Προς το περιεχόμενο

Brossard picks


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

http://www.brossardpicks.com/

 

 

Πριν απο λίγο καιρό είδα μια διαφήμηση του κυριου brossard σε ένα κιθαροπεριοδικό και απο περιέργεια κοίταξα το site του.

Ο κύριος αυτός λοιπόν φτιάχνει πένες απο υλικά όπως ξύλο, κόκκαλο κλπ.

 

Για πένες είναι ακριβές,αν σκεφτει κανένας ότι με μισό ευρώ παίρνεις μια πένα απο ένα οποιοδήποτε κιθαρομάγαζο.

Δεν είναι όμως απαγορευτικά ακριβές, καθότι κοστίζουν λιγότερο απο ένα φραπέ.

 

Οπότε, what the heck, είπα να τις δοκιμάσω.Πριν απο λίγες μέρες ήρθε σπίτι μου ένα σετάκι που παρήγγειλα.Μια πένα απο κόκκαλο, μια απο έβενο και μια δερμάτινη keychain θηκούλα.Μου κόστισε 13 δολλάρια.

 

Κατα τη γνώμη μου άξιζε και με το παραπάνω.

 

 

Ολοι ξέρουμε ότι οι πένες παίζουν ρόλο στον ήχο.Οσοι δε το έρουν ας πάνε σε ένα μαγαζι να πάρουν 5-6 πένες διαφορετικου πάχους-μεγέθους να δουνε διααφορά.

 

Ε λοιπόν οι συγκεκριμένες ακούγονται πολύ ωραία ρε παιδιά.Και έχουν πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι.Σε μέγεθος είναι μεγαλούτσικες, περίπου όσο οι πένες fender ή elixir.Eίναι όμως ιδιαίτερα χοντρές, αν και εγώ προσωπικά κατευθειαν τις συνήθισα και δε με ενόχλησε το πάχος τους.Ενοείται ότι δεν είναι ευκαμπτες.

Οπότε όσοι παίζουν αποκλειστικά με thin ή μικρές πένες τύπου jazz ίσως δυσκολευτούν, αλλά ειδικά για τους υπόλοιπους νομίζω αξίζει μια δοκιμή.

 

H ebony έχει πολύ γλυκό ήχο και λόγω υφής δε γλυστράει απο το χέρι αν ιδρώνεις.H Horn έχει αισθητά πιο πρίμο και λαμπερό ήχο.Εδώ να αναφέρω ότι η horn με το δικό μου πολύ σκληρό παίξιμο έχει φαγωθεί λίγο στη μύτη (μια μαλακή πλαστική θα είχε φθαρεί παραπάνω).

 

Επίσης μη δείτε τις τιμές των mammoth και abalone και τρομάξετε :o, οι υπόλοιπες είναι σε πολύ πιο λογικές τιμές.

 

Ο brossard έχει κάνει επίσης την πολύ έξυπνη κίνηση να έχει δωρεαν worldwide shipping (ποιος θα αγοράσει 10 δολλάρια πένες και θα δώσει άλλα 25 για μεταφορικά :P).Οι πένες ήρθαν απο Αμερική με USPS σε λίγο παραπάνω απο μια βδομάδα.

Η πληρωμή έγινε με paypal.

 

 

Anyway, εμένα μου αρέσανε (άσε που πουλάς και μούρη ;D) οπότε στο μέλλον ίσως δοκιμάσω και καμια άλλη.Αν προσέχεις και λίγο και δε πετάς πένες οπου νά ναι με αποτελεσμα να τις χάνεις τις κάνεις απόσβεση σχετικά γρήγορα.

 

Kudos to mr Brossard.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου