Προς το περιεχόμενο

γιατί δεν πατάω σωστα στην αρχή του τραγουδιού;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά με απασχολεί ενα πρόβλημα γενικά δεν πολυτραγουδάω  όμως σαν μουσικός που είμαι και ασχολουμε αρκετά χρόνια γνωρίζω ότι δεν είμαι φάλτσος , το θεμα για να σας δωσω να καταλάβεται το πρόβλημα ειναι το εξης ασπουμε όταν παίζω ενα τραγούδι με την κιθαρα μου σόλο  πχ του ζαμπέτα το Πού ‘σαι Θανάση  στην αρχή του τραγουδιου δεν μπορώ με τίποτα να πατήσω σωστά  (βλέπε bold) παρατήρισα όμως ότι αν βάλω παράληλα το ζαμπέτα σαν οδηγό για 2 δευτερόλεπτα μετά βγάζω το τραγούδι, επήσεις γιατί πάντα τα ρεφρέν μου είναι ποιο ευκολα να  τα τραγουδήσω ;  τι φταίει τι πρέπει να κάνω μηπως να το ράψω και να μην τραγουδάω ; μην ακούσω τίποτα για φωνητικά και δασκάλους..  ;D 

Εισαγωγή:

Bm  A D

Bm  D A  Bm

 

Bm            Em      F#

Θα πάρω σβάρνα μια βραδιά

                Bm

όλες τις συνοικίες

            Em  F#                Bm F# Bm

δε θέλω πολυτέλειες και πολυκατοικίες

                F#    G        F#  Bm G Bm

Είχα έναν παλιόφιλο, τα ίχνη του έχω χάσει

                  F#      G    F#    Bm

σ’ ένα στέκι απόμερο, το στέκι του Θανάση

          Em F#            G F#  Bm

Πού ‘σαι Θανάση, πού ‘σαι Θανάση

        Em          F#

  ήθελα να σ’ αντάμωνα

          Em F#            G F#  Bm

Που ‘σαι Θανάση, πού ‘σαι Θανάση

      Em          G            F#    G F#  Bm  F#  Bm

Ήθελα να σ’ αντάμωνα, η γρουσουζιά να σπάσει

 

Εκεί θα βρω της νιότης μου

τα φίνα τα ωραία

Τον Μάνθο τον Θεμιστοκλή

και τη παλιά παρέα

Δίπλα θα καθίσουμε σαν πρώτα στο τραπέζι

και μαζί θ’ ακούσουμε γλυκιά πενιά να παίζει

 

Πού ‘σαι Θανάση......

 

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι αρκετά συχνό το φαινόμενο, με το που ξεκινάμε κάτι, να μην είμαστε -εκόντες άκοντες- 100% "εκεί"...αυτό, σιγά σιγά που κυλάει το τραγούδι εξαλείφεται, νοιώθουμε πιό "δικό μας" ό,τι ακούγεται και το χειριζόμαστε καλύτερα.

Γενικά τα "μπασίματα" αλλά και οι καταλήξεις, θέλουν ιδιαίτερη προσοχή κι αυτοσυγκέντρωση, είναι εύκολο να "ξεφύγουν", λίγο ή πολύ.

Η ακρόαση του πρωτότυπου, σου δίνει τον απαραίτητο "τόνο" και σου θυμίζει την αισθητική και τη δυναμική του τραγουδιού, βοηθώντας σε να το συλλάβεις άμεσα.

Δεν υπάρχει λόγος να το "ράψεις", απο τη στιγμή μάλιστα που γνωρίζεις πως μπορείς να το κάνεις. Εκείνο που αληθινά χρειάζεται, είναι να προσπαθούμε να εμβαθύνουμε στα τραγούδια, να τα νοιώθουμε όσο γίνεται περισσότερο κι εν τέλει να τα κάνουμε δικά μας.

Να τα σεβόμαστε, όχι όμως να τα φοβόμαστε.

Και για να σεβαστείς κάτι, πρέπει να γνωρίζεις το τι είναι. Αυτό απαιτεί χρόνο, επένδυση, εξάσκηση. Θέλει προεργασία και δουλειά, όχι μόνο τεχνικές γνώσεις.

Όλα αυτά τα ξέρεις ήδη, μένει να αποφασίσεις ν'ακούσεις το "κλικ" μέσα σου.

Αν πραγματικά το θέλεις, θα το κάνεις.

Καλή συνέχεια.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα δεν εχεις μάθει να ακους απο "πριν" την τονικοτητα του τραγουδιου,με εξασκηση και εφραμοζοντας αυτα που λεει και ο EZ θα γινει ευκολοτερο με τον καιρο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου