Προς το περιεχόμενο

Τι χορδές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και εχουμε πολλα νεα μελη στο φορουμ για να ΞΑΝΑ-δουμε τι χορδές προτιμά ο καθένας μας για τις κιθάρες του,και ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?

 

Υστερα απο πολλά χρόνια αποκλειστικής χρήσης 011-050 χορδών στις ηλεκτρικές μου (βασικά strat & tele) εντελώς τυχαία ανακάλυψα ότι ακουγονται καλύτερα και πιό Twangy με 010-046 sets. (τελικά ίσως εχουν δίκιο όσοι υποστηρίζουν ότι το οι βαρύτερες χορδές δεν ισούνται αναγκαία και με «καλύτερο» ήχο & οντως κιθαρίστες που χρησιμοποιούν 8αρες & 9αρες όπως ο Hedrix,ο Zappa,o Prince,o Page & πολλοί άλλοι μια χαρά ήχο έχουν...)

 

Επίσης όσο πειραματίζομαι βλέπω ότι ορισμένες κιθάρες ακούγονται καλύτερα με καποιο συγκεκριμένο νούμερο χορδων (π.χ. εχω μια Tele που ακούγεται φοβερα με 9αρες ενω με 10αρες ακούγεται λίγο ψόφια...ενω μια strat μου «παίζει» σοβαρα μονο με 11αρες!)

 

Περίεργα «πράγματα» αυτες οι κιθάρες!

 

Απο μάρκες τώρα ύστερα απο έτη ερευνων (!) έχω καταλήξει στις VINCI nickel class A (010-046) ειναι με διαφορά οι πιό ευκολόπαιχτες & με μεγαλύτερη διάρκεια χορδές που εχω παίξει ποτέ,επίσης εξακολουθώ να χρησιμοποιώ τις all time favorites PYRAMID (011-048) οταν θέλω χορδές με τεράστια διάρκεια & πιο γλυκό ήχο.

Πολύ καλές και τρομερα φθηνες είναι & οι www.webstrings.com των οποίων τα flat sets (050-0130) χρησιμοποιώ στο μπάσο μου.

 

Στις ακουστικές μου πάντα Pyramid western strings phosphor bronze 012-054 & 013-056.

 

Ολες βέβαια αγορασμένες on line με 3 ευρω το πακέτο!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ χάριν στις PYRAMID ανέβηκα από 9άρες σε 10άρες χωρίς να πειράξω καθόλου το μπράτσο! Πολύ καλό tension με τα πλεονεκτήματα των 10ρων χορδών.

Superfunk τι διαφορά έχουν οι Vinci ? Έχουν πιο πολύ twangy ήχο? Νιώθω ορισμένες φορές ότι οι Pyramid έχουν λιγάκι μουντό ήχο κυρίως στα μπάσα.

Ίσως βέβαια να "φταίνε" και οι Vintage noisless που έχω...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Vinci δεν είναι pure nickel όπως οι Pyramid ,οι οποίες είναι απο τις ελάχιστες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ pure nickel χορδες που υπάρχουν (αν και εχουν το ίδιο υπέροχο soft feel) αλλα nickel plated steel (οπως το 99% των χορδών στην αγορά) αρα και πιο bright :wink:

 

Οι PYRAMID ειναι λιγότερο bright αλλα διατηρούν τον αρχικό τους ήχο ΠΟΛΥ πιο πολύ απο τις nickel plated steel χορδές.

 

Εγω βέβαια αλλάζω χορδές κάθε 10 ώρες παιξιματος οπότε οι Vinci με βολέυουν περισσότερο μια & έχουν πιο Bright ηχο στις τυλιχτες χορδες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανά 10 ώρες!!!??? :o :o Για μένα αυτό (δυστυχώς) είναι πολυτέλεια...

Στις PYRAMID από ότι έχω καταλάβει, όταν παίρνεις ένα σετ πχ 10άρες, αντιστοιχεί σε 9άρες σε άλλες μάρκες (όσον αφορά το tension).

Mε τις Vinci τι ισχύει? Σκέφτομαι να τις δοκιμάσω αλλά μήπως πρέπει να πάρω 9άρες?

 

Πάντως από ανθεκτικότητα οι PYRAMID ΣΚΙΖΟΥΝ!!!! Έπαψα να αλλάζω καντίνια κάθε τόσο! Εκτός αν σε αυτό παίζουν ρόλο και τα Graph Tech saddles ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βέβαια αλλάζω χορδές κάθε 10 ώρες παιξιματος

 

Μην απορείτε, ο Funk δεν είναι υπερβολικός.

Αφού η χορδή φτάσει στην τάση που απαιτεί το κούρδισμα, της απομένουν μόλις 70-80 ώρες "ζωής" πρίν οξειδωθεί το μεγαλύτερο κομμάτι του πυρήνα της. Αυτό ισούται με 8-12 ώρες παιξίματος.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βέβαια αλλάζω χορδές κάθε 10 ώρες παιξιματος

 

Μην απορείτε' date=' ο Funk δεν είναι υπερβολικός.

Αφού η χορδή φτάσει στην τάση που απαιτεί το κούρδισμα, της απομένουν μόλις 70-80 ώρες "ζωής" πρίν οξειδωθεί το μεγαλύτερο κομμάτι του πυρήνα της. Αυτό ισούται με 8-12 ώρες παιξίματος.[/quote']

 

ακριβώς! :wink:

ασε που μετα απο 10 ωρες παιξίματος το Intonation πάει περίπατο..

 

στις ακουστικές είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα,πολλοί session μουσικοί στο Nashville (με το οποίο βρίσκομαι σε συνεχή επικοινωνία λογω γνωριμιών :lol: ) αλλάζουν χορδές σε κάθε τραγούδι στο στούντιο!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρησιμοποιώ LaBella 011-052 επειδή έχω ογκο απο 11αρες με tension απο 10άρες και επιπλέον έχουν παχύ,γλυκό ήχο και πολύ ωραία αίσθηση στα δάχτυλα :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βέβαια αλλάζω χορδές κάθε 10 ώρες παιξιματος

 

Μην απορείτε' date=' ο Funk δεν είναι υπερβολικός.

Αφού η χορδή φτάσει στην τάση που απαιτεί το κούρδισμα, της απομένουν μόλις 70-80 ώρες "ζωής" πρίν οξειδωθεί το μεγαλύτερο κομμάτι του πυρήνα της. Αυτό ισούται με 8-12 ώρες παιξίματος.[/quote']

 

δεν μας ειπες όμως ΤΙ χορδες χρησιμοποιείς!! :twisted: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ειναι πολυ ακυρη η ερωτηση που θα κανω αλλα τα σκαλωματα που τρωω εχουν καψει τη φαια ουσια ....

 

σε κιθαρα χωρις floyd rose k lock, δηλαδη χωρις καβαλαρη, για να βαλουμε απο 9αρες χορδες 10αρες ή 11αρες θελει κ το αναλογο σεταρισμα?

 

και οταν λεμε σεταρισμα για να μπουν πιο χοντρες χορδες τι εννοουμε?απλα ρυθμισμα του μπρατσου για να ισορροπησει?

 

 

τελικα ειμαι πολυ ασχετος ακομα

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου