Προς το περιεχόμενο

Farewell(?!?) Abbey Road...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε ζημιά που τους έκανε το Black Rock  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετακινείται στο Recording μιας και είναι πολύ ενδιαφέρον, και θίγει μερικά καυτά και μοντέρνα ζητήματα που μας έχουν απασχολήσει σε πολλές συζητήσεις...

 

However, the studios have faced cheaper competition from recording facilities in other countries, and technological advances allowing artists to record using only a laptop computer have made it harder for labels to justify owning expensive recording infrastructure.

 

“What you have is a very, very expensive piece of heritage. If an artist goes to a label and asks to record at Abbey Road they will be met with maniacal laughter,” the media lawyer said.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως βιωνουμε ενα γενικοτερο τελος εποχης, οσον αφορα την ποπ κουλτουρα και ακομη ειναι πολυ νωρις για να δουμε το ευρος της αποκαθηλωσης...Και δεν αναφερομαι αυστηρα σε οικονομικα δεδομενα, απλα αυτα ειναι που δινουν το εναυσμα.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον. Αν συμβαίνει όντως, ευθύνεται η οικονομική κρίση για αυτό ή κάποιο δημιουργικό τέλμα που επήλθε σε αυτήν την ποπ κουλτούρα? Ίσως είναι και δύσκολο να απομονώσει κάποιος την επιρροή του ενός παράγοντα εκ των δυο μιας και πιθανοτατα εκδηλώνονται μαζί...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως βιωνουμε ενα γενικοτερο τελος εποχης, οσον αφορα την ποπ κουλτουρα και ακομη ειναι πολυ νωρις για να δουμε το ευρος της αποκαθηλωσης...Και δεν αναφερομαι αυστηρα σε οικονομικα δεδομενα, απλα αυτα ειναι που δινουν το εναυσμα.

 

ΙΜΗΟ η (edit: συγκεκριμένη) ποπ κουλτούρα πέθανε από τότε που ο καθένας μας μπορεί να κουβαλάει επάνω του τη δισκοθήκη του Πετρίδη χωρίς να έχει πληρώσει δραχμή (<- ναι, είμαι τόσο γέρος).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κ εγώ πως δεν είναι η οικονομική κρίση που φταίει, αλλά το πολύ απλό ότι ο καθένας ηχογραφεί με ένα λαπτοπ με πολύ καλά αποτελέσματα και το αγοραστικό κοινό μπορεί να ακούει αξιοπρεπώς χωρίς high end μηχανήματα.

 

Αν μη τι άλλο δε λένε οι περισσότεροι ηχολήπτες πως οι παραγωγές πλέον δε γίνονται με την ίδια ποιότητα από τους περισσότερους καλλιτέχνες;

 

Είναι πλέον είδος πολυτελείας.

 

Να μαι ειλικρινής βέβαια το συγκεκριμένο άρθρο το διαβάζω με μια ρομαντική μελαγχολία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΜΗΟ η ποπ κουλτούρα πέθανε από τότε που ο καθένας μας μπορεί να κουβαλάει επάνω του τη δισκοθήκη του Πετρίδη χωρίς να έχει πληρώσει δραχμή (<- ναι, είμαι τόσο γέρος).

 

Καλησπέρα.

Δεν βλέπω πως μπορεί να πέθανε η ποπ κουλτούρα λόγω της αλλαγής του τρόπου με τον οποίο αποθηκεύουμε, ακούμε κτλ. την μουσική. Η μουσική έχει την δική της ζωή και συνέχεια. Δεν έχει καμμία σημασία, κατά την γνώμη μου, αν από την εποχή της Motown με τα σιγκλάκια περάσαμε στα concept albums του 1960 ή αν από κει περάσαμε στην εποχή του myspace. Η ποπ κουλτούρα είναι (ευτυχώς) κάτι πολύ ευρύτερο.

Φιλικά.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ξεχναμε και το εξης: η απόσταση μεταξυ δημιουργου και κοινου εχει πια μικρυνει. Οι εποχες των αστερων τεραστιου βεληνεκους φαινεται να παρερχονται και το μαρκετινγκ πλεον προσανατολιζεται σε αμεσοτερες μεθοδους, στη δημιουργια μιας ψευδαισθησης εγγυτητας.

Κατ' αυτη την εννοια θεωρω οτι η ποπ κουλτουρα βρισκεται σε μια αναδιαμορφωση σαφεστατα δε μιλησα για θανατο. Εξ'αλλου αυτο ειναι αδυνατο.

Επιπλεον να προσθεσω οτι η τεχνολογικη προοδος ουσιαστικα εχει συνδραμει στην απομυθοποιηση της δημιουργικης διαδικασιας, πλεον μπορουμε (ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ) ολοι να σταθουμε σχεδον ισότιμα, τροπον τινα, απέναντί της.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος μου και φυσικά παρανόησις. Εννοούσα το θάνατο της συγκεκριμένης ποπ κουλτούρας. Σίγουρα αντικαθίσταται από κάποια άλλη.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου