Προς το περιεχόμενο

Epiphone Valve Senior (ακόμα δεν τον είδαμε...) vs Fender Blues Jr


klhronomos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα τσεκάρει τον Fender Blues Jr κι ήμουν έτοιμος για αγορά, αλλά... Το thread τού TGL γιά τους νέους Epiphone μού ανάτρεψε τα σχέδια!...

 

Κι εδώ χρειάζομαι τη γνώμη τών ειδικών συμφουρομιτών (όλοι τούς γνωρίζουμε πλέον, ακούουους SF;;;).

 

Είναι καλύτερη περίπτωση ο Valve Senior Combo από τον Blues Jr; Διότι:

 

1. Είναι 100Ε φτηνότερος

 

2. Μάλλον δεν χρειάζεται αλλαγή το μεγάφωνο ("λέει" το Lady Luck που φοράει, right;;;), κάτι που δεν συμβαίνει με το μεγάφωνο τού Blues Jr. Άρα -70Ε περίπου κι από κει.

 

3. Φοράει στον τελικό 6V6 γκαζόλαμπες θυέλλης (αυτές ας αλλαχτούν... αργότερα βέβαια) οπότε είναι πιό κοντά στον Fender surf strato-δαγκανιάρικο low budget καθαρό ήχο που χρόοονια τώρα κυνηγάω!

 

4. Έχει έξτρα εξόδους για καμπίνα (με μία epi cab από κάτω αργότερα, οικονομικών επιτρεπόντων, έχω την εντύπωση ότι ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ - μουρικά και ηχητικά!) πράγμα που ΔΕΝ έχει ο... τσιγκούνης BJ.

 

5. Επίσης έχει standby switch το οποίο επίσης δεν παρέχει ο BJ - όχι οτι έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά γιατί να μην έχει στο κάτω-κάτω; Κι από κει να κόψουν οι Φεντεράδες;

 

6. Έχει τα ίδια πάνω-κάτω φίτσιουρς με τον ΒJ, χωρίς να υστερεί ούτε στην ποιότητα τού υλικού τής καμπίνας!

 

7. Είναι ΚΟΥΚΛΙ ("ερωτεύσιμος" που λένε και στις αγγελίες γνωριμιών!...)

 

Τον BJ tweed τον είχα παίξει και μού άρεσε πολύ, αλλά ο standard (μαύρος) που ετοιμαζόμουν να χτυπήσω

δεν έχει και μεγάλη σχέση με τον tweed, εκτός αν τού άλλαζα μεγάφωνο. Και πάει μακριά έτσι κι αλλιώς η budgetoβαλίτσα... E όχι και να πλερώνουμε το ταμπελάκι που λέει "Fender" 170Ε πάνω! (συνυπολογίζω και το ανταλλακτικό μεγάφωνο).

 

Οπότε 275Ε και καθάρισα;;; Ή μού διαφεύγει κάτι; Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα περιμένω κα 'να μήνα + ώσπου να βγει στην αγορά και να διαβάσω reviews (να τον βρω να τον ακούσω, δύσκολα...). Οπότε αξίζει την αναμονή; ΟΚ, ξέρω, αν δεν τον ακούσει κάποιος τί να λέμε, απλά επειδή υπάρχει η πείρα από τα προηγούμενα Epi μοδέλα μήπως κατά προσέγγιση μπορεί να βγεί κάποιο συμπέρασμα.

 

Αυτά τα ολίγα, αναμένω τα φώτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μπορεις να συγκρινεις δυο τοσο πολυ διαφορετικους ενισχυτες (οι οποιοι φορανε και εντελως διαφορετικες λυχνιες),μονο αν τους βαλεις πλαϊ-πλαΪ ΕΣΥ θα επιλεξεις αυτον που σου αρεσει περισσοτερο.

 

 

Τον BJ tweed τον είχα παίξει και μού άρεσε πολύ, αλλά ο standard (μαύρος) που ετοιμαζόμουν να χτυπήσω

δεν έχει και μεγάλη σχέση με τον tweed, εκτός αν τού άλλαζα μεγάφωνο

 

ειναι ακριβως ο ιδιος ενισχυτης.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ταχύτητα! Ευχαριστώ SF. Αλλά... πού τέτοια πολυτέλεια! Πλάι - πλάι κι όλας!

 

Εδώ επαρχία δεν έχει τέτοια κόλπα (φαντάσου, από όλους τους γνωστούς μου, μόνο 2 έχουν λαμπάτο ενισχυτή, τον BJ tweed που άκουσα, κι έναν φοβερό κι απλησίαστο Super Reverb silverface) και στα μαγαζιά έχουν γίνει τόσο απρόθυμοι, φορτικοί και καχύποπτοι επειδή όλοι μόνο δοκιμάζουν και μετά αγοράζουν απο net, που δέεεν... με τίποτα.

 

Και μοιραία κοιτάω (λανθασμένα ίσως, αλλά ως εκεί μπορώ) μπας και τεκμηριώσω άποψη από κλιπς και ριβιούς. Εξ' άλλου το ζήτημα μου είναι άλλο: Θα είναι ο πρώτος λάμπα ενισχυτής μου, και ελάχιστα με ενδιαφέρει το ηχόχρωμα του, αφού δεν έχω ακούσει αρκετούς για να είμαι κι εκλεκτικός. Με νοιάζει πιό πολύ η ποιότητα σε σχέση με τov SS που έχω, οι πιό καλές δυναμικές, η "ζεστασιά" τής λάμπας κτλ.

 

Απλά θέλω να δω αν η σχέση ποιότητας-τιμής κλίνει υπέρ τού Valve Senior, σαν πιό πετυχημένη αγορά λαμπάτου ενισχυτή 15-20W, ασχέτως ηχοχρώματος. Κι αυτό ρωτάω, είναι έτσι; Ή ο BJ έχει τίποτα κρυφές χάρες (σαν κατασκευαστικά χαρακτηριστικά πάντα) που μού διαφεύγουν κι ανεβάζουν και την τιμή του;

 

 

Δεν ξέρω κατά πόσο έγινα καταληπτός αυτή τη φορά, πάντως ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κρυφες χαρες να εχει? ;D απλουστερο κατασκευασμα απο εναν ενισχυτη λυχνιας δεν υπαρχει... ;D

 

ετσι κι αλλοιως τα ποιοτικα & κατασκευαστικα χαρακτηριστικα των ενισχυτων σε αυτη την κατηγορια πανω κατω ιδια ειναι (μη περιμενεις δηλ. να βρεις εξωτικους πυκνωτες ,πανακριβα components  , mercury transformers & military specked πλακετες τυπου Rivera ;D ;D) αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν ακουγονται μια χαρα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κληρονόμε αν σκοπεύεις να αγοράσεις από κάποιο e-shop, συνήθως έχουν κάποια πολιτική επιστροφής μέσα σε 7-15 ημέρες αν δεν είσαι ευχαριστημένος από αυτό που αγόρασες. Τσέκαρέ το  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κληρονόμε αν σκοπεύεις να αγοράσεις από κάποιο e-shop, συνήθως έχουν κάποια πολιτική επιστροφής μέσα σε 7-15 ημέρες αν δεν είσαι ευχαριστημένος από αυτό που αγόρασες. Τσέκαρέ το  ;)

 

Μεγάαααααλη εφεύρεση!!!

 

"Έστειλα" 2 LP junior πίσω στον Thomann μέχρι να κρατήσω τελικά αυτή που μου άρεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks γιά την ιδέα παίδες, και μάλλον κάπως έτσι θα γίνει στο τέλος. Θα παραγγείλω τον Senior, θα τον συγκρίνω με τον BJ τού φίλου κι αν τελικά υστερεί, τον στέλνω πίσω για αλλαγή με έναν BJ + μεγάφωνο-πρόταση από SF.

 

Άντε να δούμε τί ψάρια θα πιάσω... Κι έχω ένα άγχος!!! Λες και ραντεβού στα τυφλά βγαίνω και φοβάμαι μή φάω καμμιά απογοήτευση! Πρώτη επαφή με δικό μου "λαμπατέρ" γαρ...

 

Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα εν καιρώ... Διότι...

 

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ ΠΛΕΟΝ!!! (καμπούμμμμμμμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Μάλλον δεν χρειάζεται αλλαγή το μεγάφωνο ("λέει" το Lady Luck που φοράει, right;;;), κάτι που δεν συμβαίνει με το μεγάφωνο τού Blues Jr. Άρα -70Ε περίπου κι από κει.

 

Πράγματι, το Lady Luck το έχω χρησιμοποιήσει κατά κόρον και είναι πάρα πολύ καλό.

 

3. Φοράει στον τελικό 6V6 γκαζόλαμπες θυέλλης (αυτές ας αλλαχτούν... αργότερα βέβαια) οπότε είναι πιό κοντά στον Fender surf strato-δαγκανιάρικο low budget καθαρό ήχο που χρόοονια τώρα κυνηγάω!

 

Όχι, αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σχέση. Προσωπικά θα κατέτασσα τον Blues Junior αναμφισβήτητα στην Φεντερένια κατηγορία ηχοχρώματος, κι ας φοράει EL84 σαν τελικές. Όπως έχω πει αρκετές φορές, ο τύπος των τελικών είναι μια σαφής ένδειξη αλλά παίζουν και άλλα πράγματα πάρα πολύ σημαντικό ρόλο (όπως πχ. το είδος του tonestack, σε ποιο σημείο του κυκλώματος βρίσκεται, τα bias, η ύπαρξη ή μη του negative feedback κλπ). Πχ. ο VoxΑC15 δεν... φεντερίζει τόσο όσο ο 15ρης Blues Junior, ακόμη και αν τους βάλουμε ίδια μεγάφωνα.

 

Η γνώμη/μαντεψιά μου (που δεν βασίζεται πουθενά που να αξίζει να συζητηθεί, μιας και δεν έχω ακούσει τον Epi βέβαια) είναι ότι ο Blues Junior θα εξακολουθήσει να είναι σταθερή αξία με ωραιότατο ήχο, και καλύτερο από αυτό του Epi. Για μεγαλύτερη ευελιξία θα έπαιρνα έναν ενισχυτή που του μοιάζει, κι επίσης σταθερή αξία, τον Peavey Classic 30.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το ηχόχρωμα των 6V6 από των EL84, οπότε θα πήγαινα στον Epi ή κάποιον ανάλογο. Εξάλλου η τιμή του Epi θα είναι τόσο χαμηλή που το να του βάλεις καλές λάμπες και αργότερα να τον δώσεις σε κάποιον ειδικό (λέγε με Χρήστο  ;D) για να κάνει μερικές μόντες και να αλλάξει μετασχηματιστή εξόδου, φαντάζει σαν καλή επιλογή. Ας μην ξεχνάμε και τον Valve Jr. που τον είχαν ξεσκίσει στις μετατροπές παγκοσμίως.

 

Όπως σου λένε πάντως, άκουσέ τον (σε πραγματικές συνθήκες έντασης, με την κιθάρα σου, κλπ) και αποφάσισε!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως κάτι λάθος πάει με τις τιμές του θωμαν. Δεν είναι λογικό ο κόμπο να είναι πιο φθηνός από την κεφαλή. Στο Musicstore ο κόμπο έχει 350 πάντως.

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Epiphone-Valve-Senior-Combo-18-Watt/art-GIT0015173-000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου