Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση σε δωμάτιο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους.

Εδώ και λίγο καιρό μένω πλέον σε δικό μου χώρο και το ένα δωμάτιο του διαμερίσματος το έχω αφιερώσει για τον εξοπλισμό. Ως εδώ καλά....

 

Το πρόβλημα είναι ότι σίγουρα πρέπει να βρω κάποια άκρη με μόνωση, γιατί αλλιώς κάηκα!

Πρόκειται για ένα δωμάτιο 2,5 χ 3,5 (με δύο πόρτες) σε ισόγειο διαμέρισμα. Δεν θέλω να πετύχω την απόλυτη μόνωση για να βάζω κανέναν plexi στο τέρμα, ούτε να βάλω drums, αλλά στοιχειωδώς να μπορώ να αξιοποιήσω τον εξοπλισμό μου. Έχω έναν Deluxe reverb και έναν tweed deluxe, κανέναν εκ των οποίων δε μπορώ να βάλω πάνω από το 2 (εννοώ γενικά το σημείο στο οποίο αρχίζει να ακούγεται), χωρίς από κει και πέρα να πρέπει να χρησιμοποιήσω το attenuator που έχω σε αρκετά υψηλά επίπεδα attenuation.

 

Πέρα λοιπόν από το attenuator, σκέφτομαι (και πέρα από μοκέτα στο δάπεδο βέβαια) να βάλω στους τοίχους πετροβάμβακα/αφρολέξ/foam ή όπως ακριβώς λέγεται (αλήθεια πώς?) αυτή η επένδυση που χρησιμοπόιούν και σε στούντιο. Εννοώ κάτι τέτοιο :

http://www.thomann.de/gr/takustik_noppenschaumstoff.htm

 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει τι ακριβώς να προσέξω :

1)Το παίρνω από το praktiker ή από κάποιο πιο εξειδικευμένο μαγαζί?

2)Επειδή υπάρχουν διάφορα τέτοια, τί πάχος θα πρέπει να έχει για να είναι αποδοτικό και αν αυτά έχουν διάφορες "πυκνότητες".

3)Αληθεύει ότι αυτά θα πρέπει να καλυφθούν από πάνω (π.χ με γυψοσανίδες) γιατί η σκόνη τους δεν είναι και ό,τι καλύτερο?

 

Δώστε μου τα φώτα σας, γιατί βρήκα επιτέλους δικό μου χώρο, αλλά από μουσικής πλευράς δε μπορώ να τον αξιοποιήσω!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ψάξε στο forum και θα βρεις ότι πληροφορία χρειάζεσαι

 

2) αυτό που δείχνεις είναι ρικοφόν και αυτό που χρειάζεσαι είναι πετροβάμβακας και γυψοσανίδες + πόρτες + λίγο ρικοφόν αν έχεις πρόβλημα ανακλάσεων και αναλόγως το ρικοφόν κόβεις μεσαίες ή ψηλές

 

κάνε μια αναζήτηση

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψάξω και εγώ αλλά φαίνεται ότι μου λείπουν... στοιχειώδεις γνώσεις.

 

Ποια η διαφορά ρικοφόν και πετροβάμβακα? Αυτό που πουλάνε δηλαδή στο praktiker δεν είναι πετροβάμβακας? Που μπορώ να αγοράσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα εμαθα οτι το ρικοφον ειναι αν ηχητικα μεσα στο δωματιο που εχεις μονωσει δεν ικανοποιισε..(βαβουρα απο αντανακλασεις του ηχου και διαφορα τετοια..)

 

ο πετροβαμβακας ειναι για να μην σε ακουνε οι εξω..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλά εγώ έβαλα αυτό το link και νόμιζα ότι θα δείξει τα αποτελέσματα της αναζήτησης ;D

 

βάλε τη λέξη πετροβάμβακας στο search

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ρικοφον και ο πετροβαμβακας ειναι ηχοαποροφητικα... η μονη διαφορα τους ειναι στο ποιες συχνοτητες αποφοροφουν... Ο πετροβαμβακας αποροφα αποτελεσματικα σχεδον τα παντα.. αν θες μπορω να σου στειλω συντελεστες αποροφησης. Γι'αυτη του την ιδιοτητα χρησημοποιειται κυριως για ηχομονοση! Το ρικοφον απο την αλλη αποροφα μεν αλλα λιγοτερο...

 

Γενικα ομως οπως ειπα ο πετροβαμβακας αποροφα σχεδον τα παντα. Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να κανεις καποια κατασκευη γιατι δεν μπορεις να τον κολλησεις χημα στους τοιχους..

 

ενδεικτικα ο πετροβαμβακας στα 40 kg/m3 το ενα φυλο ειναι που εχει διαστασεις 1.2x.6x.05 ειναι 1.5 περιπου κιλα... ειναι αρκετα βαρυς για να τον κολλησεις απλα στον τοιχο..

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προ 5μηνου φτιαξαμε με φιλους που παιζουμε μαζι ενα προβαδικο με πετροβαμβακα στα 75 κιλα συμπιεση καλυμενο με γυψοσανιδα γιατι ο

πετροβαμβακας ειναι ανθυγειυνος και πανω απο την γυψοσανιδα μοκετα,με αρκετα καλα αποτελεσματα,μεγαλη σημασια να δωσεις στην μονωση των πορτων και να προσεξεις οι πορτες να μην εχουν χαραμαδα στο κατω μερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προ 5μηνου φτιαξαμε με φιλους που παιζουμε μαζι ενα προβαδικο με πετροβαμβακα στα 75 κιλα συμπιεση ...

 

75kg/m3... πυκνοτητα

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου