Προς το περιεχόμενο

Eκτελωνισμος - USPS


beatwiz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη, αλλά γιατί να έχει μεγαλύτερη αξία για τα ΜΜΕ το κάθε μπάζο που το παίζει τραγουδίστρια από το να ενημερωνόμαστε για κάτι τέτοια χαράτσια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εσυ μαλλον εχεις μπερδεψει τη χωρα που ζεις με την Σουηδια... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εδώ και 2 χρόνια, ότι αγοράζω από Ebay (με USPS) έρχονται στη πόρτα μου χωρίς δραχμή επιβάρυνσης. Προχθές παρέλαβα ένα μικρό δέμα με ένα μπράτσο και στο χαρτί έγραφε τέλη 3 ευρώ. Όταν τους ρώτησα (στο ταχυδρομίο) γιατί τώρα ενώ όχι πρίν μου είπαν ότι εδώ και 2 μήνες άλλαξε ο νόμος και ότι περνάει από τελωνείο (και έχει τη κόκκινη σφραγίδα) θα κρατάνε 3 ευρώ. Όταν ξαναρώτησα πως υπολογίζονται αυτά τα 3 ευρώ (εάν έχει σχέση το βάρος ή η τιμή) μου είπαν όχι είναι μια φλάτ χρέωση.

Γι αυτό ρωτάω, είσαι σίγουρος?

Ρε παιδιά μπορεί να μου λύσει κάποιος μια απορία??? Ποια είναι η διαφορά της UPS με της USPS??? και τι είναι η καθεμία??? είμαι λίγο άσχετη κ επειδή θέλω να παραγγείλω κάποια πράγματα για τη δουλειά μου θέλω πολύ να μάθω τι παίζει με τα τελωνεία,τις αποστολές κλπ...όποιος μπορεί, plz ας βοηθήσει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H UPS ειναι ιδιωτικη εταιρεια και οτι και αν φερεις με αυτην θα πληρωσεις τα οριζομενα απο τον νομο (γυρω στο 24% επι της συνολικης αξιας του προιοντος μεταφορικων συμπεριλαμβανομενων) καθως και εξοδα εκτελωνισμου (που κυμαινονται, συνηθως ειναι ανω των 50€).

 

Η USPS ειναι κατι σαν τα δικα μας ΕΛΤΑ, δημοσιου χαρακτηρα, εχει σαφως χαμηλοτερες τιμες μεταφορικων και υπαρχει η πιθανοτητα (οχι η βεβαιοτητα) να αποφυγεις τελωνειο (το 24% που λεγαμε). Τα εξοδα εκτελωνισμου ειναι 6€ (ελαχιστα σε σχεση με αυτα που θα σου ζητησει οποιαδηποτε ιδιωτικη εταιρεια).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η USPS ειναι κατι σαν τα δικα μας ΕΛΤΑ, δημοσιου χαρακτηρα, εχει σαφως χαμηλοτερες τιμες μεταφορικων και υπαρχει η πιθανοτητα (οχι η βεβαιοτητα) να αποφυγεις τελωνειο (το 24% που λεγαμε). Τα εξοδα εκτελωνισμου ειναι 6€ (ελαχιστα σε σχεση με αυτα που θα σου ζητησει οποιαδηποτε ιδιωτικη εταιρεια).

+10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000.

 

Λοιπόν αυτές είναι οι επίσημες χρεώσεις του ΕΛΤΑ για αγορά κιθάρας μέσω USPS.

 

Παράδειγμα, αγορά κιθάρας με τιμολογιακή αξία 1000$ και ας υπολογόσουμε οτι αυτή τη στιγμη το δολλάριο κοστίζει 1.39

 

ΔΕΜΑ - Κιθάρες απλές ηλεκτρικές

 

FOB = 1000$

Ναύλα = + 96.90$

Σύνολο = 1096.90$

 

1096.90$ / 1.39 =  789.13 Ευρώ

 

Εισαγ. 789.13 Χ 3.7%    =  29.19

Πανεπ.789.13 Χ 0.5%      =  3.94

Εισ.τρ 789.13 Χ 0.5%      =  1.18

Συνολο                        =  34.31

 

ΦΠΑ 789.13+ 34.31 =823.34 Χ 19% = 156.43

                                                  + 34.31

Συνολο  =                                    190.74

ΔΕΤΕ                                              4.09

 

ΣΥΝΟΛΟ  ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ = 194.83

 

Τώρα το τι σημαίνουν όλα αυτά τα αρχικά........ΝΑ!

 

Σημασία έχει ότι πήραμε μια κιθάρα αξίας τιμολογιακής αξίας 1000$, την πληρώσαμε 914.25 Ευρώ ΜΕ ΟΛΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ.

 

Οπότε μεχρι στιγμής συμφέρει η δε συμφέρει να κάνουμε αγορές σε δολλάριο?

Ούτε λίρες ούτε γιεν, ουτε δηνάρια ,ουτε... σοκολάτες.  ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ επαναλαμβάνω για να γίνω κατανοητός, και με USPS priority, σε 7 εργάσιμες στο σπίτι.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εγώ θέλω να πάρω ένα σετ πιατίνια για drums [μεγάλο και αρκετά βαρύ δέμα] απο κάποιο ευρωπαικό ebay. Ξέρει κανείς αν περνάει τελωνείο [πέρα απ τα 3ε που συζητάμε] και αν ναι πως θα το αποφύγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου