Προς το περιεχόμενο

Παραγγελία στο thomann - "on request"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι φιλε μου αλλα αν ηταν ετσι τότε θα βλέπαμε ολοι οι υπόλοιποι οτι πολλα προιόντα που εχει παραγγείλει κόσμος ειναι Οut of stock. Διοτι αυτο γράφουν οταν αντιλαμβανονται οτι ξέμειναν. Εγω ειχε τύχει να παραγγείλω το τελευταιο κομμάτι sunburst G&L 2500 & την επόμενη ημέρα εγραψαν οτι ειναι out of stock και παραδίπλα την ημερομηνία παραλαβήςνεων αποθεμάτων. Τρόμαξα πως θα πρεπει να περιμένω το νεο στοκ αλλα όπως αποδείχτηκε, με την παραγγελία μου είδαν οτι πήρα το τελευταίο τους & ενημέρωσαν το site.

 

Προφανως δεν σου λεω οτι συμβαινει ετσι παντα,αλλα συχνοτατα.Γενικα δεν αγχωνονται ιδιαιτερα να ενημερωσουν το site οταν κατι γινεται out of stock.Γνωριζω να εχει συμβει παρα πολλες φορες αυτο σε αλλους και σε εμενα προσωπικα 5-6(συμπεριλαμβανομενων αυτων που εστειλα μυνημα για να δω αν οντως υπηρχαν σε stock αυτα που ηθελα και δεν...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από το μέγεθος του Thomann, η ενημέρωση της αποθήκης πρέπει να γίνεται ηλεκτρονικά... Αλλιώς άντε να βγάλεις άκρη. Οπότε κάτι άλλο τρέχει, αν τρέχει...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μια φορα που αγορασα κατι απο τον παναγοπουλο

μου ειπε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμο και πρεπει να περιμενουμε 15 μερες

σε 15 μερες και λιγοτερο ηταν στα χερια μου

ενω η κονσολα που ηθελα ηταν ετοιμοπαραδοτη

ο θωμας τι ειπε? δεν σου εδωσε ημερομηνια?

βαση νομου πρεπει να λεει σε ποσο καιρο θα υπαρχει διαθεσιμο

αυτο που πουλαει οταν αγοραζεις με πιστωτικη

περι out of stock η ενημερωση γινετε αυτοματα στο site απο την

αποθηκη του καθε μαγαζιου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη παραθεση απο Αγγελοπουλο (Thomann). Μιλαει ως εκπροσωπος της εταιρειας (εννοω οτι δεν ειναι κατι προσωπικο η απορρητο και γιαυτο επιλεγω να την βαλω) σε σχεση με μια παραγγελια. Μεταξυ αλλων λοιπων:

 

Kalimera apo edo

 

Sygnomi gia tin kathisterisi logo fortou ergasias.

i paragelia sou stalthike tis 08/10. Gia melontikes paragelies na gnorizeis apo edw kai pera eos toulahiston telos Ianouriou tha ehoume

kathisteriseis opws kai to tahidromio.

...

 

 

Καθυστερησεις και προβληματακια λοιπον ειναι της μοδος αυτον τον καιρο και πρεπει να αναμενονται.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν σου λεω οτι συμβαινει ετσι παντα,αλλα συχνοτατα.Γενικα δεν αγχωνονται ιδιαιτερα να ενημερωσουν το site οταν κατι γινεται out of stock.Γνωριζω να εχει συμβει παρα πολλες φορες αυτο σε αλλους και σε εμενα προσωπικα 5-6(συμπεριλαμβανομενων αυτων που εστειλα μυνημα για να δω αν οντως υπηρχαν σε stock αυτα που ηθελα και δεν...)

 

Η ενημέρωση του online αποθέματος στον Thomann, γίνεται απολύτως αυτόματα. Αυτό έλειπε να μην είχαν πλήρες σύστημα logistics (που προφανώς προχωράει και σε άμεση ενεργοποίηση των backorders σε περιπτώσεις που χρειάζεται).

 

Θα το διαπιστώσεις αν τύχει (όπως σε εμένα και έναν φίλο τουλάχιστον, που το παρατήρησε), να αγοράσεις κάτι, να στο στείλουν και αμέσως μετά την επιβεβαίωση της παραγγελίας το stock να γίνει μηδέν.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα το διαπιστώσεις αν τύχει (όπως σε εμένα και έναν φίλο τουλάχιστον, που το παρατήρησε), να αγοράσεις κάτι, να στο στείλουν και αμέσως μετά την επιβεβαίωση της παραγγελίας το stock να γίνει μηδέν.  ;)

 

Eννοειται πως μου εχει συμβει,δεν θα γινοταν αλλιως εχω παραγγειλει πολλες φορες.Ομως οπως και ο Αγγελοπουλος και ο Μαυριδης μου εχουν πει (κατοπιν παραπονων)ο μοναδικος τροπος για να εισαι 100% σιγουρος οτι κατι που το ειναι στο site σαν In stock ειναι οντως in stock ειναι να τους ρωτησεις.Μην με αναγκαζεις να επαναλαμβανομαι σε παρακαλω νομιζω οτι ημουν ξεκαθαρος κ πιο πριν.Οταν μου εχει συμβει (το site να μην εχει εγκυρες πληροφοριες σχετικα με το availiability προιοντων) στις 5 απο τις 15 παραγγελιες που εχω κανει στα συγκεκριμενα stores δεν μπορει να ειναι συμπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 

Καθυστερησεις και προβληματακια λοιπον ειναι της μοδος αυτον τον καιρο και πρεπει να αναμενονται.

 

Ναι, η αληθεια ειναι οτι κατι γινεται. Εμενα που μου ηρθε πριν λιγο καιρο ενα μονιτορ σπασμενο και τους εστειλα 5-6 mail (παρεπιπτοντως και ο αγγελοπουλος εχει ψιλοχαθει, ενας salim salim διαχειριστηκε τις τελευταιες μου παραγγελιες) για να κανονιστει παραλαβη για επιστροφη και αντικατασταση, δεν μου ηρθε ποτε απαντηση μεχρι που πηρα τηλεφωνο.

 

Στο customer service αυτος που το σηκωσε μου ειπε οτι εχουν μεινει λιγο πισω στα mail...

 

βρηκε βεβαια αμεσως τα mail μου και μου απαντησε ωστε να προχωρισει η διαδικασια... και ετσι εγινε.

η dhl μεχρι στηγμης δουλευει μια χαρα. το πολυ 5 εργασημες κανει η παραγγελια να μου ερθει, τις περισσοτερες φορες παραγγελνω παρασκευη, την δευτερα ειναι σε διανομεο της porta porta

 

 

τωρα το "on request", χωρις να εχω αναλογη εμπειρια, απο τα συμφραζομενα καταλαβαινω οτι μολις το ζητησεις στο φερνουν.

 

Αν ηταν να μην ξεραν και να υπηρχε πιθανοτητα να ερθει και σε 3 χρονια θα επρεπε να λεει απλα "out of stock"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Πωωω μου κάνατε την καρδιά περιβόλι!

Παρήγγειλα και 'γω ο έρ'μος την Sheraton προχθές και σήμερα μου λέει "on request"...

Ελπίζω να την παραλάβω πριν αρχίσουν τα μπάνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά υπάρχει ένα θέμα με το "on request".

Για παράδειγμα, αυτή εδώ ηGibson Les Paul Studio Silverburst από τον Δεκέμβριο που μπήκε στον κατάλογο ηταν "on request". Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν "in stock" για λίγες ώρες μόνο. Επειδή την είχα βάλει στο μάτι από καιρό, επιτέλους κατάφερα να μαζέψω τα λεφτά και την παρήγγειλα. Πανικοβλήθηκα όμως λίγο όταν είδα ότι λίγες ώρες μετά την παραγγελία μου η κιθάρα μπήκε "on request".

 

Μετά από 2-3 email που τους έστειλα, μού απάντησαν 2 διαφορετικοί τύποι, ο ένας μού έλεγε ότι μόλις πάρουν τα λεφτά (πλήρωσα μέσω τράπεζας) θα στείλουν την κιθάρα και ο άλλος μου είπε ότι τελείωσαν τα κομμάτια και ότι θα ξαναφέρουν στις 30 Ιουνίου.

 

Και παρόλα αυτά αυτή τη στιγμή το status της κιθάρας είναι "available at short notice (usually 2-5 days)"!

 

??? ???

 

BTW η κιθάρα μου έρχεται την άλλη εβδομάδα!!! ;D :D

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου