Προς το περιεχόμενο

Shielding


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.manchesterguitartech.co.uk/images/copper_guitar_stratocaster_shielding.jpg

 

οπως και στην φοτο ειναι ενα αυτοκολητο περιτιληγμα χαλκου που μπενει στο σκαμενο μερος τησ κιθαρας το οποιο βοηθα στη μονοση των ηλεκτρηκων του οργανου και μυωνει αποτελεσματικα το hummm κυριος των μονων μαγνητων

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shielding λέγεται η "θωράκιση" που γίνεται στο εσωτερικό της κιθάρας και συγκεκριμένα στις εσοχές που μπαίνουν οι μαγνήτες και το υλικό είναι συνήθως χαλκοταινία. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι για να μειωθεί ο ανεπιθύμητος βόμβος (buzz) που βγάζουν οι μονοπηνιακοί μαγνήτες κυρίως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και στις 2 στρατ μου μια s/s/s και μια h/h αλλα και οι περισωτεροι που εχουν s/s/s λογηκα πρεπει να εχουν

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ρωταω, αν το εχει δοκιμασει κανεις, εννοω, εχει δει διαφορες;

 

Αξιζει το κοπο κανεις να το κανει;

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ρωταω, αν το εχει δοκιμασει κανεις, εννοω, εχει δει διαφορες;

 

Αξιζει το κοπο κανεις να το κανει;

 

Αν γίνει καλό shielding μειώνεται αισθητά ο θόρυβος. Εξαρτάται βέβαια και από διάφορα άλλα πράγματα όπως μαγνήτες, καλωδίωση...

Έχω ακούσει CBS Stratocaster που έκανε σαν τρόλλεϋ 70'ς - 80'ς, να συνέρχεται κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ρωταω, αν το εχει δοκιμασει κανεις, εννοω, εχει δει διαφορες;

 

Αξιζει το κοπο κανεις να το κανει;

 

αν παιζει με τρελλο gain ναι,αλλοιως αστην οπως ειναι (αφου δεν ενοχλουσε τον Χεντριξ δεν ενοχλει και τους περισσοτερους η μη υπαρξη shielding ;D ;D),στα δικα μου τα αυτια η "βαρια" θωρακηση (η ελαχιστοποιηση του βζζζζζ δηλ.) "σκοτωνει" λιγο τα κλασσικα καθαρα πριμα των FENDER & ετσι την αποφευγω  ....

 

ασε που οταν δεν ακουω ...βζζζζζζ νομιζω οτι παιζω με διπλους  & ξενερωνω..... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου