Προς το περιεχόμενο

Αντί για ενισχυτή μπάσου


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Σκέφτομαι να ζητήσω από τον Αη Βασίλη ένα DI(-preamp?) για μπάσο. Έχετε καμιά πρόταση;

 

Βασικά έχω δυο ενισχυτές κιθάρας στο σπίτι και δε θέλω να πάρω και ενισχυτή μπάσου, οπότε σκέφτομαι να πάρω έναι di με σκοπο

α) αν παίξω πουθενά να το χρησιμοποιήσω για να βγώ από την κονσόλα

β) επίσης με οτν προενισχυτή λέω να το βάλω στο loop του τρανζιστοράτου ενισχυτή κιθάρας για το σπίτι

 

Έχει κανείς κατι σχετικό να προτείνει;

 

Για το σενάριο (β) υπερβολικά καλό ακούγεται το demo του EHX knockout, το έχει κανείς;

 

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To (β) δεν το κατάλαβα... έχεις και προενισχυτή που θέλεις να το χρησιμοποιείς σε συνδυασμό με το DI ή εννοείς ότι θέλεις να χρησιμοποιείς το DI ως προενίσχυση στο loop του ενισχυτή?

 

Και το EHX knockout τι σχέση έχει με όλα αυτά? Δεν είναι απλό EQ?

 

Σόρυ αλλά το έχασα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες επιλογες με προενισχυση + DI:

 

MXR M80

 

Tech 21 Bass Driver DI

 

Tech 21 Para Driver DI

 

EBS Microbass 2

 

Απο αυτα εχω προσωπικη εμπειρια και προτιμησα το Para Driver. Ολα ομως ειναι πολυ καλα εργαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματία σε DI, εδώ

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167596.0

 

Εγώ είχα κατατοπιστεί κάπως από αυτό, τουλάχιστον να έχεις μια ιδέα από το τι κυκλοφορεί και το εύρος τιμών.

 

Το (β) δεν το έχω δοκιμάσει με ενισχυτή κιθάρας, δε φαντάζομαι κάποιο λόγο να μη δουλέψει, δηλαδή να βάλεις στο return την έξοδο από το όποιο DI/ προενισχυτή. Δε θα ναι και κανένα φοβερό αποτέλεσμα φυσικά.

 

Εγώ έχω το BDI της Behringer, αλλά το χρησιμοποιώ σε ηχεία που έχω στο πισι μου. Μια χαρά μου κάνει.

 

Συγκεκριμένα για το EHX knockout, δεν έχω ιδέα, δεν το ξέρω, δε ξέρω τι κάνει και από αυτά που είδα στο επίσημο site του, δε ξέρω και που κολλάει στην όλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το ebs microbass II και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος , έχω βγει σε live ,ηχογραφώ με αυτό, και κάνω practice σπίτι χωρίς να ενοχλώ τα παιδιά και την κυρα μου(έχει  είσοδο για ακουστικά). Ευέλικτος καθαρός ουδέτερος 2-κάναλος προενισχυτής –DI  με πολλά καλούδια ,αξιόπιστος  μπασοσυνεργάτης

 

Παραθέτω clip (τίποτα σπουδαίο ) έτσι για την ιδέα γραμμένο με το am.vint. jazz σε ένα micro BR της Boss

BASSMAD_.MP3

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για DI θα σου πρωτεινα να τσεκαρεις το Sansamp bass driver DI το εχω και το χρισιμοποιω σαν DI σε ενα μαγαζι που παιζω και με βγαζει παρα πολυ καλα....και σε recordings ηταν μια χαρά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ντενεκές,

είχα ποστάρει το βίντεο με τον Ted Greene σε άλλο θέμα, :-\

το βίντεο του EHX Knock Out είναι αυτό:

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι καταλαβαίνω το para DI είναι γενικής χρήσης, δηλαδή όχι μόνο για μπάσο, έτσι δεν είναι;

 

Το mxr έχει καλή τιμή, αλλά λίγο προπολεμικό look :), το έχει κανείς;

 

Και κάτι τελευταίο, το sansamp character vt, είναι ψηφιακο (modeling);

 

ευχαριστώ

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το BDI της Behringer, αλλά το χρησιμοποιώ σε ηχεία που έχω στο πισι μου. Μια χαρά μου κάνει.

 

Και για στούντιο και για live ............  ;) ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν το οικονομικό δεν είναι πολύ σημανιτκό θέμα, τσέκαρε και κάποιον απλό προενισχυτή.

Όλοι υπερκαλύπτουν τα di boxes και δίνουν πολλές επιπλέον δυνατότητες.

 

Ριξε μια ματιά σε προϊόντα απο Aguilar, Swr, Ebs, Tech21 κλπ κλπ

Πολλές απο τις παραπάνω εταιρίες, δίνουν προενισχυτές σε μορφή rack ...αλλά και σε απλά πεταλάκια.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου