Προς το περιεχόμενο

Carvin Kit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιοι το καλοκαίρι κάνανε βουτιές και ηλιοθεραπεία...κάποιοι άλλοι (εγώ δηλαδή) συνεχίζαν τα projects.

Απο παλαιά ήθελα να φτιάξω ένα Carvin Kit. Έχω πολύ καλή εντύπωση για αυτές τις κιθάρες (και κακή για τον προηγούμενο αντιπρόσωπο)...και έτσι όταν η Carvin ξεκίνησε τη λειτουργία του Ιντερνετικού της Customshop δεν το πολυσκέφτηκα...δεν είχα και μπάσο...

Υ.Γ Στην αρχή σκέφτηκα να πάρω ένα φτηνό Κινεζοτσεχογερμανικό και να το πειράξω όπως ήθελα αλλά 1ο) έχω πεί ότι δεν θα ξαναασχοληθώ με φτηνά όργανα γιατί πετάω τα λεφτά μου και 2ο) είδα ότι το συγκεκριμένο κιτ μου ερχόταν ελάχιστα πιο ακριβό από τις απαιτούμενες μόντες και θα μου έμενε και ένα καλό αμερικάνικο μπάσο

 

Ευχάριστη εντύπωση ότι όντως έχεις επιλογές να φτιάξεις τη κιθάρα που θέλεις. Διαλέγεις το ξύλο που θές, το hardware-ηλεκτρικά, το είδος του σχήματος του head, εάν θέλεις finish (και τι) ή όχι... Και ξέρεις από πρίν το κόστος. Εάν κάποιος δεί ότι μπορείς να φτιάξεις μια καλή εξάχορδη με 335 ευρώ (περιλαμβάνει ΚΑΙ τα μεταφορικά-όχι το τελωνείο), τότε νομίζω ότι η Carvin είναι μια λύση πραγματικά value for money.

Τα κιτ Carvin δεν είναι ετοιμοπαράδοτα. Το δικό μου έκανε 3 εβδομάδες να έρθει και η επικοινωνία με τη Carvin ήταν συνεχής και άψογη. Μου κόστισε γύρω στα 550 ευρώ (όλα) και έδωσα και 120 ευρώ τελωνείο. Μια πρώτη όψη...

Οι δακτυλίες που βλέπετε προέρχονται από το test drive του Yann και του Audiokostas, διότι καθώς άσχετος από μπάσα ήθελα μια πιο σίγουρη γνώμη. Άρα και οι 2 μπορούν να προσθέσουν στα λεγόμενά μου (...ή να σωπάσουν για πάντα!).

Έχοντας δεί και (αρκετά) κινέζικα κιτ, ή πρώτη αίσθηση είναι άψογή. Το μπράτσο εφαρμόζει τέλεια, το σώμα καλορουταρισμένο, με έτοιμες όλες τις τρύπες ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ, τα ηλεκτρικά έτοιμα (ούτε κολητήρι δεν θέλει), ακόμα και αυτοκόλλητο χαλκό για μόνωση (και λίγο καλάι) έχουν στείλει. Οι περιγραφές συναρμολόγησης απλές και κατανοητές ακόμα και για τον πρωτάρη, πολύ λεπτομερείς για κάποιον που θέλει να εφαρμόσει Tung Oil (είχα ζητήσει να μην έχει κανένα finish η κιθάρα).

Τα ηλεκτικά της (όπως θα δείτε στο site)

http://www.carvinworld.com/catalog/guitars/index.php?model=bk4a

με πολλές επιλογές για ένα σαν και εμένα

 

Βέβαια, δεν θα μπορούσα να το αφήσω απλά ένα μπάσο, χωρίς να βάλω τη προσωπική πινελιά του Customshop. Αποφάσισα να κάνω ένα "Gothic" αισθητικής μπάσο και να συνεχίσω τη παράδοση των "signature" εικονοποιώντας ένα ποίημα του Edgar Alan Poe (the Raven). Θα τυπώσω κατευθείαν πάνω στο ξύλο (άρα λογικά θα έχω τα όμορφα αποτελέσματα της Bruvel)

http://www.customshop.gr/gilles.html

μόνο που το Walnut έχει ωραιότερα νερά και λίγο πιο σκούρο ξύλο.

Περιμένω λοιπόν το μάστορα να γυρίσει από τις βουτιές για να περάσει τη πρώτη επεξεργασία στο σώμα...Περισσότερες φωτογραφίες

http://www.customshop.gr/carvin.html

Άντε και καλό χειμώνα...

carv4.jpg.5d21cc3542c7e27efa5bb94b2aeaddfc.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάλι κομπλιμέντα ψάχνεις αλλά τέλος πάντων.

Το (to be) μπάσο είναι όντως πολύ καλής ποιότητας. Είναι προφανές ότι είναι ένα καλό μπάσο της Carvin που απλώς δεν συναρμολογήθηκε.

Το μπράτσο είναι όλα τα λεφτά. Ωραίος έβενος και βολικό στο χέρι. Βέβαια είναι full scale αλλά τι να κάνουμε  ;D

Το σώμα από τσόφλι καρυδιάς  :P και τα νερά του ωραία τα χει και καλοκομένο / ρουτεριασμένο είναι, ψιλοβαρύ αλλά όχι ενοχλητικά. Θα το περιποιηθεί ο κος Κακανιάρης, θα το ξεσκίσει ο Marathon (άκου Poe, ο πιτσιρικογκοθάς......)

To σχήμα μπράτσο / σώμα είναι τυπικό αλλά θα ήθελα μικρότερο κέρατο και απουσία γωνίας στο headstock αλλά δεν είμαι και πολύ ανοιχτόμυαλος σ' αυτά.

Οι (active) μαγνήτες σου είπα ότι μου φέρνουν κάτι σε EMG (και πιθανόν να είναι) ότι και να γράφουν επάνω αλλά μου αρέσει πολύ το άκρως βολικό και παραμετροποιήσιμο layout (BAss/mid/treble, blend).

Με τις ταρζανιές χαλκός, καλάι, γαντάκια, λαστιχο να κάνεις κοτσίδα τις τρίχες (δεν τις χρειάζεσαι για αυτό και δεν έστειλαν) είναι και καλά ότι σε σκέφτεται η εταιρεία αλλά όπως και να το κάνουμε για κιτ στα 550 , ε, καλό είναι να σου δίνουν τα πάντα.

Το κιτ είναι πάντα η εμπειρία του δικού σου οργάνου βέβαια και όχι απαραίτητα το value for money. Αν τα βάλεις κάτω 550 + 120 + 200 (βαψίματα, βερνικώματα) + προσωπικές ώρες εργασίας, φτάνεις χαλαρα χιλιάρικο..........

Παρόλα αυτά είναι πολύ ωραίο και ποιοτικό, καλορίζικο, καλόπαιχτο και ανέβαζε φωτορομάντζο ανα step.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα βάλεις κάτω 550 + 120 + 200 (βαψίματα, βερνικώματα) + προσωπικές ώρες εργασίας, φτάνεις χαλαρα χιλιάρικο..........

Παρόλα αυτά είναι πολύ ωραίο και ποιοτικό, καλορίζικο, καλόπαιχτο και ανέβαζε φωτορομάντζο ανα step.

Να σου πω την αλήθεια, το σκέφτηκα αλλά να πάρεις ένα από τα έτοιμα (της Carvin) με αυτά τα χαρακτηριστικά θα πάει παραπάνω. Από την άλλη αυτό που θα φτιάξω δεν θα γράφει Carvin

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια, το σκέφτηκα αλλά να πάρεις ένα από τα έτοιμα (της Carvin) με αυτά τα χαρακτηριστικά θα πάει παραπάνω. Από την άλλη αυτό που θα φτιάξω δεν θα γράφει Carvin

Μη πάμε εκεί. Κάνει το Noiz να μοιάζει με looper  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ότι καλύτερο θα μπορούσες να διαλέξεις απο κιτ. Είναι απίστευτο όργανο και με τους μαγνήτες (δεν θα έλεγα οτι ακούγονται σαν EMG) να ανταποκρίνονται τέλεια στο παραμικρό άγγιγμα, αθόρυβοι και πολύ ισοροπημένοι συχνοτικά. (Τους έχω ακούσει σε ένα 15ετίας 4χορδο LB neck-through).

Μού άρεσε η ιδέα με τον  Poe, παααρα πολύ καλή.

Καλή τύχη και ενημέρωνέ μας.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..........με τους μαγνήτες (δεν θα έλεγα οτι ακούγονται σαν EMG) να ανταποκρίνονται τέλεια στο παραμικρό άγγιγμα, αθόρυβοι και πολύ ισοροπημένοι συχνοτικά.

 

........σαν τους EMG μου  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Fini... Έτοιμο για κάθε χρήση. Για περισσότερες φωτογραφίες...

http://www.customshop.gr/carvin.html

Ο μάστορας έκανε καταπληκτική δουλειά στα λούστρα (όπως μπορούν να επιβεβαιώσουν οι Audiokostas, Yann, Dcall) που το είδαν στο βίδωμα.

Τα ηλεκτρικά του και οι ηχητικοί του συνδιασμοί ξεπερνούν τις γνώσεις μου (αλλά μαθαίνω γρήγορα). Push-pull, Active-pasive, Mid, Tremble, Pan...τι άλλο να ζητήσω.

Φωτογραφίες από λεπτομέρειες. Επειδή πουθενά δεν έγραφε Carvin (η Carvin ΔΕΝ υπογράφει τα κιτ που πουλάει), έφτιαξα το δικό μου neckplate και με την υπογραφή του Edgar Alan Poe (είναι signature με λίγα λόγια ;D), και χάραξη με laser. Δεν είναι τέλειο, (είναι το πρώτο που έφτιαξα έτσι), αλλά ξέρω πιά πως θα κάνω τέλειο το επόμενο.

Και φυσικά όλο το head με εικαστικό που να συμπληρώνει το σώμα.

Για μία ακόμα φορά, θα σταθώ στη ποιότητα κατασκευής του κιτ της Carvin, ένα πραγματικό CustomShop kit. Εάν δεν είχα αρκετές Stratoειδείς κιθάρες ή εάν υπήρχε Neck through σε κιτ θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να φτιάξω και μία εξάχορδη.

Αudio Klips σύντομα...τρέμετε μπασίστες...

carv16.jpg.e81995a62b97beaf9e2e46eb7d656c68.jpg

carv14.jpg.f64344d0ee7e998c0b6c250587082c34.jpg

carv17.jpg.ce9b84de8589c4edd107cce5b6695dff.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά... Για μία ακόμα φορά... Και έχω να παρατηρήσω πως η διαδικασία του να τυπώνεις τελικά έχει απίστευτα αποτελέσματα... Θυμάμαι ένα θρεντ που συζητάγαμε πως θα μπορούσαμε να βάψουμε κάτι sunburst. Τελικά νομίζω πως από όλο το φόρουμ η μόνη ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ απάντηση είναι το τύπωμα... Πολύ καλή δουλειά (για ακόμα μία φορά)... Και το κοράκι είναι απίστευτο ποίημα!!!!

Υ.Γ: Για το ότι θα τρέμουμε οι μπασίστες μην έχεις φρούδες ελπίδες... Δεν θα γίνεις μπασίστας ποτέ... Το πολύ πολύ ένας ακόμα κιθαρίστας που παίζει μπάσο!!!!;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοκόλλητο μακ δεν έχει;

Στην επόμενη, που μου έχει ζητήσει ο Jobs!!!

 

 

Θυμάμαι ένα θρεντ που συζητάγαμε πως θα μπορούσαμε να βάψουμε κάτι sunburst. Τελικά νομίζω πως από όλο το φόρουμ η μόνη ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ απάντηση είναι το τύπωμα...

Προφανώς ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!!. Ο καλός μάστοράς, κάνει και το καλό sunburst. Και εδώ έτσι έχει γίνει. Το τύπωμα, εφαρμόζεται σε ευθείες, στα πλάγια, νάναι καλά ο αερογράφος.

 

Δεν θα γίνεις μπασίστας ποτέ... Το πολύ πολύ ένας ακόμα κιθαρίστας που παίζει μπάσο!!!!;)

Σιγά μην θέλω να γίνω μπασίστας...να νομίζει ο κόσμος ότι είμαι θέλω.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου