Προς το περιεχόμενο

Carvin Kit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα γράψει και εγώ κάποτε γιατί κάποιος ξεκινάει να φτιάξει μια partcaster...και εσύ μαζί...αλλά ποιός μας ακούει...λές να τα ξαναπούμε?

http://www.noiz.gr/index.php?topic=1096.40

 

Σωστά, υπάρχουν ήδη γραμμένα τα περισσότερα, απλά θεωρώ ότι καλό θα ήταν να είναι συγκεντρωμένα κάπου, μιας και όλο προκύπτουν απορίες/ερωτήσεις για partcasters. Και όλοι οι κιθαρίστες έχουμε περιορισμένο attention span, anyway.  :D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τη Κυριακή, έκανα τις πρώτες δοκιμές με το μπασάκι. Το έβαλα καρφί στην κάρτα ήχου, όπως κάνω με όλες μου τις κιθάρες...και ήχος μηδέν, τίποτα. Μόλις το πέρασα μέσα από τη προενίσχυση του Skatzou (Fishman Platinum), όλα καλά και ωραία. Γιατί αυτό? έχει καμμία σχέση το active κύκλωμά του? Και γιατί δεν μου το κάνει στην Fishman Tele που και αυτή έχει active κύκλωμα?...Καμμιά ιδέα κανείς?

Τεσπα, σήμερα θα το δοκιμάσω και με μία Art Tube προενίσχυση.

 

Από ήχο τώρα, δεν μπορώ να σας πώ πολλά πράγματα. Ελπίζω να μπορέσω σύντομα να ανεβάσω ένα κλιπάκι. Εκ πρώτης όψεως, σε active mode, μου ακούγεται καλύτερο και πολύ "καθαρό" στο setup και στα αυτιά μου. Σε passive mode, είναι πιο μουντό, πιο "μπάσο", όχι ότι είναι άσχημο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τα μέτρια μπάσα δεν αναγνωρίζουν τα Mac.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα'πρεπε να παίζει και χωρίς προενίσχυση, ειδικά εφόσον είναι active. Με τα levels στην κάρτα έπαιξες καθόλου? Ορισμένα μπάσσα ακούγονται πολύ χαμηλότερα από κιθάρες καρφί στην κάρτα. Αυτό πάντως που βάζεις καρφί στην κάρτα σου δεν είναι σε καμμία περίπτωση το μπάσσο που θ'ακούσεις μέσα από έναν ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τα μέτρια μπάσα δεν αναγνωρίζουν τα Mac.

Nαι αλλά αναγνωρίζουν τις ακριβές και καλές προενισχύσεις...άσε που το μπάσο μου είναι κορυφή...

Τώρα πλάκα-πλάκα, γιατί παίζει η Tele και όχι το Carvin?

 

 

Αυτό πάντως που βάζεις καρφί στην κάρτα σου δεν είναι σε καμμία περίπτωση το μπάσσο που θ'ακούσεις μέσα από έναν ενισχυτή.

Γι αυτό είμαι σίγουρος, αλλά εμένα με ενδιαφέρει αποκλειστικά η εγγραφή. Και δεν σκοπεύω να αγοράσω κανένα ενισχυτή. Πάντως τώρα τις γιορτές θα περάσω από διάφορους Noizάδες για testdrive.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα'πρεπε να παίζει και χωρίς προενίσχυση, ειδικά εφόσον είναι active. Με τα levels στην κάρτα έπαιξες καθόλου? Ορισμένα μπάσσα ακούγονται πολύ χαμηλότερα από κιθάρες καρφί στην κάρτα. Αυτό πάντως που βάζεις καρφί στην κάρτα σου δεν είναι σε καμμία περίπτωση το μπάσσο που θ'ακούσεις μέσα από έναν ενισχυτή.

Ούτε καν θα μπω στον κόπο.

Εχει active / passive κύκλωμα και δεν μπορεί να ακούσει το μπάσο μέσα από κάρτα και θέλει έξτρα προενίσχυση;

Κάποια πατάτα ολκής έχει κάνει.

Δύσκολα το απαντάς σε newbie πολλώ δε μάλλον στον σεβάσμιο με τα 10Κ posts.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πατάτα ολκής έχει κάνει.

Eγώ ή ο Yann? Μπορεί πάντως, γιατί δεν είχα πολύ χρόνο για σκέψη και ήθελα να δώ πως γράφεται, και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα (και είδα μπροστά μου) ήταν η προενίσχυση. Άρα λέτε ότι λογικά παίζει κατευθείαν? Θα επανέλθω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με pre θα παίζει (αρκετά σιγά) και με ακουστικά καρφί στην έξοδο του μπάσου. Δοκίμασέ το.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ ή ο Yann? Μπορεί πάντως, γιατί δεν είχα πολύ χρόνο για σκέψη και ήθελα να δώ πως γράφεται, και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα (και είδα μπροστά μου) ήταν η προενίσχυση. Άρα λέτε ότι λογικά παίζει κατευθείαν? Θα επανέλθω...

Με καρφωσε το πολυοργανικο τερας... :'(

Αμα "δεν την ακουει",ανοιξε πισω και κοιτα το τριμερακι στην πλακετα,

ισως ξεχασαμε να το ανοιξουμε.. :-[..ισως οχι! ;D

Παντως ως passive,θα επρεπε να παιζει και απ'ευθειας στην καρτα,

αλλα πολυ χαμηλα...

Στον ενισχυτη και στο Fishman επαιζε καλα ομως ε?  ;) ;D

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου