ από κάτω και έφτιαξα πάνω τους πάτωμα από κόντρα πλακέ συν μοκέτα. Ο θόρυβος από την μπότα μειώθηκε αισθητά στο υπόλοιπο σπίτι(ίσως θα ήταν καλύτερα λάστιχένια πόδια αντί φελιζόλ αλλά αυτό ειχα).

Αυτά καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον πετροβάμβακα ή τον υαλοβάμβακα ανάμεσα σε 2 κομμάτια

γυψοσανίδα θα έχεις μια σχετική ηχομόνωση

δηλαδή θα εγκλωβίσεις (σχετικά) τον ήχο μέσα στο δωμάτιο

οι αυγοθήκες θα σου περιορίσουν τις ανακλάσεις όπως και το ricofon

με τη διαφορά ότι το ricofon θα σου φάει ανάλογα με το πάχος του

πρίμα - μεσαία

 

έχουμε και λέμε:

 

μια ράμπα η οποία θα είναι το πάτωμα του δωματίου και μέσα της θα υπάρχει

άμμος θαλάσσης (είναι αρκετά φθηνή λύση) γυψοσανίδα με πετροβάμβακα

στο ενδιάμεσο και στο εσωτερικό θα βάλεις στους τοίχους αυγοθήκες

στο ταβάνι καλό θα είναι να βάλεις και εκεί την ίδια κατασκευή με τους τοίχους

 

παρόλα αυτά ο ήχος θα βγαίνει απ έξω αλλά δεν θα ενοχλείς την γειτονιά

απλά τις ώρες κοινής ησυχίας δεν θα παίζεις

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε εντυπωσιάζει που αναφέρεστε και στο πάτωμα. Λέτε και στο υπόγειο που θα είμαι να έχω πρόβλημα; Μπορεί να ανέβει ο ήχος προς τα πάνω; Γενικά προσανατολίζομαι να κάνω πρώτα την διπλή γυψοσανίδα με πετροβάμβακα ή υαλοβάμβακα και μετά το πιθανότερο να βάλω από μέσα ricofon. Απλώς δεν ξέρω πως θα παίρνω αέρα εκεί μέσα :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παιδιά σόρρυ που θα σας το χαλάσω αλλά οι αυγοθήκες δεν προσφέρουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ σε ότι αφορά την ηχοαπορόφηση....δεν είναι παρά ένας ακόμη αστικός μύθος ::)...η ηχοαποροφητική ικανότητα ενός υλικού εξαρτάται από την μάζα, την πυκνότητα και το μέγεθος του.....Οι αυγοθήκες ως υλικό (πεπιεσμένη χαρτόμαζα) αλλά και ως διαστάσεις δεν προσφέρουν (σε σχέση με την ηχοαπορόφηση) τίποτα απολύτως...η για να το θέσω καλύτερα τίποτα περισσότερο από ένα κομμάτι σκληρό χαρτόνι......ίσως βέβαια προσφέρουν ένα μετα-μοντέρνο design στο χώρο και μια πολύ "ιδιαίτερη" μυρωδιά ;D ;D ;D ;D ;D

"Τρέχει" αυτη τη στιγμή ένα (θέλω να πιστεύω ;)) αρκετά ενδιαφέρον σχετικό τόπικ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=158312.0

...ρίξτε μια ματιά...

 

φιλικά

Ν

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι χαμηλές συχνότητες διέρχονται μέσα πό τον σκελετό του κτιρίου-τσιμέντο,οπλισμό. Για αερισμό βάλε  αιρκοντίσιον των 300ευρώ. Πάιζω σε χώρο 3Χ3Χ4 χωρίς αερισμό απλά ανοίγω στην αρχή και στο τέλος την πόρτα για αρκετή  ώρα και δεν ξεπερνώ τις 2ώρες. Λόγω μόνωσης,παιξίματος κτλ η θερμοκρασία ανεβαίνει αρκετά οπότε ο ανεμιστήρας ακόμα και τον χειμώνα είναι απαραίτητος οπότε το αιρκοντίσιον δεν είναι άσχημη ιδέα(η επόμενη αγορά μάλλον). :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου