Προς το περιεχόμενο

Νεοι υβριδικοι Koch ενισχυτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • 2 χρόνια αργότερα...

ρε παιδια εχει ακουσει η παιξει κανεις τον jupiter????ειναι hybrid με λαμπες..κατι σαν modelling...ειχα τον marshall jmd που ηταν modelling αλλα εβγαζε πολυ ψευτια κατα τη γνωμη μου ..κι εξυνε πολυ..επισης δεν ειχε καθολου punch...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που είναι hybrid και δεν είναι 100% λαμπάτος, ο Jupiter είναι ο αγαπημένος μου Koch ενισχυτής, με διαφορά από όλα τα υπόλοιπα μοντέλα της εταιρείας (και πίστεψέ με τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα) ;)

 

Πολύ vintage style ήχος, γεμάτος, σκαστός, με όγκο, headroom που σε καλύπτει σε όλες τις συνθήκες (από πρόβα μέχρι και live) και το βασικότερο: με πραγματικά χρήσιμο overdrive κανάλι.

 

Τον έχω παραγγείλει και από μέρα σε μέρα τον περιμένω... ;D

 

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κι εγώ clips μόλις τον παραλάβω ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

600 Ευρω...

Για μοντελινγκ...

Πλακα μας κανουν...

Χωσανε και ενα boutique και ενα vintage style μεσα...

Παιρνεις μαρσαλ μεταχειρισμενο με αυτα τα λεφτα...

η jet city 22Η καινουργιο...

με εναν blackheart little giant(120Ε)+μοντες(master volume,αλλαγη αντιστασεων -πυκνωτων και standby 60Ε)+λαμπες(40Ε) κανεις τη δουλεια 1000% καλυτερα κατ'εμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η jet city 22Η καινουργιο...

με εναν blackheart little giant(120Ε)+μοντες(master volume,αλλαγη αντιστασεων -πυκνωτων και standby 60Ε)+λαμπες(40Ε) κανεις τη δουλεια 1000% καλυτερα κατ'εμε...

 

Not even close. Εχω ακουσει τους ενισχυτες για τους οποιους μιλας (ναι ειναι ωραιοτατοι) αλλα ο Jupiter τουλαχιστον με τον οποιο εχω εμπειρια ειναι κλασεις ανωτερος.

Περαν αυτου, δεν εχει τιποτα "μοντελινγκ" ή ψηφιακο πανω του (περαν του reverb) - η μονη του διαφορα απο τους ενισχυτες που αναφερεις ειναι οτι δεν εχει tube τελικο αλλα mosfet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο blackie, πάρτε all tube στα ίδια χρήματα. Τόσες δεκαετίες έχουν παρατηρήσει οι pro players, οι εταιρίες, τα περιοδικά, οι τεχνικοί, οι "παραδοσιακοί" συλλέκτες ότι το tone έρχεται από all tube preamp και ακόμη βασικότερα από all tube poweramp με το αντίστοιχο χαρακτηριστικό "break-up". Και οι ηλεκτρονικοί γνωρίζουν κι αναλύουν τη φασματική, συχνοτική και κυματομορφική συμπεριφορά λυχνιών, τρανζίστορ, analog chip και dsp(digital) και ΔΕΝ είναι το ίδιο. Οκ, η συνταγή solidstate προενίσχυσης(π.χ. OD pedals) και λαμπάτου τελικού είναι πλέον κλασσική. Το να βάζεις και 1-2 λυχνίες σαν bufferάκια κάπου στο κύκλωμα και ν αφερείς Μ/Σ εξόδου(άρα κόστος), τελικές λυχνίες, τις 4Χ12ΑΧ7 που θα χρειαζόσουν για αυτό το γκάζι κλπ, είναι απλά marketing trick! Και δουλεύει απ ό,τι φαίνεται...

 

Σιγά σιγά όλες οι εταιρίες γίνονται behringer με την κακή έννοια μου φαίνεται... Αυτή Βάζει λάμπες σχεδόν διακοσμητικές (buffer ή ελάχιστου κέρδους ενίσχυσης στην καλύτερη) με ledάκι από κάτω για να δείχνει ότι το νήμα υπερ-φωτίζει!

Τουλάχιστον πληρώνεις τα υβριδικά της με έξτρα κόστος όσο κάνει μια 12ΑΧ7...

Έρχονται μετά οι koch, marshall, blackstar, H&K και δίνουν digital κι analog modelling smd κυκλώματα με λάμπα και led σε πολλαπλάσιες τιμές, επειδή έχουν το όνομα φυσικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sottos,

Δε ξερω αν το λες ειρωνικα αλλα προσωπικα στα φρυδια μου τι λενε ολοι αυτοι για το τι ειναι καλο...

Προσπαθησε να "καθαρισεις" εναν solid state η ενα mosfet με το βολιουμ της κιθαρας και με εα λαμπατο και πες μου τι παρατηρεις...

Προσπαθησε να εχεις ενα δυναμικο παιξιμο με mosfet και λαμπα...και πες μου μετα...

Δε λεω οτι η λαμπα ειναι καλυτερη σε ολες τις περιπτωσεις...

Προσωπικα μου αρεσουν πολυ περισσοτερο οι randall T2 απο τον Dual rectifier πχ...

Εστω και αν ειναι mosfet ο ενας και λαμπατος ο αλλος...

αλλα εκει μιλαμε για καφρο μουσικη με παραμορφωση και καθαρο headroom...

τις δυναμικες της λαμπας δε τις πιανει ουτε το modeling(ουτε το ΑΧΕ,αν και ειναι ΑΡΙΣΤΟ για ηχογραφησεις) ουτε το mosfet...

και τα εχω δοκιμασει ολα...

 

Aν η τελικη ενισχυση ηταν λαμπατη δε θα με ενοιαζε κι ας ηταν μοντελιντ η προενισχυση...

Εμενα ο JMD μου αρεσε αρκετα παντως...αν ειχε λιγοτερα presets θα ηταν πολυ καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις δυναμικες της λαμπας δε τις πιανει ουτε το modeling(ουτε το ΑΧΕ,αν και ειναι ΑΡΙΣΤΟ για ηχογραφησεις) ουτε το mosfet...

και τα εχω δοκιμασει ολα...

 

Aν η τελικη ενισχυση ηταν λαμπατη δε θα με ενοιαζε κι ας ηταν μοντελιντ η προενισχυση...

 

 

Yeap, αυτό πιστεύω κι εγώ.

Εννοείται πως ισχύει το: έκαστος(ενισχυτής-rig) στο (μουσικό)είδος του.

Για flat δυναμικές και τίγκα παραμόρφωση(για death μέσω Squier tele), ο παίκτης κάνει τη δουλειά του και με all digital freeware VST και δε χρειάζεται να πληρώσει δεκάρα τσακιστή(άντε, 15-30ευρώ για καρτούλα ήχου αν δεν έχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, χωρίς να θέλω να ανοίξω πόλεμο "Λυχνία VS Mosfet" (άλλωστε κι εμένα ο βασικός μου ενισχυτής είναι Fender λαμπάτος και πολύ δύσκολα θα τον αντικαθιστούσα), αν σας δοθεί ποτέ η ευκαιρία, ακούστε λίγο τον Jupiter...

 

Πιστεύω ότι όποιος τον ακούσει χωρίς να διαβάζει/υπολογίζει specs, manuals κλπ, μόνο καλά λόγια θα πει.

 

Εξυπακούεται ότι ο ενισχυτής είναι vintage oriented, πράγμα που σημαίνει ότι δύσκολα θα αρέσει σε όσους θέλουν να παίξουν metal.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου