Προς το περιεχόμενο

Carvin Kit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή τη χαζομάρα λιβάνιζες τόσο καιρό?

Aυτό επίσης είναι πολύ σημαντικό (αν και ο Κος Μπίχλας το λέει για πλάκα). Η μικρή μου εμπειρία σε partcaster, μου έδειξε ότι δεν πρέπει να βιάζομαι για να πάρω το καλύτερο αποτέλεσμα. Όλα θέλουν το χρόνο τους, και κυρίως τα βαψίματα-λουστραρίσματα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Marathon ζηλεύω τρελά! Μπράβο, ΠΟΛΥ ωραία δουλειά, και γουστάρω και το extreme metal γραφικό!!!  ;D

Γράψε και κάνα κλιπάκι όμως!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό επίσης είναι πολύ σημαντικό (αν και ο Κος Μπίχλας το λέει για πλάκα). Η μικρή μου εμπειρία σε partcaster, μου έδειξε ότι δεν πρέπει να βιάζομαι για να πάρω το καλύτερο αποτέλεσμα. Όλα θέλουν το χρόνο τους, και κυρίως τα βαψίματα-λουστραρίσματα

Το οτι κάνω πλάκα είναι εμφανές απο τα smileys παρακάτω. Οσο για τον χρόνο, είναι

ο σημαντικότερος λόγος που δεν θα έφτιαχνα partscaster (έστω και απλή-φτηνή).

Αν είχα τα όλα τα parts στη διάθεση μου θα βιαζόμουν να τελειώσω σε 1-2 μέρες να

δώ πως θα παίζει το ρημάδι! Κάλλιστα θα μπορούσα, πάντα μου μένουν χρήματα

στην άκρη, να πάρω τον ένα μήνα μπράτσο, τον επόμενο σώμα, τον μεθεπόμενο

hardware κοκ. Ούτε τύψεις θα ένιωθα για τα λεφτά που θα ξόδευα (θα τα ξεχνούσα),

θα είχα όσο χρόνο ήθελα να διορθώσω τυχόν ατέλειες, να δοκιμάσω κανένα βάψιμο,

να κάνω καλή και προσεκτική συναρμολόγηση. Δεν ξέρω αν θα κατάφερνα να κάνω

υπομονή όμως.

Δεν είπαμε ότι προσπαθείς να μας πείσεις αλλά ότι ξέρουμε τη γνώμη σου για τα περίεργα σχήματα!!!!

Μα δεν είναι περίεργο ρε συ, αν ήταν περίεργο και εμένα θα μου άρεσε περισσότερο.

Απλά είναι 'εκμοντερνισμένη' έκδοση του κλασικού. Είμαι λίγο των άκρων, ή τελείως

κλασικό ή πραγματικά μοντέρνο, όπως δεν μου κάνουν κλικ οι superstrat κιθάρες,

έτσι δεν μου κάνει και ένα superprecision ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μία φορά ΕΥΓΕ Marathon!!!

Αν και δεν είχα καμία αμφιβολία για το αποτέλεσμα.

Μία ερώτηση όμως, το neck plate είναι χαραγμένο ή διάφανεια (decal) τυπωμένη?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλλιστα θα μπορούσα, πάντα μου μένουν χρήματα στην άκρη, να πάρω τον ένα μήνα μπράτσο, τον επόμενο σώμα, τον μεθεπόμενο hardware κοκ. Ούτε τύψεις θα ένιωθα για τα λεφτά που θα ξόδευα (θα τα ξεχνούσα),

θα είχα όσο χρόνο ήθελα να διορθώσω τυχόν ατέλειες, να δοκιμάσω κανένα βάψιμο, να κάνω καλή και προσεκτική συναρμολόγηση. Δεν ξέρω αν θα κατάφερνα να κάνω υπομονή όμως.

Μα εδώ είναι όλο το ζουμί. Γιατί (θα το ξαναπώ) μια partcaster, δεν είναι φτηνή (μπορεί να είναι φτηνότερη από μια του εμπορίου). Δεν μιλάμε βέβαια για τα κινέζικα starter kits. Θέλει υπομονή, αλλά νομίζω ότι το τελικό αποτέλεσμα αξίζει τον κόπο.

 

Μία ερώτηση όμως, το neck plate είναι χαραγμένο ή διάφανεια (decal) τυπωμένη?

Το neck plate είναι χαραγμένο με laser.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το neck plate είναι χαραγμένο με laser.

Αυτά είναι τα καλά της πρόσβασης στη υψηλή τεχνολογία.

 

...ενώ εγώ ακόμα με το dremelάκι :(

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι τα καλά της πρόσβασης στη υψηλή τεχνολογία.

 

...ενώ εγώ ακόμα με το dremelάκι :(

Όσο και εάν σου φαίνεται περίεργο, όσο στέλνεις τη παραγωγή στην "υψηλή τεχνολογία", τόσο πέφτει το κόστος και ο χρόνος παραγωγής, ενώ η ποιότητα πλησιάζει το τέλειο. Όλος ο σκοπός του CustomShop μου, βασίζεται σε αυτό. Ελάχιστη χειροποίηση, ταχύτητα εφαρμογής, απόλυτα ελεγχόμενο αποτέλεσμα, μικρότερο (από αντίστοιχες μεθόδους) κόστος.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εδώ είναι όλο το ζουμί. Γιατί (θα το ξαναπώ) μια partcaster, δεν είναι φτηνή (μπορεί να είναι φτηνότερη από μια του εμπορίου). Δεν μιλάμε βέβαια για τα κινέζικα starter kits.

Δεν μιλάω ουτε για κινέζικα kit των 100 ευρώ αλλά ούτε και για warmoth που είναι

το άλλο άκρο. Μιλάω για parts τίμιων-αξιόπιστων κατασκευαστών χώρις βαριά

ονόματα. Για παράδειγμα mighty mite μπράτσο και σώμα (ας πουμε έτοιμο βαμένο),

tonerider μαγνήτες, wilkinson hardware κλπ. Όταν λέμε να φτιάξουμε μια partscaster

δεν σημαίνει ντε και καλά οτι πρέπει να γ* και να δ* ;D

Θα ψάξω λίγο ebay κλπ να δώ πόσο θα κόστιζε ενα project που έχω στο μυαλό μου

και επανέρχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε να φτιάξουμε μια partscaster

δεν σημαίνει ντε και καλά οτι πρέπει να γ* και να δ* ;D

Θα ψάξω λίγο ebay κλπ να δώ πόσο θα κόστιζε ενα project που έχω στο μυαλό μου και επανέρχομαι.

Eδώ διαφωνώ. Τη partcaster, τη φτιάχνεις ακριβώς στα μέτρα σου, για να να γ* και να δ* ;D. Δεν έχεις άλλο λόγο. Αλλιώς υπάρχουν έτοιμες (και φτηνότερες) λύσεις. Μην το πολυψάχνεις...μια καλή partcaster ξεκινάει από τα 600-650 ευρώ. Παρακάτω, αρχίζει και μιλάει κινέζικα ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία καλή partcaster, λογικά δεν ξεπερνάει τα 600-700€, αυτό το λέω με βάση τη δική μου εμπειρία, σε όργανο που έχω φτιάξει για μένα, αλλά και για άλλους.

Ένα παράδειγμα είναι αυτό http://www.noiz.gr/index.php?topic=170173.0 που στο σύνολό της δεν ξεπέρασε τα 800€.

Επιλογές υπάρχουν και μάλιστα για όλες τις τσέπες, όπως προείπατε όμως είναι και θέμα χρόνου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου