Προς το περιεχόμενο

Eκτελωνισμος - USPS


beatwiz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.Εκανα αναλογο search αλλα επειδη το θεμα ηταν ανενεργο για καιρο μου προσφερθηκε η ευκαιρια να ανοιξω νεο  8)

Λοιπον, πριν περιπου 1 βδομαδα μου εγινε αποστολη απο ΗΠΑ μεσω USPS απο συγγενη μου κ οχι εταιρια, 2 δεματων (αρκετα ογκωδη, samplers, γυρω στα 7-10 kg).Γνωριζεται αν υπαρχει πιθανοτητα εκτελωνισμου? Το ειχα επαναλαβει με τον ιδιο τροπο πριν 2 χρονια,εκεινη την φορα για ενα μηχανημα αλλα μου εγινε κανονικη αποστολη κατ οικον χωρις επιβαρυνση.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.noiz.gr/index.php?topic=2770.0

 

φυσικα και θα εκτελωνιστουν ,μια και ειναι απο χωρα εκτος ΕΕ,εννοειεται οτι δεν θα κανεις τιποτα εσυ θα τα αναλαβουν ολα τα ΕΛΤΑ & το δεμα ,αναλογα με την υπηρεσια που διαλεξε ο συγγενης σου,θα ερθει ειτε στο σπιτι σου με ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ ,ειτε στο ταχυδρομειο της περιοχης σου .

 

Αναλογα με την ΔΗΛΩΜΕΝΗ αξια θα πληρωσεις και τους αντιστοιχους δασμους,φορους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 2 χρόνια, ότι αγοράζω από Ebay (με USPS) έρχονται στη πόρτα μου χωρίς δραχμή επιβάρυνσης. Προχθές παρέλαβα ένα μικρό δέμα με ένα μπράτσο και στο χαρτί έγραφε τέλη 3 ευρώ. Όταν τους ρώτησα (στο ταχυδρομίο) γιατί τώρα ενώ όχι πρίν μου είπαν ότι εδώ και 2 μήνες άλλαξε ο νόμος και ότι περνάει από τελωνείο (και έχει τη κόκκινη σφραγίδα) θα κρατάνε 3 ευρώ. Όταν ξαναρώτησα πως υπολογίζονται αυτά τα 3 ευρώ (εάν έχει σχέση το βάρος ή η τιμή) μου είπαν όχι είναι μια φλάτ χρέωση.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=2770.0

Αναλογα με την ΔΗΛΩΜΕΝΗ αξια θα πληρωσεις και τους αντιστοιχους δασμους,φορους.

Γι αυτό ρωτάω, είσαι σίγουρος?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το δεμα συνοδευεται απο φορτωτικη,ασφαλιστηριο και τιμολογιο που αναγραφουν την αξια ναι (φυσικα μιλαμε για αξια μεγαλυτερη απο $100 μια και δεν ασχολουνται με "φτηνα" δεματα) βεβαια στην Ελλαδα ειμαστε πολλα μπορουν να περνανε και "αερα".

 

εμενα παλι χθες μου ηρθε δεμα απο ΗΠΑ και δεν ειχε την επιβαρυνση αυτη... :o

 

;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παλι χθες μου ηρθε δεμα απο ΗΠΑ και δεν ειχε την επιβαρυνση αυτη... :o 

Μήπως κάνουνε καμμιά κομπίνα ή το γράφουν μόνοι τους για να τσεπώνουν τα 3 ευρώ στο ταχυδρομείο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εφτιαχνα τις κιθαρες μου και τα διαφορα κομματια ερχοταν ...με δοσεις, αλλες φορες μου τα εδιναν χωρις την παραμικρη χρεωση και αλλες φορες επεφτε €€...

 

και μιλαμε για διαφορετικες αποστολες απο τον ιδιο απστολεα με τις ιδιες μεθοδους αποστολης και παραπλησια Invoices...

 

ο,τι να 'ναι...    ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 2 χρόνια, ότι αγοράζω από Ebay (με USPS) έρχονται στη πόρτα μου χωρίς δραχμή επιβάρυνσης. Προχθές παρέλαβα ένα μικρό δέμα με ένα μπράτσο και στο χαρτί έγραφε τέλη 3 ευρώ. Όταν τους ρώτησα (στο ταχυδρομίο) γιατί τώρα ενώ όχι πρίν μου είπαν ότι εδώ και 2 μήνες άλλαξε ο νόμος και ότι περνάει από τελωνείο (και έχει τη κόκκινη σφραγίδα) θα κρατάνε 3 ευρώ. Όταν ξαναρώτησα πως υπολογίζονται αυτά τα 3 ευρώ (εάν έχει σχέση το βάρος ή η τιμή) μου είπαν όχι είναι μια φλάτ χρέωση.

 

 

Επιβεβαιωνω 100 τοις 100. 3 ευρω και εγω. Τα ιδια μου ειπε (οτι Επανηλθε ενας νομος 10ετιας που ειχε πεσει σε αδρανεια). Η επιβαρυνση ερχεται κατευθειαν απο το τελωνειο. Για τα αφορολογητα. Τα φορολογημενα θα πληρωσουν ο,τι ειναι να πληρωσουν. Τα "φτηνα" (που ομως εχουν σχημα πακετου και οχι φακελου) επιβαρυνονται πια με 3 ευρω. Για μπρατσο πληρωσα ακριβως το ιδιο με σενα (τα 3 ευρω). Για φακελο με ενα τρεμολο, κατι βιδες κλπ τιποτα. Ιδια ΕΛΤΑ, ιδιος υπαλληλος, συγκρισιμο κοστος, μια μερα διαφορα.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ομως εχουν σχημα πακετου και οχι φακελου

 

τοτε παω πασο,το δικο μου ηταν σε φακελλο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις,καθε μια κ μια εμπειρια  ;D  Το μονο που εχω να κανω για την ωρα ειναι να περιμενω αν κ αυτο ξεφευγει απο τα ορια του μιας κ η αποστολη εγινε 2 Σαββατα πριν, κ υποτιθεται πως σε 3 εργασιμες μεσα θα τα ειχα.Μεσολαβησε κ απεργια των τελωνειακων,τι να πω.Να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου